HİNDİSTAN, RİSHİKESH Seyahati

Rishikesh şehrinin manzarası

Rishikesh şehrinde gezilecek yerlerin bir kısmını görebilirsiniz.

RİSHİKESH’te Gezilecek Yerler

Hindistan Rishikesh seyahatimizde neler yaptık,  Rishikesh’te gezilecek yerler nereleridir ve neler yapabilirsiniz? Görülmesi gereken yerler ve yaşadıklarımızla ilgili size çok keyifli bir yazı hazırladım. New Delhi’den otobüsle gittiğimiz şehirde; aşramlar, konaklama, yoga merkezleri, muhakkak yapmanız gerekenler ve başımızdan geçenleri bu yazıda bulabilirsiniz.

New Delhi seyahatimiz ve yaşadıklarımız.

Bu yazımı da muhakkak okuyun; 👉🏻 New Delhide nereleri görmelisiniz? 

New Delhi’den Rishikesh’e ulaşım

rishikeshe giderken bindiğimiz otobüsün fotoğrafı. Ulaşımı sağladığımız otobüs

Hindistan Rishikesh seyahatimizde neler yaptık? Rishikesh’te Gezilecek yerleri anlatmadan önce ulaşım konusunda bilgi vermek istiyorum. New Delhi’den Rishikesh şehrine kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz alternatifler mevcuttur. Biz gün kaybetmemek açısından otobüs seyahatini tercih ettik.

Rişhikesh’e ulaşım otobüsle 7-8 saat

New Delhi’den 7-8 saatlik bir otobüs yolculuğu ile Rishikesh şehrine geliyoruz. Yolculuğumuzun çok konforlu geçtiği söylenemez. Zaten otobüsler genellikle eski ama buna rağmen otobüsün en arka koltuğu boş olduğu için en azından bir kenara kıvrılıp uyuyabildik. New Delhi’den 245 kilometre uzaklıkta olan bu şehrinde bizi guru karşılıyor.

New Delhiden Rishikesh'e otobüsle giderken yorgunluktan arka koltukta uyumuş-Hindistan Rishikesh seyahatimiz uz. Yasemin Soysal arka koltukta uyurken

New Delhi’den kalkış saatini özellikle gece saatleri seçtik. Böylelikle fazladan bir gece kaybetmeden Rishikesh’e ulaşım sağlayabildik.

New Delhiden Rishikesh şehrine giderken Yasemin Soysal'ın annesi Aynur Soysal -Hindistan Rishikesh seyahatimiz otobüsün arka koltuğunda uyuyor.

Şanslıydık ki otobüsün arkası boştu böylelikle annem ve ben ayaklarımızı uzatıp uyuyabildik. Bu yüzden rahat bir ulaşım gerçekleştirdik.

Otobüsten indikten sonra tekrar dolmuşa benzeyen ve kapıları olmayan minik otobüslerle şehir merkezine doğru yola çıktık.

New Delhiden Rishikesh'e otobüsle geldik ve Rishikesh garının otobüs pencerisinden görünümü. Etrfta mavi küçük dolmuşlar var.

Gözlerimizi açtığımızda sabah olmuştu ve otogara gelmiştik. New Delhi’de kadar olmasa da minik bir araba kargaşası vardı.

Rishikesh şehir garajında otobüsten indikten sonra babam mavi küçük dolmuşlara valizlere sığdırmaya çalışıyor.

Valizleriniz çoksa bu tarz araçlar size biraz sıkıntı yaratabilir. Hindistan’da böyle küçük araçlarla sıklıkla karşılaşacağınızı unutmayın.

Hindistan’da sizi en çok zorlayacak şey yanlış valiz seçimi ya da valizlerinizin çok olması olacaktır. Ulaşım kolay ama araçlar tahmininizden küçük olabilir. Lütfen Hindistan seyahati öncesi sizler için hazırladığımız çanta seçiminde dikkat edilmesi gereken püf noktalar yazısını okuyun.

Bu yazımı da muhakkak okuyun; 👉🏻 Hindistan’a giderken doğru çanta seçimi nasıl olmalıdır? 

Yoga ve meditasyon denildiğinde akla gelen ilk ülkelerden biri Hindistan’dır. Oldukça ilgi çekici şehirlere sahip Hindistan’da yoga, tapınaklar, muazzam zenginlikteki ormanları ve tarihi geçmişi ile ilk akla gelen şehir de Rishikesh oluyor.

Rishikesh; Ganj ve Chandrabhaga, Hrishikesh olarak da yazılır. Kuzey Hindistan’daki Himalayaların eteklerinde yer alan bu bölge, “Garhwal Himalayalar’ına Açılan Kapı” ve “Dünyanın Yoga Başkenti” olarak bilinir. Güney Asya Ülkesi Hindistan’ın Uttarakhand eyaletinin Dehradun bölgesinin bir şehridir.

