İtalya, Floransa Gezilecek Yerler ve Toskona Bölgesi hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz.

Floransa’da gezilecek yerler, Signoria, Duomo Meydanı, Floransa Katedrali, Aziz Giovanni Vaftizhanesi Uffizi Sarayı ve Galerisi ile başlayan bir liste. Ardından Vecchio Köprüsü, Akademi Galerisi, Vecchio Sarayı, Pitti Sarayı ve Boboli Bahçeleri gelir. Tabii ki Floransa öyle çabuk gezilecek bir şehir değil. Santa Croce Bazilikası, Medici Şapeli, San Lorenzo, Santa Maria Novella da diğer gezilecek noktalardan biridir.

Toskana Bölgesi, Avrupa’nın turistik anlamda en cazip yerlerinden biri olan İtalya’nın 1934 yılında özerk olan bölgelerindendir. Bölgenin başkenti yerli ve yabancı turistler tarafından sene boyunca ilgi gören Floransa’dır. Dolayısıyla Toskana gezilecek yerler denildiği zaman odak nokta büyük ölçüde Floransa olmaktadır.

Floransa Gezilecek Yerler

İtalya’nın Rönesans döneminin bizzat Toskana bölgesinden başladığı söylenir. Bu sebeple manzaraları, şarapları ile ünlü olmasının yanında dünden günümüze taşınan sanatsal miraslarıyla da ön plana çıkabilmektedir. Toskana bölgesinin yedi bölümü UNESCO korumasına alınmıştır. Bu bilgi bile bu eşsiz coğrafyaya dair çok güçlü bir referans olarak kabul görür.

ben, İtalya, Floransa

Coğrafi olarak bölgenin büyük bir kısmı tepe ve dağlardan oluşur. Arno Nehri kenarında kalan kısım ise ovadır. Ova kısmı sınırlı olmasına karşın oldukça verimli topraklara sahiptir. İklim ise kıyı bölgelerinde ılıman, iç bölgelerde ise biraz daha sert ve yağışlıdır.

İtalya’da en fazla turistin ziyaret ettiği yerlerden olan Toskana bölgesi; gerek doğası ve tarihi gerekse mimarisi ve sanatıyla her kesimden fazlasıyla ilgi görmektedir. İlk olarak Toskana’nın kalbi olarak tanımlanan Floransa’da gezilecek yerler rotasının başlangıcını yapalım.

Floransa

İtalya, Floransa

İstanbul’daki evimde tek başına oturduğum bir akşam yazılarımı yazıyordum. Tek başına yaşayan çoğu kişi bilir ki bazen bu durum çok sıkıcı olabilir. Ailemi özlemiş ve hatta o çıktığımız en son seyahat burnumda tütüyordu. Bir anda bilgisayar ekranıma bir tur acentasının reklamı düştü. Sadece ve sadece yedi kişilik bir kontenjandı ve bir saat sürecek bir indirim fırsatı vermişlerdi. Gezi İtalya-Toskana bölgesi ve Floransa’yı kapsıyordu. Fiyatı gerçekten uygun diye düşünürken hop iki kişi satın aldı. Tanrım ne yapmalıyım diye düşünürken işte daha anne ve babamı aramaya fırsatım olmadan bir kişi daha İtalya-Floransa turunu satın aldı.

Bazı kararlar ani verilir.

O an yine kendimi hangi ara ikna ettiğimi bile fark edemeden kredi kartımı çıkarttığımı fark ettim. Hızlıca girip son kalan yerleri de ben satın aldım. Gecenin bir vakti bilgisayarın önünde yüzümde anlamsız bir sırıtışla beş dakika oturduğumu hatırlıyorum. O nasıl bir keyif ve haz anıydı. Kahkaha atmaya başladım İtalya’ya gidiyorduk ve ailemin bundan haberi yoktu. Gecenin 23.30 unda annemi aradım. Annem bir şey olduğunu düşünerek heyecanla açtı telefonu. Tabi gecenin on birinde önemli bir haberim var diye kızınız sizi ararsa aklınıza gelecek en son şey  İtalyaya-Floransa bileti almış olacağı olurdu herhalde. Sen delisin dedi ve hissettiğim kadarıyla o da aynı yaşam sevincini hissetti. Eğer bu delilikse dünyanın en güzel hissiydi.

İtalya ve Toskana’ya paskalya tatilinde gidecektik. Bir an için daha coşkulu festival gibi geçeceğini düşünmüştüm. Şimdi ilk söyleyeceğim sessiz sedasız bir tur istiyorsanız kesinlikle tatil zamanları gidin ama ben bir daha gidecek olsam daha coşkulu, daha hareketli, daha festival tadında bir zamanda gitmeyi tercih ederdim.

