Öncelikle bir tur ile seyahat etmiyorsanız ve gittiğiniz yolculukta çantanız sürekli sizin yanınızda olacak ve bu çantayı siz taşıyacaksanız kesinlikle hem tanışabilir hem de tekerlekleri ile çekilebilir bir çanta kullanmanız gerekmektedir.

HİNDİSTAN YOLCULUĞUNDA ÇANTANIZDA NELER OLMALI?

HİNDİSTAN’A GİDERKEN NASIL BİR ÇANTA SEÇMELİSİNİZ?

Havalimanlarında uzun mesafeler yürüdüğümüz için kabin boyu bir çanta bir süre sonra size ağır gelecek ve çıktığınız seyahatten keyif almanızı engelleyecektir. Bu yüzden ben sadece sırt çantası özelliği olan valiz ya da çantaları hiç sevmiyorum. Zaten bu çantalar hiç bir zaman sabit durmaz bohça gibi oradan oraya düşerler. Ne önemi mi var? Hem de çok önemlidir. Çünkü herkes seyahate ilk çıktığında özenlidir, rahat, temiz kıyafetler giymiş havalimanının yolunu tutmuştur. Mesela düşünün kontrollerden geçmişsiniz ve uçağa gitmeden önce bir tuvalete uğramışsınız ve elinizde telefon, minik bir cüzdan ya da pasaport var. Düşünün bir elinizi yıkayacak belki de küçük bir tuvalete molası vereceksiniz. Dik durabilen bir çantanız varsa tuvaletin kenarına bırakır ve elinizde ki eşyalarını üstüne koyar ve ihtiyaçlarınızı rahatlıkla tamamlayabilirsiniz. ama basit sıradan bir sırt çantanız varsa onu kenara koyar üzerine cebinizde ki eşyaları bırakır, arkanızı dönerseniz ve o çanta yavaşça kenarda ki pis su birikintisine doğru yavaşça devrilir. Hele ki çantanızın üzerine uçak içinde giymek için küçük bir ceket aldıysanız ve  bu ceketin tuvalet suyu ile ıslanmasıyla o yolculuk çok tatsız bir hal alır. Tadınız kaçmış bir şekilde koşarak çantanızı kaldırır, tuvalet suyu bulaşmış ceketinizi temizler ardından altı ıslanmış çantanızı sırtınıza takarsınız. Sonra bir bakmışsınız ki uçağa bineceğiniz kapı havalimanın en sonunda ve siz o ağır çantayla o kapıya kadar yürümeniz gerekir. Sonunda kapıya gelirsiniz ve aynı zamanda beliniz çantanızın altında ki pis suyla ıslanmıştır. Tanrım bir kabus gibi başlayan yolculuğun sebebi basit bir çanta olabilir. İşte bu yüzden düşünülmeden alınan bir çanta başınıza aslında hiç tahmin etmeyeceğiniz bir dert açar.

Peki yolculuklara çıkarken çek çek tekerlekli bir çanta mı tercih etmeliyiz? Aslına bakarsanız bu da iyi bir fikir değildir. Çünkü havalimanında havalı havalı dolaşmış, çantanızı uçağa kadar götürmüşsünüzdür. Çantanızın tekerlekleri her gün defalarca silinen havalimanın zemininde yağ gibi kaymıştır. Sonrasında gideceğiniz ülkeye seyahat etmiş ve uçaktan inmişsinizdir. Gideceğiniz otobüs ya da tren için havalimanından çıktığınız anda, derbeder, harabe, kırık dökük bir şehre inebilirsiniz. İşte o zaman o tekerleklerle o valiz hiç bir yere gitmez. Tekerlek kırılır çekemezsiniz, sapından tutup taşımanız gerekir, elleriniz sırtınız acır. Ve böyle bir çanta aldığınıza pişman olursunuz.

Bu yüzden farklı yerlere seyahat ediyorsanız çantanız iki özelliği de bir arada bulunduran bir çanta olmalıdır. Küçük kabin boy bir çanta, altında tekerlekleri olan ve çantanın arkasında fermuarı açıldığında sırtınıza takmanız için içerisinden çıkan iki adet sapı olmalıdır. Sıra dışı yolculuklar için seçtiğiniz çanta kesinlikle tekerlekleri olan bir sırt çantası olmalıdır. Bu çantayı seçerken yine dikkat edeceğiniz şey saplarının bağlanabilir ya da bir fermuarla içerisiye sokulabilir olmasıdır. Çünkü yolda bu tarz bir çantayı çekerken o saplar yere sürünebilir, bir taşa takılabilir, tekerleğinizin arasına sıkışıp düşmenize neden olabilir. Hatta benim böyle bir çantam vardı ve her üç metrede bir tekerleğe sıkışan sapı çıkarmak için yere eğilip uğraşmam gerekiyordu. Tüm bunlar konforunuzun bozulması için yeterlidir.