Rishikesh Ganj Nehrinin kenarında yoga yapan büyük bir kalabalık. yerde oturuyorlar

Rishikesh’te YOGA ve AŞRAMLAR

Şehir, Ganj ve Chandrabhaga nehirlerinin birleştiği yerde yer almaktadır. Ganj nehri Rishikesh’ten akmaktadır ve durum böyle olunca şehir Hindular için çok daha özel bir anlama sahip olmaktadır. Suyun huzur veren yapısını şehrin her noktasında hissetmek mümkündür. Şehrinde Aşram adı verilen inziva yerleri ile yoganın merkezi olarak kabul etmektedir.

Biz de bir aşramda kalıyoruz!

Guru bir yoga ustası, bu yüzden onunla birlikte bir aşrama gidiyoruz. Risihkesh aşramları çok ünlü olduğu için biz de seyahatimizde bir aşramda kalıyoruz. Aslına bakarsanız bu bizim için hem yeni hem de kafa karıştırıcı bir deneyim oluyor. Odanın içerisi çok sade. Sadece olması gerekenler var ama temiz.

Aşramdaki odamız başka şartlarda olsa kalkmak istemeyeceğimiz bir his uyandırırdı. Her şey çok basit ve fazlaca sadeydi.

yasemin soysal'ın babası Abbas Soysal, Rishikesh şehrinde yerleştiği aşram odasında biraz yorulmuş çoraplarını çıkartıyor. Rishikeshte konaklamayı burada yapıyoruz.

Buradaki doğal sakinlik odayı da hızlıca kabullenmemize sebep oluyor. Ayrıca odadan çıkınca aynı huzuru aşramda da hissediyoruz. Size odanın ön manzarasını göstermek istiyorum. Gerçekten de Hindistan’ın o gürültülü ve karmaşık duygusundan eser yok.

Karnımız acıkıyor ve Guru bizi aşramın giriş katında kocaman bir salona götürüyor. Basketbol sahası kadar büyük bir yerde bir sürü insan yere oturmuş ve birazdan dağıtılacak yemekleri bekliyor.

Aşramda kalırsanız yemek sofrasına dahil olun.

Guru bu yemeklerin ücretsiz dağıtıldığını anlatıyor bize. İnsanlar aşrama geliyor ve yemek hazırlığına yardım ediyormuş. Ellerinden geldiğince, bazısı yemeklerin pişmesine, bazıları tabak dağıtarak, bazısı ekmeyi pişirerek yardımcı oluyor. Bir şekilde herkes oranın dönmesinde katkıda bulunuyor. Yemek bizim eski dönemlerde olduğu gibi hep bir elden yapılıyor.  Biz de yere oturuyor ve herkes gibi tabaklarımıza konacak yemeği bekliyoruz. Eğer doymazsak tekrar alabileceğimizi öğreniyoruz. Salonda baharatların yoğun olduğu yemek kokusu aç olmasanız bile sizi acıktırıyor. İnsanlar ayaklarının arasına koyduğu tabağı kaşıklamaya başlıyor. Yemeklerin yanında sıcak pideler dağıtıyorlar ve birçok kişi yemeğini bu pidelerle yiyor. Sıra bize geliyor ve tabağımızı havaya kaldırıyoruz. Ne koyacaklarından habersiz yemeğimizi alıyoruz.

Rishikesh şehrinde her şey vejetaryendir.

Hindistan’da her zaman yemeği beğendik, her zaman lezzetli yemekler yedik. Aşramda çıkan yemek gerçekten lezzetliydi. Güzel bir pirinç, bol baharatlı Hint yemeği ve sıcacık pideyle kendimizi güzel bir restoranda hissediyoruz.

Dinî öneminden dolayı Rishikesh şehrinde her şey vejetaryendir, vejetaryen olmayan yiyecekler ve alkol yasaktır.

Aşramda yemek yemediğimiz zamanlar sokaklarda sokak satıcılarının lezzetlerinden tadıyorduk. Tabii ki her lezzet bizi mutlu etmiyordu ama yine de her biri denemeye değerdi.

Yasemin Soysal sokak satıcılarından yemek yerken-Hindistan Rishikesh seyahatimiz

Yolunuz Rishikesh düşerse hiç çekinmeden bir aşramda kalın. Hem aşramın o sadeliğini deneyimleyin hem de yoga derslerine katılarak ruhani bir duygu yaşayın, emin olun çok iyi gelecek.