İlk Durağımız Floransa’ydı;

İtalya, Floransa Gezilecek Yerler ve Toskona Bölgesi

İtalya’nın o tatlı ruhuyla ilk defa karşılaşıyorduk. Öncelikle bir meydanda oturup makarna ve şarap yapacak olmak, her an etraftan gelen İtalyan müzikleri ile coşkulu insanlarla birlikte o masalarda oturmak bile bana heyecan veriyordu. Floransa zaten bambaşkaydı. Bir anda heykellerin, yapıların, sanatın içinde bulmuştuk kendimizi. Toskana Bölgesi’nin başkenti olan Floransa; yemyeşil doğası, yemekleri, şarapları ve tarihi ile büyülü bir güzelliğe sahipti. İtalya ve Avrupa’nın en ilgi çekici turistik kentlerindendi. Görkemli bir sanat birikimine sahip kent, Medici Ailesi’nin bölgeye hâkim olması ile beraber çok ciddi bir gelişim göstermişti. Bu arada Floransa, kimi kaynaklarda Firenze olarak da geçebilmektedir. Öyle çok ayrıntı öyle çok detay, isim, sanat eseri vardı ki bu yazıyı kaleme alırken her birinin üzerini koyu harflerle çizmeye ve her fotoğrafın altına detaylı açıklamasını yazmaya özen gösterdim çünkü Floransa yazısı diğer hiç bir seyahat yazısına benzemiyordu.

Annem ve ben -İtalya, Floransa sokakları

SAN GİMİGNANO

Floransa’nın bu kadar sanatın ve mimarinin merkezi konumunda olmasının en önemli nedeni 1300’lü yıllarda İtalyan Rönesans’ının bu bölgede doğmuş olmasıdır. Geçmişte de hem ekonomik hem de siyasi olarak tüm Avrupa’nın en önemli kenti olmuştur. Burada başlayan Rönesans hareketleri ve sanat, edebiyat gibi alanlar, yaşanan gelişmeler Avrupa’nın tüm tarihini değiştirmiştir. Floransa aslında İtalyanlar için o kadar önemli bir şehirdir ki birçoğu burayı “Gerçek İtalya” olarak tasvir etmektedir. Floransa hakkında söyleyebileceğiniz en önemli şey; tarihi, sanat kokan sokakları ve muhteşem mimarisi ile insanın aklını başından alıyor olmasıdır.

Floransa’ya Ne Zaman Gidilmeli?

Bence kesinlikle İtalyanların tatil olduğu ve başka ülkelere gittiği bir zaman olmamalı. Biliyorum belki bana diyeceksiniz, sokaklar daha sakin, müzelerde daha az sıra olacak ama o İtalya’yı İtalya yapan coşkulu insanlara, hayattan zevk almalarına, sokakta şarkı söyleyip yemek yemelerine çok fazla şahit olmayacaksınız. Eğer o ülkeyi yaşamak istiyorsanız bence tercih etmeniz gereken zaman Paskalya olmamalı. Biz gittiğimizde insanlar genelde aileleri ile evlerdeydi.

Floransa’da iklim yaz aylarında sıcak ve güneşli iken kış aylarında ise yağışlı ve soğuktur. Bölgeyi ziyaret ettiğinizde rahat rahat gezmek istiyorsanız en uygun tarih, Mayıs-Ağustos ayları olmaktadır. Ağustos ayı içinde bölgede tatiller ve bayramlar olduğu için çoğu kişi bölgeden ayrılmakta ve bu yüzden de çoğu dükkân kapanmaktadır. Bu tarihte gittiğinizde sıkıntı yaşayabileceğinizi ve buna göre plan yapmanızı tavsiye edebiliriz.

İtalya’nın Toscana Bölgesi’nde bulunan ve tarihi sokakları ile sizi kendine hayran bırakacak olan Floransa tarih, kültür ve sanat kokan bir şehirdir. Kuzey İtalya’nın en önemli nehirleri arasında yer alan Arno Nehri çevresinde kurulu olan bu şehirde sanat ve mimari muhteşem bir uyum içindedir. Floransa gezi rehberi arayanlar için bölgeyi ziyaret ettiğinizde, orada güzel vakit geçirmeniz ve mutlaka gezip görmeniz gereken yerler hakkında sizlere detaylı bilgi vermek istiyorum.

Floransa’da Gezilecek Yerler

İtalya, Floransa

Piazzale Michelangelo Meydan’ından tüm Floransa güzelliği ayaklar altında.

