Verdiğimiz kiloları neden geri alırız?
Client

Yasemin Soysal

Date

17 Aralık 2012

Category

Gallery, Merak Edilen Konular

Verdiğimiz kiloları neden geri alırız?

Eğer sorunu gerçek anlamda çözmek yerine geçici çözümler buluyorsanız kilolarınızın tekrar geri dönmesi çok normaldir. Ne demek geçici çözüm? Mesela zorla diyet yapıyor ve bir iki haftalık süreçte kendinizi tutuyorsanız. Sağlıklı beslenmek ve yemek bilincini değiştirmek bir iki haftalık bir olay değildir. Ömür boyu sürmelidir. Şimdi bana diyebilirsiniz ki, of bütün bir ömür boyu çok sıkıcı ya, istediğimiz yemekler ne olacak, ya özgürlük? İşte tam olarak ta sorun bu. Öbür boyu sürecek olan bir şeyi sıkıcı ve kötü görme bilinç seviyesindeyiz. Çünkü kıtlık bilincimiz var. o yemeklerden mahrum kalacağımızı düşünüyoruz. Açlık duygusu yerleşiyor hemen bedenimize. Halbu ki bilinc değişikliği demek bu kıtlık bilincinden çıkmak demektir.
Ayrıca bedenin isteklerini fark ettiğinizden kalıcı bir çözüm yaratmış olursunuz. Böylelikle istediğinizden de yiyebilirsiniz. Miktar sorunuda yoktur. Çünkü bedenin isteklerinde aşırılık ve ihtiyacından fazlası yoktur. Sakın bu cümleden herşeyden az az yemeniz gerektiğini anlamayın. Aşırılık yoktur dedim. Yani bedenin ihtiyacının üstünde yemek yoktur. Bu durumda bedeninizin ihtiyacı size özeldir. Belkide dolu dolu iki tabak makarna o an size iyi gelecek şeydir. Fakat zihinsel beslenen biri bedeni istemese bile o iki tabak makarnayı yer. Sonuç fazla kilolar. Sonuç, kıtlık bilincinin yarattığı açlık. Sonuç, verilen kiloların tekrar geri alınması.
Tabi ki bir çok insan kısa dönemde kilo veriyor. Bu kiloları eğer zor bela verdiyse ve zihniyetinde bir şey değiştirmediyse, hapisaneden çıkar bir insanın özgürülğü gibi saldırıyor yemeklere. İşte bu noktada verilen kilolar çok hızıl bir şekilde alınıyor. Halbu ki zihniyetini, farkındalığını ve zihinsel algısını değiştirebilmeyi başarsa yaşadığı tüm bu durumlara kökten bir çözüm bulacaktır. Bu tıpkı sorunu çözmediğiniz zaman yaşadığınız sıkıntılara benzer. Sürekli antidepresanı alırsınız ama soruna çözüm getiremediğiniz için iyileşme gerçekleşmez. Önemli olan sorunu kendi içimizde çözmek Ya da soruna yüklediğimiz anlamı değiştirmektir.
Yapmanız gereken kiloya yüklediğiniz anlamı değiştirmek ve kalıcı çözüm için bilincinizi değiştirmektir.