Otobüs seyahatinde genellikle çoğu kişi ayakkabısızdı. Üstüne bir de aşramda ayakkabıları çıkartınca sokak çocuklarına dönmüştük. Aşramda genellikle ayakkabı giymeden dolaştığımız için artık bu duruma biz de alışmaya başlamıştık.

Aşramda ayakkabısız sade ayakla dolaşmayı anlatan görsel-Hindistan Rishikesh seyahatimiz

Aşramda bir din adamının tahta terliği

Sonrasında guruyla şehri dolaşmaya gidiyoruz.

Yasemin Soysal'ın babası ve Rikhikesh'teki guru-Hindistan Rishikesh seyahatimiz

Rishikesh’de Görülecek Yerler

"HİNDİSTAN, RİSHİKESH Seyahatimiz neler yaptık, gezilecek yerler listesinde ilk gidilmesi gereken yer olan Lakshman Jula köprüsünün fotoğrafı.

Rishikesh’in 4,5 kilometre dışında yer alan Lakshman Jhula köprüsü, Ganj Nehrinin üzerinde yer alan büyük bir demir asma köprüdür.

İlk olarak şehrin kalbi olan Lakshman Jula köprüsüne gidiyoruz. Şehirde akan kocaman bir Ganj nehri varken bunları birleştirmek ve insanların ulaşımı kolaylıkla yapabilmesi içinde şehrin ortasında kocaman bir köprü olması gerekiyor. İşte Rihikesh şehrinin omuriliği olan köprü Lakshman Jula köprüsüdür.

Rishikesh Lakshman Jula köprüsü nün üzerinde durmuş poz veren Yasemin Soysal'ın fotoğrafı

Öyle bir köprü ki bu gerçekten bu şehrin hayatı oradan akıyor. İnekler, köpekler, motosiklete binenler, yürüyenler, dilenciler, tükürenler, Ganj nehrini izleyenler, hippiler… Herkesi bu köprünün üzerinde görebilirsiniz. Birileri bir tarafa diğerleri diğer tarafa gidiyor ve bazısı sırf bizim gibi bu köprüde Ganj’ın üzerinde olmak istiyor. Fotoğraf çekmek için çok zorlandık çünkü köprünün üzerinden sürekli birileri geçiyordu.

Rishikesh şehrinde Lakshman Jula köprüsü çok kalabalık, yoğun insan ve hayvan kalabalıklığının arasında fotoğraf çektirmeye çalışan Yasemin Soysal'ın görüntüsü. bir kenarda insanların geçmesini bekliyor.

Aslında burası basit bir köprü o kadar ama tüm dünyada bir çok Hindu’yu etkileyen, bir çok insan için yaşamın nefesi görünen Ganj nehrinin kalbinin üzerinde iki bölgeyi birleştiren bir köprü. Bu yüzden böyle bir enerjiyi hissetmek istiyoruz.

Rishikesh şehrinde gidilmesi gereken yerler listesinde Lakshman Jula köprüsü ve üzerinde Yasemin Soysal ve annesinin fotoğrafı

Lakshman Jula köprüsünün her iki tarafında da ilginç hatıralıklar satan dükkanlar bulunmaktadır. Bu noktalardan alışveriş yaparak gezinizden kalacak unutulmaz eşyaları alabilirsiniz.

Turistik eşyalar sizi bekliyor.

Sandal ağacı odunları; tütsüleri ve çıraları alabileceğiniz başka hediyelik eşyalardan biri. Evde tütsü kokusundan rahatsız oluyor ve benim gibi alerji oluyorsanız o zaman bu tarz doğal ürünlere yönelmeniz gerekiyor. Tütsü gibi yakabileceğiniz gibi başka amaçlar için de sandal ağacının çıtalarını kullanabiliyorsunuz. Ayrıca ölü yakma törenlerinde ölüleri tutuşturmak için durumu iyi olan ölü yakınları ölen kişinin ağzına bir sandal ağacı koyuyor ve ateşi başlatıyorlar. Bu yüzden Hindistan’da sandal ağacı ve çıraları ayrı bir öneme sahip.

Sandal ağacı çıraları-Hindistan Rishikesh seyahatimiz

Ayrıca annem ve ben küçük süslerin olduğu Hint boya setinden de aldık. Küçük bir paket ama rahatlıkla uzun süre kullanılabiliyor. Dilerseniz elinize, dilerseniz göz kenarına makyajı tamamlamak için de kullanabileceğiniz bu ürünler hediyelik alınacaklar listesinde yerini alabilir. Sonuç olarak Hindistan’a geldiğinizde bunun gibi bir şey çantanıza atmayı unutmayın, muhakkak ki bir kadın mutlu olacaktır.