İtalya’nın tüm tarihini ve aslında karakterini öğrenebileceğiniz Floransa’da gezebileceğiniz onlarca yapı vardır. Muhteşem bir kültür, sanat ve mimari gezileri yapabilirsiniz. Ülkeyi ziyaret ettiğinizde görmeden dönmemeniz gereken ve aslında Floransa’yı gerçek anlamda gezdiğinizi hissettiren yapılar neler sizlere bilgi vermek istiyoruz. Floransa’da gezilecek yerler şöyledir:

İtalya, Floransa Gezilecek Yerler ve Toskona Bölgesi

Floransa’da Gezilecek Yerler

 • Signoria Meydanı

 • Duomo Meydanı

 • Floransa Katedrali

 • Aziz Giovanni Vaftizhanesi

 • Uffizi Sarayı ve Galerisi

 • Vecchio Köprüsü

 • Akademi Galerisi

 • Vecchio Sarayı

 • Pitti Sarayı ve Boboli Bahçeleri

 • Santa Croce Bazilikası

 • Medici Şapeli

 • San Lorenzo

 • Santa Maria Novella

Floransa’da gezmeniz ve görmeniz gereken birçok eşsiz yapı olduğunu ve bunların Floransa gezilerinde mutlaka görülmesi gereken yerler olduğunu söyleyebiliriz.

Ağustos ayında ise tatiller ve bayramlar dolayısı ile halkın büyük bölümü şehirde olmuyor ve bu dönem mağazaların büyük bölümü kapalı oluyor. Bu nedenle seyahatinizi Ağustos ayına denk getirmeseniz iyi olur.

Signoria Meydanı

(Loggia Dei Lanzi Meydanı Olarakta Bilinir)

Signoria Meydanı, Floransa

Bu meydana geldiğimizde tam olarak bu fotoğraftaki gibi bir yüz ifadesi sizi bekliyor olacak. Sürekli etraftaki eserlere, heykellere bakmaktan, onları incelemekten yorulmuştuk.  Signoria Meydanı’nından başlayacak olursak bölgenin tam anlamıyla bir açık hava müzesine benzediğini söyleyebiliriz. Burası Rönesans’ın başlanmasına sebep olması nedeni ile gezilmesi gereken ilk yerler arasındadır.

Ayrıca meydanda Michelangelo’nun ünlü eseri Davud Heykeli’ni de görebilirsiniz. Elbette meydanda sanat eseri olarak görebilecekleriniz Davud heykeli ile sınırlı kalmayacaktır. Ayrıca Bandinelli’nin Casus ve Herkül eserleri, Ammannati’nin Neptün Çeşmesi eserlerini de göreceksiniz. O kadar çok eser ve sanatçı var ki bunları tek tek yazmak sizin sadece kafanızı karıştıracaktır. Bu yüzden Signoria Meydanı’ndaki heykellerin fotoğraflarını sizinle paylaşmak istiyorum. Altlarına o heykelle ilgili küçük notlar yazdım ki böylelikle Signoria Meydanı’nda sizi neyin beklediğini daha iyi anlamış olursunuz. Ayrıca oraya gittiğinizde o heykel neydi bu heykel neydi diye kafanız karışmamış olacak çünkü ben giderken tek tek heykellerle ilgili bilgi bulamamıştım.

Deniz Tanrısı Neptün’ün Heykeli

Mermer atlar ve etrafında deniz kızları ve erkek deniz Tanrıları vardır. Floransa,Signoria Meydanı

Neptün-Heykeli-Floransa-Signoria-Meydanı.JPG

Deniz Tanrısı Neptün’ün heykeli, mermer atlar ve etrafında deniz kızları ve erkek deniz tanrıları vardır. Floransa,Signoria Meydanı

 

Medusa’nın Başı – Perseus Statue, Signoria

Medusa-Başı-ile-birlikt-Perseus-head.JPG

Medusa’nın Başı – Perseus Statue, Signoria

 

Herkül ve Cacus

Piazza della Signoria’daki, Palazzo Vecchio’nun girişindeki heykel

Herkül-ve-Cacus-Floransa-İtalya'da-Piazza-della-Signoria'daki-Palazzo-Vecchio'nun-girişindeki-heykel.

Herkül ve Cacus, Piazza della Signoria’daki, Palazzo Vecchio’nun girişindeki heykel.

Patros’u Tutan Menalaüs’ün Heykeli

Loggia dei Lanzi’nin (yani diğer adıyla Signoria Meydanı) merkezinde bulunuyor

Patros'u tutan Menalaüs'ün heykeli, Floransa

Loggia dei Lanzi’nin merkezinde bulunuyor, Patros’u tutan Menalaüs’ün heykeli

 

Centaur Nessus’u Yenen Herkül Heykeli (1599)

Herkül (Yunan mitolojisinde Herakles, Roma Mitolojisi’nde Herkül) ve kentaurosun (Kentaurlar ya da Sentorlar, Yunan mitolojisinde kısmen insan ve kısmen at görünümlü yaratıklardır.)

