Yaşlanmak kilo aldırır mı?
Client

Yasemin Soysal

Date

17 Aralık 2012

Category

Merak Edilen Konular, Yazı

people2-368x220
 

Yaşlanmak kilo aldırır mı?

Yaşlanmak kilo aldırsaydı tüm 70 yaş üstü ölenlerin hepsinin obez olması gerekirdi. Hatta dünya çapında büyük tabutlar yapılmalıydı. Fakat nedense tam tersi bir durum oluyor. Hatta hatta belirli yaştan sonra insanlar, kas ve yağ kaybı yaşıyorlar.

Peki yaş ilerledikçe neden kilo alınır? Metabolizma yavaşlar mı?

Metabolizmamızın yavaşladığı doğru fakat bu sorunun cevabı bu değil. Yani eğer bütün suçu metobolizmaya atarsak bu yanlış olur. Çünkü metabolizmanızın yavaş çalıştığını sürekli düşünür ve bu duruma kendinizi fazla kaptırırsanız yavaşlama hızını iki katına çıkartabilirsiniz. Zihninizin nasıl bir güç kullandığını tahmin edemezsiniz. Fakat metabolizmayı bir kenara bırakırsak, siz geçmişinizdeki kişimisiniz? Yani herşey aynı da bir tek metaboliz manız mı değişti? Peki ya yaşam tarzınız. Eskisi gibi mutlu, eğlenceli, hareketli ve aktif misiniz? Eskiden yaptığınız şeyleri şimdi de aynı sıklıkla yapıyor musunuz? Eskisi kadar beyninizi çok kullanıyor musunuz?
 
 
Şuan yaşı 40 lara gelmiş bir çok kişi dans etmeyi kendine bile yakıştıramıyor. Ne kadar acı değil mi. dans etmenin yaşı yokken, elalem ne derlerin derdinden dolayı bir çok şeyi yapmaktan vaz geçiyoruz. Hatta gün geliyor yaşamayı bile bir kenara koyuyoruz. İşte bu noktada bunlar sorun olmuyor da alınan kilolar mı sorun oluyor? Bir tarafta yaşamaktan vaz geçtiğiniz hayatınız diğer tarafta metobolizma hızınız.
İşte bu durumun haksızlık olduğunu düşünüyorum. Eğer değişmek ve yenilenmek istiyorsanız ilk işiniz kalıpları ve inançları bir kenara koymak olsun. Sonrasında kendinizi kısıtlamadan günlük aktivitelerinizi artırın.
 
Yaş ilerledikçe bel ve omurların çok fazla yüke ve basınca mağruz kalmaması gerekiyor. Sonuç bol bol yüzme. Bundan keyifli bir aktivite olamaz. Suyun güzelliği, rahatlatan enerjisi, yerçekimsiz ortamda yüzmenin ya da oyun oynamanın eğlencesi. Fakat bu sanırım benim için böyle. Çünkü bir çok insan belirli bir yaştan sonra havuza gitmek istemiyor. Neden; uygunsuz olacağından, derilerinin sarkmasından, mayonun artık belirli bir yaştan sonra yakışmamasından. Bakın dikkat edin tüm bu seçenekler dışarı odaklı. Ya içimizde ki mutluluk, rahatlama ve yaşama sevinci? Bir başkası için mi bunlardan vaz geçeceksiniz? Ayrıca spor yapmadıkca derilerde ki sarkma ve postür bozuklukları daha çok ilerleyecek. Bu bakış acısı sizi bedensel olarak daha çok yaşlandıracak. Değişim zihninizde. Değişim olaylara ve bedeninize yaklaşımınızda.
 

Peki ne yapmak lazım?

Yapılacak şeyler kolay, eski yaşam tarzınızdaki hareketlilik, enerji ve yaşama sevincini geri getirmek. Aktivilere ve kurslara katılmak. Kim ne der demeden özgürce yüzebilmek gerek.
YaseminSoysal.net Copyright © 2012