Rishikesh’de Görülecek Yerler-Yasemin Soysal'ın annesi-Hindistan Rishikesh seyahatimiz

Rishikeste alışveriş; annem Hint süsünü elinin üzerine yaptırıyor.

Rishikesh’de Yasemin Soysal Hint süslerinden yaptırırken-Hindistan Rishikesh seyahatimiz

Hint süsleri

Lakshman Jhula bölgesi şehrin iç kısımlarına göre daha fazla turistik noktaya sahiptir. Bu yüzden huzurdan sıkıldıysanız burada daha keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Köprüyü geçerken insanlara bir hayli alışmış olan maymunlar sürpriz bir şekilde ziyaretçilerin omuzlarına konabiliyor. Maymunların tek derdi elinizdeki yiyecekler olacağı için onların ilgisini çekebilecek şeylerle köprü üzerine gidip keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Ganj Nehri

Köprüyü geçer geçmez Ganj Nehri’nin sesini duyabilir ve Hindistan’ın çok az bölgesinde görebileceğiniz o temiz ve berrak suyu görebilirsiniz. Diğer bölgelerde Ganj o kadar kirli ki hastalık kapmanız muhtemel. Bu yüzden Varanasi gibi şehirlerde  ayaklarınızı bile sokamazken burada Ganj Nehri’nin soğuk suyuna ayaklarınızı rahatlıkla sokabilirsiniz.

HİNDİSTAN, RİSHİKESH Seyahatimiz neler yaptık, gezilecek yerler listemizde olan Ganj Nehrinin fotoğrafı. Su çok temiz kenarında dua çicekleri

New Delhi’den çıkıp Risikesh’e geldiğimizde anlayamadığımız bir huzur bizi bekliyor. Bir tarafınızda Himalayalar ve diğer tarafınızda Ganj Nehri ve etrafı yeşil bir doğa ile sarılı bir şehir… New Delhi’nin o bunaltan gürültüsü ve trafiğinden sonra tek gürültü yapanlar ağaçlardaki kuşlar oluyor.

HİNDİSTAN, RİSHİKESH Seyahatimiz neler yaptık, gezilecek yerler listemizde olan Ganj Nehrinde annem ve babam ellerinde fotoğraf makinasıyla Ganj Nehrinin fotoğrafını çekerken

Bir anda şehri saran Ganj Nehri’nin nefes aldıran su sesi, ağaçlardaki kuşlar, yeşilin ve doğanın cömertliği dikkat çekiyor. İnsanın içerisine bir anda huzur doluyor.

Tabii ki her yerde olduğu gibi burada da Ganj Nehri kenarında çamaşır yıkayan kadınlara ve mis gibi kokan deterjan kokusuna rastlamanız mümkün.

Ganj Nehri kenarında çamaşır yıkadıktan sonra örtüsünü havaya kaldırmış kurutmaya çalışan kadın

Ayrıca Ganj Nehri’nin başlangıcında olduğunuzu suyun temizliğinden anlıyorsunuz. Burada su diğer bölgelere göre çok daha temiz.

Ganj Nehri-Hindistan Rishikesh seyahatimiz

New Delhi’de hissettiğimiz şaşkınlığı burada hissetmiyoruz. Bir anda içimizi bir keyif kaplıyor.

Trayambakeshwar Tapınağı

Şehir oldukça fazla sayıda tapınağa ev sahipliği yapsa da, bunların arasında şüphesiz ki en önemlisi Shri Trimbakeshwar Tapınağı’dır. Lakshman Jhula Köprüsü’nü geçtikten sonra köprünün hemen ayağında yer alan bu tapınak, 13 katlı bir Hindu tapınağıdır. Her katta yer alan odalarda küçük Hindu Tapınakları bulunmaktadır. Tapınağın içinde; Rama, Kirishna gibi önemli sayılan tanrıların simgeleri yer almaktadır.

Hindistan Rishikesh seyahatimiz - tapınak

Bu tapınak, Rishikesh’teki ünlü kutsal tapınaklardan biridir. Tera Manzil Tapınağı olarak da bilinen tapınak, Lord Shiva’nın bir meskeni olarak inşa edilmiştir. 13. katında bulunan heykeller ve tanrılar kafa karıştırıcıdır. Ayrıca Trayambakeshwar Tapınağı’nın 400 yaşından daha eski olduğu düşünülmektedir. Rishikesh ziyaretinizde buraya uğrayamasanız bile emin olun bir şekilde burayı göreceksiniz. Heybetli mimarisiyle gözünüzden kaçması mümkün değildir

Rishikesh’de yoga turizmini yaşayın.

