Ekran Resmi 2013-01-01 14.06.44

Çocuklar bizler için önemli!

işte bu yüzden biz buraya bu bölümü koyuyoruz.Onlara sadece yemek yedirmiyorsunuz. Yemek yedirirken yaptığınız davranışlar, verdiğiniz telkinler onların kişiliğini etkiliyor. Onların geleceğini etkiliyor

“Ah evladım bitir artık şu yemeğini, bak valla tükettin beni…”

“Bu tabak bitmeden sofradan kalkmak yok”

“Dünyada kaç çocuk aç biliyor musun sen, yemeğini yarım bırakmakta ne demekmiş”

Her halde büyürken ya da büyütülürken bu cümlelere maruz kalmamış, nasibini almamış yoktur. Gün oldu yemekler arkamızdan koştu, gün oldu hüngür hüngür ağladılar. İşte olan biten de tam olarak bu yıllarda başladı.

Bazısı çocuğun bir türlü yemediğinden bazısı da yemekten başka hiç bir şey düşünmediğinden şikayet etti. Eğer çocuk yaşıtlarına göre zayıfsa, annenin sorumluluğu iki katına çıktı. Eğer çocuğu şişmansa bu sefer gelecekte yaşayacağı kilo problemi anne babayı kaygılandırdı.

Ya; “ye evladım” ya da; “yeter evladım” sözleri arasında geçti anne babanın yaşamı. Sanırım bir kaşıkla arkadan koşan anne figürü dünyanın her yerinde hiç değişmeyen özgürlük anıtı gibidir. Annenin harcadığı efor çocuğa yedireceği yemeğin kalorisinden çok daha fazla olduğuna eminim. Peki şuan yaptıklarımız acaba gelecekte bu çocukların hayatını nasıl etkileyecek. Gerçekten sağlıklı bireyler mi olacaklar, yoksa kilo problemi ile uğraşan mutsuz bireylere mi dönüşecekler. Acaba hiç merak ettiniz mi, çocuğunuza hiç düşünmeden verdiğiniz telkinler onların hayatlarını nasıl etkileyecek. Hatta ve hatta geleceklerini nasıl değiştirecek.

Etrafınıza bir bakın bugün kilosuyla sorunu olan kaç birey görüyorsunuz?

Kaç kişi bedeninden ve kendinden memnun?

Şuan yapılan istatiksel çalışmalar bu oranın geçmiş yıllara göre artış gösterdiğini hatta ve hatta gelecekte bu sayının gittikçe artacağını söylüyor. Bedenini tanımayan, yemek saatine takıntılı, yediği halde suçluluk hisseden binlerce insan var sokakta. Belki de bu satırları okurken evet ben de onlardan biriyim diyorsunuz. Siz değişebileceğiniz gibi, sizin çocuğunuzda değişebilir. Onlara verdiğiniz telkinleri değiştirebilirseniz, geleceklerini de değiştirebilirsiniz. Kendinizin çocukluğunu ya da sokaklarda mutsuz dolaşan binlerce insanın çocukluklarını düşündünüz mü hiç?

Acaba onların anne babaları ne düşünüyordu. Sizin anne babanız sizi yetiştirirken ne düşünüyordu…

9681184-fat-kid

Onları bir çocuk olarak düşünmeyin. Yani birşeyden anlamaz birer çocuk olarak düşünmeyin. öyle ki, yemek yerken söylediğiniz çoğu şey geleceğini etkiliyor. sadece fiziğini değil aynı zamanda kişiliğinide etkiliyor.

Bir çocuğun hayatını biçimlendirdiğiniz en önemli anların yemek sofraları olduğunu biliyor muydunuz? kıtlık bilincini, paylaşmayı, kendine olan inancını, mutluluğu nerede araması gerektiğini vs. burada, tam olarak yemek sofralarında öğretiyorsunuz.

haydi çocuklarınıza bunu yapmayın, bu konuda biraz daha bilgilenin. ruhu ve bedeni çok daha sağlıklı bireyler yetiştirebilirsiniz.

 

ANNE DUYDUN MU BAK?

YaseminSoysal.net Copyright © 2012