Kabin boy çantanızın ikiye ayrılan bir çanta olmamasına dikkat edin. Hani hamburger gibi fermuarı ortadan olan ve fermuarı açtığınızda iki eşit oranda ayırılan çantalar vardır ya işte dikkat edin bu çantalardan almayın. Çünkü fakir ya da zor bir güzergâh seçtiğiniz yolculuğun ortasında çantanızı açmanız gerekirse böyle bir çantayla neyiniz var neyiniz yok ortaya sermiş olursunuz. Ayrıca bana sorarsanız çok kullanışsız çantalardır.

İşte bu da hiç sevmediğim çanta şekli. Hamburger gibi iki kısıma ayrılır ve kapatması bir sorundur. Ayrıca zorlu parkurlarda sokaktayken valizden birşey almanız gerekse tüm eşyalarınız ortadadır.

İdeal çanta; fermuarı en tepede olan ve onu açtığınızda kıyafetlerinizi netçe görebileceğiniz tek taraflı çantadır. Böylelikle gizlice bir şey alıp yine aynı şekilde çantanızı kapatabilirsiniz.

tek-taraflı-açılan-valiz-tercihim

işte en sevdiğim, tek taraftan açılan valiz.

Çanta seçimi bir seyahatin ne kadar konforlu geçeceğini belirleyen en önemli ölçütlerden biridir. Bir çantayla rezilde olabilirsiniz bir gezgin de…

Bu çanta ideallere uygun gibi görünüyor ama fermuarı okul çantası gibi yarım açılıyor. Dolu bir çantada aradığınızı bulmaya çalışırken yarım açılan bir fermuar size sinir krizi geçirtebilir.

Valiz seçiminde fermuarların yarım açılmamasına dikkat edin. İçi boş bir çantada bu fermuarlar sorun olmazken, dolu bir seyahat çantasında aradığınız bulmaya çalışırken yarım açılabilen bir valiz size sinir krizi geçirtebilir. Bu yüzden fermuarın tam açılması gereklidir.

İşte en sevdiğim çanta şekli. Zorlu bir parkurda rahatlıkla kullanılabilen, yeri geldiğinde sırta takılabilen yeri geldiğinde tekerlekleri sayesinde çekilebilen bir çanta.

Sıra dışı ve tursuz çıktığınız seyahatlerde, Çantanızın yeri geldiğinde taşınabilir, yeri geldiğinde çekebileceğiniz, olabildiğince az gözlü ve kullanışlı bir çanta olmasına dikkat edin. Ayrıca çok dikkat çekici, şık, parlak çantalar kullanmaktan çekinin. Olabildiğince sıradan ve normal bir çantayla yola çıkarsanız kaybolma ve çalınma ihtimalini minimuma indirmiş olursunuz. Çantanızın üzerinde size ulaşabilecekleri bir telefon numarası ya da adres koymayı unutmayın. Ama bu adres ya da telefon numarası kesinlikle gittiğiniz ülkeye ait olsun. Çünkü ekonomik durumu düşük bir ülkeden kimse yurtdışını arayarak size ulaşmaya çalışmayacaktır. Ama aynı ülke koduna ait bir numarayı arayıp size ulaşabilir. Bu yüzden diyelim ki Hindistan’a gidiyorsunuz. O zaman Hindistan’da size ulaşabilecekleri bir Hindistan numarası ve Hindistan’da kolaylıkla valizi bırakabilecekleri bir adres not etmeyi unutmayın. Mesela bu ilk gideceğiniz otel ya da pansiyonun telefon ve adresi olabilir. Bu hayatınızı kurtaracaktır.

Havalimanında kaybolan çantalarımızı bir gün sonra otelimize teslim ettiler. Benim için en güzel doğum günü hediyesiydi.

Ayrıca valizin ön bölgesine kesinlikle cüzdan, telefon, pasaport gibi şeyler koymayın. Büyük bir çantayı sırtınızda taşırken çantanın ön gözünün açılmasını hissedemeyebilirsiniz. Hele ki keşme keş, gürültü, yüksek ses varsa çok rahatlıkla sırtınızda ki çantanın ön gözünü açıp eşyalarınızı alabilirler. Çantanızın bu gözlerini genellikle ıslak mendil, minik bir dezenfektan, su ve atıştırmalık bir şeyler için kullanın. Böylelikle her zaman ihtiyaç duyacağınız eşyalar kolay bir noktada olacaktır.