Rishikesh’de Görülecek Yerler-yoga yapan insanlar-Hindistan Rishikesh seyahatimiz

KAYALARIN ÜZERİNDE YOGA YAPIN

1980 yılların başından bu yana bu şehir her yıl mart ayının ilk haftası uluslararası yoga festivali için kapılarını açıyor. Şehir, her yılın Mart ayında yapılan Uluslararası Yoga Festivaline ev sahipliği yapmaktadır. Bu festivalde çeşitli ritüeller için dünyanın dört bir yanından şehre gelen ruhanî kişilikler, antik zamanlardan beri yapılan meditasyonları yönetmektedir.

Şehirde birçok yoga merkezi yer almaktadır. Sivananda Ashram, Parmath, Niketan, Phol Chatti Ashram bunlardan sadece bazılarıdır. Bu merkezler sadece yoga için değil aynı zamanda konaklamak içincde önerilen noktaların başında gelmektedir.

Hindistan Rishikesh seyahatimiz neler yaptık, Rishikesh’te gezilecek yerler nereleridir?

Yoga yapmadan, yogadan bahsetmeden olmaz. Hindistan Rishikesh seyahatimizde neler yaptık, Rishikesh’te gezilecek yerleri anlatırken Guru bizi Ganj nehrinin kenarında yoga yaptırmaya götürdü ve ne yaparsa yapmaya çalıştığımız bu deneyim, Ganj nehrinin sesiyle birlikte akıl almaz bir hâl aldı. Size fotoğraflarını paylaşmak istiyorum. Kayanın kenarında amutta durmaya çalışmak büyük bir konsantrasyon istiyordu ama elimden geleni yapmaya çalıştım. İşte o noktada başka bir şey düşünmeye fırsatınız olamıyor zaten.

Rishikesh'te guru yoga yapıp amuda kalkarken

 

Yasemin Soysal'ın anne ve babası Ganj nehrinin kenarında resim çekerlen-Hindistan Rishikesh seyahatimiz

Rishikesh şehrinde sıklıkla karşılaşacağınız manzaralardan biri insanların şehrin herhangi bir yerinde yoga yaparken ki görüntüsü olacaktır.

Rishikesh’de Yoga Turizmi

Birçok kurum ve kuruluş onaylı yoga sertifikaları ile Rishikesh’e tur düzenlemektedir. Bu turlara katılarak yalnızca yoga ve meditasyon noktalarını gezmek mümkün. Biz de bir kaç tanesine gittik. Baba Kali Kamli Vanprasth Aşram’ın girişi ve içerisi bize çok heybetli geldi. Hatta Baba Kali Kamli Aşram’ının girişinde içerisinde kaybolmamanız için bir harita çıkartmışlar. Böyle büyüklükte bir aşramın dolduğunu düşününce insanların yoga turizmine ne kadar ilgi gösterdiklerini anlıyoruz.

Baba Kali Kamli Aşram'ı-Hindistan Rishikesh seyahatimiz

Baba Kali Kamli Vanprasth Ashram ; Rishikesh’teki Aşram

Baba Kali Kamli Aşram'ı

Baba Kali kamli Vanprasth Ashram ; Aşramın girişi

Baba Kali Kamli Aşram'ının avlusu

Baba Kali kamli Vanprasth Ashram ; Aşramın haritası

Baba Kali Kamli Aşram'ından bir görüntü

Şimdilerde yoganın başkenti sayılan Rishikesh şehri yoga yapmak ve yoga öğretmeni olmak isteyenlerle dolu.

Beatles Ashram’ını gezin.

Aslında yoganın batıda duyulmasına en büyük katkı Beatles grubundan geldi. 1968 şubat ayında transandantal meditasyon öğrenmek için Hindistan’ın bu köşesine geldiler. Hindistan’a yogayı öğrenmek için gelen Beatles grubu Rishikesh’te albümlerinde yer alan 48 şarkıyı yazdılar. Menajerleri Brian Epstein’in ölümüyle sarsılan grup üyeleri manevi bir yolculuk için burayı tercih etmiş fakat daha sonra bağırsak sorunları, cinsel hayatları ve buna benzer sebeplerden dolayı buradan ayrılan Beatles grubu, şarkılarının bir çoğunu burada yazdılar.

Beatles aşramının son hâlini görmeden dönmeyin.

Bir dönem girmenin yasak olduğu, ancak daha sonra düzenlenip turizme açılan Beatles Ashram’ı, adı üzerinde dünyaca ünlü olan The Beatles grubunun burada kalması sonucunda bu isimle tanınmıştır. Beatles’ın burada yaptığı 40 parça bulunmaktadır. Grupla ilgili olan görseller hâlen ilk günkü gibi Ashram’da bulunmaktadır. Eğer Beatles’a özel bir hayranlığınız varsa bu Asharam’ı mutlaka ziyaret etmeniz gerekmektedir.

Kaldıkları aşram yıllarca kapalı kaldı ama son zamanlarda yoga turizmi ile meşhur olmasıyla birlikte Rajaji Ulusal Parkı içinde olan yer tekrar ziyarete açıldı. Ayrıca Beatles grubunun 1968 yılında ki ziyareti gösteren küçük bir fotoğraf sergisini de aşramın içerisine konulmuş. Biz gittiğimizde kapalıydı. Ram Juladan Köprüsü’nün yakınında bulunan ve yürüyerek gidebileceğiniz Beatles aşramının son hâlini görmeden dönemeyin.

Rishikesh’te rafting yapabilirsiniz!

Tabii bunun dışında adrenalin deneyimlemek isteyen gezginlere de şehrin kapıları açık. Rafting yapmak, doğa yürüyüşleri, jumping, kamplar, sal yarışları gibi doğanın içerisinde bir çok macera sizleri bekliyor. Ne kadar güvenli olur bilmiyorum çünkü Hindistan’daki güvenlik önlemleri bir Avrupa şehrindeki gibi değil, Hindistan’da adrenalin dolu bir deneyim yaşamak istesem çok zorlamazdım kendimi çünkü basit bir otobüs yolculuğu bile içeresinde her han adrenalin dolu bir deneyim yaşatabilir size.

Her an bir adrenalin…

Agra’da bindiğimiz otobüsün üst kısmı önde oturan insanların kafasına düşmüştü. İnsanların kafası yarılmış kanlar içerisinde hastaneye doğru yola çıkmışlardı. Zaten öyle dökük öyle eski bir otobüstü ki ilk bindiğimizde nasıl çalıştığına bile şaşırmıştık. Otobüste böyle bir şey yaşanması bizi hiç şaşırtmamıştı fakat bu şekilde her an başımıza ne gelecek duygusu ile yaşamak şaşırtıcıydı. Bu yüzden benim açımdan Hindistan’da ekstradan bir adrenalin deneyimlemeye gerek yoktu. Rishikesh’te daha çok sakinleştirici aktiviteler yapmayı seçtik. Bol bol hayvan severek Hindistan’ın kaosunu minimuma indiriyorduk.

Yasein Soysak bir hayvanı severken Yasemin Soysal bir hayvanı severken

Bol bol sokakt ki hayvanları sevdik. Hindistan’ın diğer bölgelerine göre Rishikesh’teki hayvanlar çok daha insanlarla uyum içerindeydi. Sevilmek istiyorlardı. Demek ki Rishikes’te insanlar hayvanları seviyor ve ilgi gösteriyordu. Bu çok önemli bir kriterdi. Eğer bir ülkede ya da şehirde hayvanlar özgür davranıyorsa, insanlara kendilerini sevdirmek istiyorlarsa o şehirde yaşan insanlardan korkmaya gerek yoktur. Daha insancıl ve iyi niyetli olduklarını tahmin edebilirsiniz. Yoganın da etkisi olduğunu düşünüyorum, Rishikesh’te bulunduğumuz süre boyunca da gerçekten insanların Varanasi şehrindekilere göre çok daha cana yakın davrandıklarını gördük.

Yasemin Soysal Richiresh'te hayvanları severken

Bir kelebek görüntüsü

Yasemin Soysal'ın annesi alışveriş yaparken yanında bir inek görüntüsü-Hindistan Rishikesh seyahatimiz Yasemin Soysal'ın babası bir ineği severken-Hindistan Rishikesh seyahatimiz

Yasemin Soysal'ın annesi bir ineği severken-Hindistan Rishikesh seyahatimiz

Shri Kunjapuri Temple

Himalayalar’ın kalbindeki tapınak Shri Kunjapuri Temple’a gidin.

Gün batımında gurunun görseli

Hindistan Rishikesh seyahatimiz neler yaptık gezilecek yerler başlığı altında çoğu kişinin paylaşmadığı ama kesinlikle atlanmaması gereken bir yer var. Himalayaların kalbinde, muhteşem manzarası ile Shri Kunjapuri Temple. 

Guru bizi bir gün arabayla şehrin dışında, tüm Himalayalar’ın o muhteşem görüntüsünü görebileceğimiz, deniz seviyesinden 1.676 metre yükseklikte Kunjapuri tepesinde bulunan bir tapınağa götürmek istedi.

Shri Kunjapuri Temple-Hindistan Rishikesh seyahatimiz

Biz de onunla beraber yola çıktık. Döne döne toprak zeminde arabanın hoplaya zıplaya gittiği bir yolda yolculuk ediyorduk ve bu durum babam için biraz mide bulandırıcıydı. Bu yüzden SHRİ KUNJAPURİ  Tapınağı’na giderken yolda bir kaç kere durmamız gerekti. Rishikesh’ten burası ortalama 15 km.