Eğer alabilirseniz çantanızın kenarına asabileceğiniz bir askılık koymaya dikkat edin. Dağcıların kullandığı küçük tutmaçları çantanıza iliştirdiğinizde buraya bir torba, minik bir suluk, yağmurluk koyma şansını olur.

Bir seyahat sırasında sürekli çantanızı indirip içerisinden bir şey almak ve tekrar içerisine koymak tadınızı kaçırabilir. Bu kancalar ya da askılar hiç tahmin etmediğiniz bir anda size yardımcı olurlar.

Çantanızın kenarına iliştirdiğiniz askılık ya da kancalarla bir torba, suluk, terlik vs. (o seyahatte en çok size yardımcı olacak malzeme ne ise) seyahatinizi kolaylaştıracaktır.

Hele ki çantanızı asabileceğiniz bir kanca inanılmaz işinize yarayacaktır. Bazen bir ağaç sapına bazen de tuvalet askılığına koyarak seyahatinizin daha güvende ve keyifle geçmesine sebep olursunuz.

Çantanızın sırtınıza denk gelen kısmının sizi rahatsız etmeyecek şekilde olduğuna emin olun. Aşırı terleten materyallerin sıkıntı vereceğini unutmayın.

“Bir seyahate çıkarken yanınızda nasıl bir çanta olmalı sorusunun cevabı kesinlikle en kalitelisi ve pahalısı olmayacaktır.”

Sizi en mutlu eden ve kullanışlı çanta sizin hayatınızı kurtaracaktır. Çok kaliteli bir çanta beğenmiş olabilirsiniz ama boyunuz ve kilonuza göre bu çanta çok büyük, ağır olabilir. İşte bu noktada hayal ettiğiniz konfordan uzaklaşacaksınız.

Bir çok kişi kendi fiziksel özelliklerini göz ardı ederek çanta seçimi yapıyor. Çantaların ağırlıkları, boyutları standart değil. Bu yüzden alacağınız çantayı sırtınıza koyasıya kadar karar vermeyin.

Adrenaliniz bol olsun, iyi yolculuklar dilerim.

Hindistan  seyahati için çantanızda neler olmalı?

Hindistan’a giderken sıcak bir dönemde gitmeyi tercih etmiştik. Ama bu sıcaklık insanı bunaltan cinsten olmayan öğlenleri hafif terlerken akşamları da hafif bir serinliğin olduğu bir dönemdi. Böyle havalarda en azından akşamüstü saatlerinde rahat bir nefes alıp seyahatimizin tadını çıkarabildik.

Bizim için temiz kıyafetler psikolojik acıdan önemliydi. Kirli dolaşabilirdik ama güzel bir güne başladığımda tişörtümde ki domates lekesinden gelen kokuyu duymak istemiyordum. Ayrıca Hindistan gibi bir ülkede çoğu şey pis olabilir ama tapınaklara giden insanlar kıyafetlerine ve kendilerine özen gösterdiklerini unutmamak lazım. Biz bir turla gitmiyorduk bu yüzden bir şehirden diğer şehre geçerken, otel ve restoran ararken yanımızda valizler olacak ve bu valizlerle gideceğimiz yeri arayacaktık. Annem ve babamın yaş ortalamasını da hesaba kattığımızda kesinlikle valizimizde fazladan tek bir şey olmamalı diye düşündüm. Çantanıza koyacağınız her şeyi iyi düşünmeniz gerekiyor. Kullanmayacağınız bir eşyayı belki işime yarar diye çantaya eklediğinizde bu düşüncenin sonu gelmiyor. Bir sürü eşyayı belki lazım olur diye çantaya eklediğinizi fermuarı kapatmaya çalıştığınız  zaman fark ediyorsunuz. Ayrıca bir dakikalık sırtınıza taktığınız çanta size ağır gelmeyebilir ama yarım saat sırtınızda taşıdığınızda her kilo sırtınızı ağrıtacak ve çantanın mevcut ağırlığından daha fazlasını hissedeceksiniz.