Shri Kunjapuri Tapınağı Tehri bölgesinin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri.

Hindistan Rishikesh seyahatimiz neler yaptık, Shri kunjapuri tapınağını ziyaret ettik, Shri kunjapuri tapınağının girişi

Buranın hikayesi çok karışık. Lord Vishnu, ölen tanrıça Sati’nin bedenini tüm evrende dolaştırmış. 51 parçaya bölünen cesedinin düştüğü yerlere shakti peeth denir. Ana üç shakti peetha vardır, Kunj puri, Surkanda Devi ve Chandrabhedir. İşte bizim gittiğimiz Kunj Puri Tapınağı’dır.

Tapınağa geldiğimizde aslında daha SHRİ KUNJAPURİ Tapınağı’na gelmediğimizi uzunca bir merdivenin başında durduğumuzda anladık. Merdivenler o kadar uzundu ki sonunu göremiyorduk.

Shri Kunjapuri Temple merdivenleri-Hindistan Rishikesh seyahatimiz

Shri Kunjapuri Temple merdivenleri,Hindistan Rishikesh seyahatimiz

Babam, annem ve ben birbirimize baktık. İzmir’de merdiveni çok bol bir semte oturduğumuz için bizi çok etkilemez diye düşündük. Aslında merdiven pek çıkmaktan hoşlanmayan babam için yorucu olacağı kesindi.

Shri Kunjapuri Temple merdivenlerini Yasemin Soysal'ın annesi ve babası çıkarken

Shri Kunjapuri Temple merdivenlerini Yasemin Soysal'ın annesi, kendisi ve babası çıkarke

Bir çok kişi burada gün doğumu ve gün batımını seyretmek, heybetli Himalayalar’a karşı dua etmek ve Hindistan’da kolay bulamayacağınız uçsuz bucaksız manzara, temiz hava ve sessizliği deneyimlemek için buraya geliyor.

Guru bizi akşam üstü saatlerinde buraya getirdiği için fotoğraflardan da göreceksiniz harika bir güneş batımına denk geldik.

Shri Kunjapuri Tapınağı ve Himalayalar-Hindistan Rishikesh seyahatimiz

Yavaş yavaş merdivenleri çıktıktan sonra gerçekten görülmeye değer bir manzarayla baş başa kalıyoruz. Her birimiz bir köşeye gidiyoruz. Sessizce Shri Kunjapuri tapınağının bizde bıraktığı etkiyi yaşıyoruz.

Shri Kunjapuri Tapınağından Himalayalar görüntüsü

Bir süre sessizce orada kalıp bol bol fotoğraf çekiyoruz.

Tüm merdivenleri çıkıp sonunda Himalayalar’ın tepesindeki tapınağa varabildiğimiz için annem ve babam çok keyifliydi çünkü gerçekten görülmeye değer bir manzara vardı.

Yasemin Soysal'ın anne ve babası Shri Kunjapuri Temple'da, Hindistan Rishikesh seyahatimiz

Hindistan cevizini bir seferde kırabilirsek hayalimiz gerçek oluyor.

Sonra guru bizi bir ağacın altına götürüyor. Oradaki inanışa göre tapınaktan satın aldığımız kabuğu kırılmamış Hindistan cevizini elimizle bir seferde kırabilirsek hayalini kurduğumuz, oraya gidip uğruna dua ettiğimiz şey gerçek oluyormuş.

Shri Kunjapuri Temple Hindistan cevizi ağacı veYasemin Soysal'ın annesi ,Rishikesh

Hemen bir hindistancevizi alıyoruz ve o ağacın altında duamızı ediyorum.

Hindistan Rishikesh seyahatimiz, tapınakta Yasemin Soysal hindistancevizi ağacı altında dua ederken

Tek seferde konsantre olup hindistancevizini yere çarpıyorum. Ben bile kırılmış olmasına şaşırıyorum. Geçekten tek seferde hindistancevizi kırılıyor ve hemen suyunu içiyorum.

Rishikest'teki tapınakta Yasein Sysal hindistancevizini annesi ile kırarken

Guru içini de yemem gerektiğini söylüyor ve hepimiz kırılmış hindistancevizini yiyoruz. Gerçekleşme ihtimali  olan hayalimiz için mutluluk duyuyoruz.

Rishikest'teki tapınakta Yasein Soysal'ın annesi hindistancevizi ağacı altında dua ederken

Kırmızı dilek bezleri, Hindistan Rishikesh seyahatimiz

Burada geçirdiğimiz ortalama bir iki saat sonunda şehir merkezi için tekrar yola çıkıyoruz.

Guruyla birlikte tapınaktan şehir merkezine dönerken, Hindistan Rishikesh seyahatimiz

Günbatımı, Hindistan Rishikesh seyahatimiz

Günbatımında bir maymun, Hindistan Rishikesh seyahatimiz

Aarti törenini kaçırmayın!

Ayrıca size Varanasi yazımda ayrıntıları ile bahsettiğim Aarti törenini kaçırmayın çünkü Hindistan’ın sadece belirli bölgelerinde yapılan bu kutsal tören Rishikesh’te de yapılmakta. Bu yüzden yolunuz buraya düşerse muhakkak Aarti törenine de katılın.

Etraftaki diğer tapınak ve ibadet yerlerini gezin.

Yasemin Soysal tapınak girişinde, Hindistan Rishikesh seyahatimiz Yasemin Soysal'ın babası resim çekerken, Hindistan Rishikesh seyahatimiz

 

Hindistan Rishikesh seyahatimizde neler yaptık, Rishikesh’te gezilecek yerler…

RİSHİKESH Seyahatimiz neler yaptık, kısa kısa başıklar altında anlattığım konun başında ganj nehrinin akşam üstü güneş batarken ki fotoğrafı

Hindistan Rishikesh seyahatimizde neler yaptık?
  • Şehrin omuriliği olan Lakshman Jula Köprüsü’ne gidip üzerinde Ganj’ın sesini dinleyip şehrin hareketini deneyimleyip arkanıza Rishikesh’i alıp fotoğraf çektirmeyi unutmayın.
  • Bir aşramda kalın ve yoga yapan insanlarla birlikte aşramın ruhunu yaşayın.
  • Muhakkak bir yogi kampı ya da aşramda yemek yapmaya yardım edin ve sonrasında yere oturarak ücretsiz dağıtılan o harika yemeklerden ve sıcacık ekmeklerden yiyin.
  • Eğer adrenalin dolu bir şeyler yaşamak istiyorsanız, bir sal gezisi, rafting, dağ gezisi gibi Rishikesh’e ait doğa sporları yapın.
  • Beatles aşramını ziyaret edin ve bir zamanlar dünyayı sallamış bir grubun burada müzik yaptığını ve kendilerini buradaki akışa nasıl bırakabildiklerini hayal edin. Kim bilir belki siz de bir eser çıkartırsınız
  • Vejetaryen yemeklerinin ön planda olduğu Rishikesh şehrinde tepside sunulan Hint yemeklerinden yiyin çünkü yemekleri yedikten sonra vejetaryenliğin bu kadar lezzetli olabileceğini bu seyahatten sonra anlamıştım. Bu yüzden harika vejetaryen yemeklerini yedikten sonra yemek seçimlerinizin değişeceğine eminim.
  • Eğer Hindistan’ın başka bir bölgesinde katılmadıysanız Agra Aarti törenlerine muhakkak katılın. Akşam yapılan bu ateşli gösteriyi kaçırmak istemeyeceksiniz. Ayrıca orada ölüme bakış açınızı değiştirecek bir sürü ayin ve dua şekli olduğunu göreceksiniz.
  • Eğer daha önce yapmadıysanız yine aynı şekilde Rishikesh’te ölü yakma törenlerine katılabilirsiniz.
  • Bisikletle şehri turlayıp yine Ganj’ın üzerinden köprüleri bağlantıları ile gezebilirsiniz.
  • Himalayalar’ın manzarasını izlemek ve zirvede harika bir gün batımına şahit olmak istiyorsanız Shri Kunjapuri Tapınağı’na gidin. Orada bizim için de bir hindistancevizi kırmayı unutmayın.

Varanasi Şehrine gidiyoruz.

Rishikes şehrinde yaşadığımız huzurlu dakikalardan sonra artık Varanasi şehri için trenle yola çıkma vakti.  Bu yüzden tren yolculuğu yapacağımız için heyecanlıyız çünkü hem ailemleyim hem de Hindistan’da bir trenle ülkenin en kaotik şehrine doğru yola çıkıyoruz. Yolda bizi neler beklediğini hiç bilmiyoruz ve trene yetişmemiz gerekiyor.

Hindistan Rishikesh seyahatimiz neler yaptık ve Rishikesh’te gezilecek yerler, adlı yazımı beğendiyseniz lütfen aşağıda ki yazılara da bir bakın.

Bu yazımı muhakkak okuyun; 👉🏻 Hindistanda tren yolculuğu

Bu yazımı muhakkak okuyun; 👉🏻 VARANASİ ŞEHRİNE SEYAHAT; Ne yenir, Nereye gidilir, Ne yapılır?

Yasemin Soysal Youtube Kanalı