Böyle yolculuklarda kesinlikle kıyafet seçiminde bir kaç alternatif bulunması gerekiyor. İnce kıyafetler olduğu kadar akşamları da sizi sıcak tutacak ceket ve çorapların çantanızda olması şart. Yoksa ertesi sabah tıkalı bir burun ve elinizde peçetelerle dolaşmak istemezsiniz. Bir seyahatte hasta olmak bir gezginin en son isteyeceği şeydir.

Bu yüzden kesinlikle çantamızda ince ama az kıyafetler olmalıydı.  Hindistanda hem sıcak, hem toz, hem pisliğin içerisinde iki üç tişörtle kim mutlu olacaktı?  İşte biz de bu yüzden ince kıyafetlerin hepsini en hızlı kuruyan kıyafetler arasından seçtik. Eğer Hindistan’a bir yolculuk düşünüyorsanız çantanıza en sevdiğiniz tişörtleri alacağım diye kendinizi zorlamayın bunun yerine, elinizde bir sabunla yıkayabileceğiniz ve ardından hızlıca kuruyacak kıyafetler seçerseniz çok daha mutlu olursunuz. Biz de böyle yaptık. Her gün yeni bir tişört giymek için çantayı tıka basa kıyafetlerle doldurmak yerine bir iki günde bir yıkayıp ertesi sabah giyebileceğimiz şekilde seçtik.

Ayrıca bir kadın olarak Hindistan’da kadınların çoğunun pantolon yerine elbise ve etek giydiklerini bildiğimiz için kot pantolon tercih etmedik. Bu yüzden yine aynı incelikte ucuç ucuş rahat yıkanabilecek bir iki elbise de çantamızın içerisine sıkıştırdık. Çünkü bir kot pantolonun kapladığı yere en az 3 elbise koyabilirsiniz. Ayrıca emin olabilirisiniz ki kot pantolonla Hindistan’da turist olduğunuz çok daha fazla göze batacaktır.

Pantolon yerine ince rahat taytlar ve üzerine kalçalarınızı kapatan uzun tişörtler seçebilirsiniz. Böylelikle hem kendinizi rahat hissedersiniz hem de üzerinizde ki uzun tişört sizi daha çok elbise giymiş gibi gösterir. Hele ki bir de yanınıza incecik geniş bir şal aldıysanız sizden rahatı olmayacaktır. Çünkü o incecik şalımsı şeyi belinize bedeninize sardıktan sonra rahatça Hindistan sokaklarında dolaşabilirsiniz.

Bir erkek olarak da yine rahatlıkla yıkayabileceğiniz penye şortlar, pamuksu ince pantolonlar tercih edebilirsiniz. Hindistan’da insanlar üzerlerine çok fazla dikkat etmezler. Ayrıca yanınıza doğru dürüst bir şeyler alamadıysanız bile endişe etmeyin oradan rahatlıkla satın alabilirsiniz. Çok ucuza çok kaliteli tekstil eşyaları bulabileceğinize emin olabilirsiniz.

Hindistan’a giderken çantanızda muhakkak ıslak mendik, kolonya ve dezenfektan bulunsun. Hiç olmadı orada bir peçeteye kolonyanızı ya da dezenfektanınızı döküp kişisel temizliğinize devam edebilirsiniz. Ama inanın bu da çok dert değil çünkü Hindistan’da gittiğiniz şehirde ıslak mendik gibi temizlik ihtiyaçlarını çok rahat bulabilirsiniz. Bu yüzden biz yanımıza sadece bir tane o da yolda lazım olabilir gerekçesiyle bir ıslak mendil ve küçük bir kolonya aldık. Zaten sonrasında marketlerden rahatlıkla isteklerinizi karşılayabilirsiniz.

Diş fırçalarımızı unutmadık ama diş macunu almak için Hindistan’a gitmeyi bekledim çünkü orada harika avurvedik diş macunları bulabilirsiniz. Hem de yarı fiyatına. Bunu bildiğim için boşu boşuna macun taşımak istemedim ve Hindistan’a iner inmez kendime doğal, içerisinde kimyasal olmayan ve florürsüz bir diş macunu aldım. Hatta eğer isterseniz misvak sopalarından bile satın alabileceğinizi unutmayın.

Kesinlikle yanınıza fazladan bir iki iç çamaşır koymanızı öneririm. Hindistan’da bağırsaklarınızın başına ne geleceğini bilemezsiniz. Bu yüzden yediğiniz bir yemekten etkilenmiş bağırsaklarınız tuvaleti bulmayı beklerken biraz zorlanabilir. Bu durumda yanınızda fazladan bir iki iç çamaşır almanın kimseye bir mahsuru olmaz ayrıca da az yer kaplıyor.

Hindistan’a indiğimizde tüm valizlerimiz kaybolmuştu ve elimizde kalan tek şey bu uyku tulumuydu. Yine de tüm ihtiyaçlarımızı iki gün boyunca rahatlıkla bulabilmiştik.

Akşamları bizim gibi bir aşramda kalabilirsiniz ve üzerinize verdikleri battaniye yetersiz kalabilir. Bu yüzden iki tane çorap koyduk. Biri kirlenirse diğerini giyeriz diye düşünmedik. Eğer ola ki çok soğuk olursa en azından üst üste giydiğimiz iki çorap geceyi rahat geçirmemizi sağlar diye düşündük. Ayrıca Hindistan’da sokakların durumu malum aniden bir sidik gölüne basıp çoraplarınızı ıslatabilirsiniz. Bunun olmasını hiç istemezsiniz ve ıslak, kokmuş bir çorap yerine çantanızda yedeği olması için dua edersiniz. Hindistan’a gittiğiniz zaman da yedek bir çorap satın alabileceğinizi söylemek isterim. Hindistan’da kaşmir ve yün tahmin edebileceğinizden çok daha ucuz ve kalitelidir. Hele ki yöresel bir pazara denk gelirseniz alabileceğiniz en güzel ürünleri buradan bulabilirsiniz. Bir gün böylesine bir pazara denk gelmiş inanılmaz güzellikte kaşmir kazaklar satın almıştık. Aynı ürünü sanırım on katı fiyatına kendi ülkemizden alabiliyorduk. Tabi bu aldığımız ürünü düşük sıcaklıklarda yıkmaması gerektiğini bilmeyen biri eğer çamaşır makinesinde yüksek sıcaklıklarda yıkarsa benim gibi büyük bir hüsrana uğrayacağınıza emin olabilirsiniz.

Çantanıza küçük bir güneş kremi, yüz kremi ve el kremi ekleyebilirsiniz. Bunları olabildiğince küçük kaplara koyun. Hindistan’da doğal malzemelerle hazırlanmış çok özel ve doğal ürünler bulabilirsiniz. Hatta bir kaç tane fazladan alıp yanınızda getirmeyi unutmayın.

Hindistan yolculuğunuzda hiç bir şeyi abartmayın. Sadece yollarda olmazsa olmazlarınızı belirleyin ve bunları küçük boyutlarda alın. Gerçekten ihtiyacınız olan bir şey olduğunda bunu oradan rahatlıkla alabileceğinizi unutmayın.

Aklınıza konserve ve paketli yiyecekler koymak gelebilir. Ama karnınızı doyurmak için hiç böyle bir yola başvurmayın çünkü bu sizi en fazla 3-4 gün idare eder ve sonrasında yine Hindistan’ın yemek kültürüne kendinizi emanet etmeniz gerekecektir. Ayrıca kim sıra dışı bir yolculuğa çantasında yiyeceklerle gider ki, bu artık sıra dışı bir yolculuk olmaz. Sıra dışı yolculukların en sevdiğim yanı sadece eşyalarınızı değil aynı zamanda kişiliğinizde ki fazlalıkları da seyahate çıkmadan önce bırakırsınız.

Sıra dışı yolculukların en sevdiğim yanı sadece eşyalarınızı değil aynı zamanda kişiliğinizde ki fazlalıkları da seyahate çıkmadan önce bırakırsınız.

Ben babamın orada ne kadar zorlanacağını bildiğim için seyahatin ortasında yapacağım uzun tren yolculuğu için bir adet barbunya pilaki çantama atmıştım. Bunu ona göstermedim.  Hindistan’da ona sürpriz yapacaktım. Belki siz de sevdiğiniz biri için küçük bir sürpriz yapmak isterseniz en sevdiği yemeğin konservesini yanınıza alabilirsiniz. Bu alacağınız yemekler gerçekten buradan kopamadığınız ya da aç kalacağınız için değil gününüze güzelleştirmek için olmalıdır.

Ben genellikle çantama bir küçük mum ve tütsü de koymayı unutmam. Çok az yer kaplar ama her zaman bunları kullandığım bir yer olur. Hindistan seyahati için sadece çantama fazladan bir kaç mum koydum o kadar. Zaten gideceğim ülke bir tütsü cenneti olduğu için oradan alacağım tütsüler için heyecanlanıyordum.

Hindistan ya da başka yolculuklar hiç fark etmez sadece yola çıkıyor olmanız bile sizi farklı hissettirecektir.

İyi yolculuklar…