Centaur Nessus'u yenen Herkül heykeli (1599), Floransa.

Herkül (Yunan mitolojisinde Herakles, Roma Mitolojisi’nde Herkül) ve kentaurosun (Kentaurlar ya da Sentorlar, Yunan mitolojisinde kısmen insan ve kısmen at görünümlü yaratıklardır.) Loggia dei Lanzi’de (diğer adı Signoria Meydanı) , Giambologna (heykeltıraş sanatçısı) tarafından yapılan, Centaur Nessus’u yenen Herkül heykeli (1599), Floransa.

Centaur Nessus’u Yenen Herkül Heykeli Arka Görünüm

Centaur Nessus'u yenen Herkül heykeli (1599), Floransa.

Herkül (Yunan mitolojisinde Herakles, Roma Mitolojisi’nde Herkül) ve kentaurosun (Kentaurlar ya da Sentorlar, Yunan mitolojisinde kısmen insan ve kısmen at görünümlü yaratıklardır.) Loggia dei Lanzi’de (diğer adı Signoria Meydanı) , Giambologna (heykeltıraş sanatçısı) tarafından yapılan, Centaur Nessus’u yenen Herkül heykeli. Arkadan görünümü (1599), Floransa.

“Sabin Kadınların Kaçırılışı” ya da “Tecavüzü”

Sabin Kadınların Kaçırılışı" ya da "tecavüzü", Floransa

Giambologna’nın yaptığı başka bir heykel. ”Sabin Kadınların Kaçırılışı” ya da “tecavüzü” olarak sergileniyor. Orijinali müzede (1581-83) mermer, 410 cm yükseklik.

”Sabina Kadınlarının Kaçırılışı” Heykeli Arka Görünüm

Sabin Kadınların Kaçırılışı" ya da "tecavüzü"-Floransa

Giambologna’nın yaptığı (Ratto della Sabina) ”Sabina Kadınlarının Kaçırılışı” arkadan görünüşü. Bazı verilerde Sabina kadınlarının tecavüzü olarak geçiyor. Bu meydandaki orijinal değil, reprika, orijinalı müzede sergileniyor.

Judith ve Holofernes Heykeli.

Judith ve Holofernes Heykeli.-Floransa

Judith ve Holofernes Heykeli. Donatello tarafından yaratılmış bronz bir heykeldir. Meydanda duran kopyasıdır. Palazzo Vecchio’nun zambaklar salonunda bronzdan yapılmış orijinal hali bulunuyor. Judith’in Holofernes’in başını kesmesi sahnesidir.

Michelangelo’nun Davut Heykeli

Michelangelo’nun Davut Heykeli, Floransa, Toskana Bölgesi

Michelangelo’nun Davut Heykeli, Michelangelo Buonarroti tarafından 1501 yılında yapımına başlanmış ve 1504 tarihinde tamamlanmıştır. Buradaki Palazzo Vecchio Sarayı önünde duran orijinalinin bir benzeridir. Orijinali Galleria dell’Accademia’da sergilenmektedir.

 

O kadar heykeli dolaşırken, anlamaya çalışırken arada insan heykelini doğal olarak fark edemiyoruz. Bu yüzden aniden irkilmemize sebep oluyor. Aslında İstanbul Taksim’in göbeğinde olsalar sadece bakar ve geçersiniz ama burada her yer heykel ve neredeyse hepsi birebir gerçek gibi. Bu yüzden bu heykellerin arasında aniden kıpırdayan bir tanesi olduğunda büyük bir boşluğa düşüyorsunuz. Kahkahalar eşliğinde fotoğraflarımızı çekiyor ve artık meydandan ayrılmamız gerektiğini böylelikle anlıyoruz.

Floransa-canlı heykel ve ben

Heykel taklidi yapan insan

Heykel taklidi yapan insan, Floransa

Signoria Meydanı’nda Heykellerin arasında hareket eden biriyle karşılaştığınızda şaşırmaya hazır olun.

Yürüyerek tüm şehirde harika vakit geçirebilirsiniz. Biraz yemek yiyerek, biraz köpek severek şimdi sıradaki görülmesi gereken yere doğru hareket ediyoruz.

ben, Floransa

Palazzo Vecchio ve Uffizi Galerisi de bu bölge içinde bulunur. Uffizi Galerisi geniş koleksiyonu ile dikkat çeken Floransa’daki müzelerdendir. Leonardo da Vinci ve Botticelli gibi sanatçıların eserleri de burada sergilenmektir.

Palazzo Vecchio (Eski Saray)

Floransa’dan bahsederken Palazzo Vecchio yani dilimizdeki karşılığıyla “eski saray”dan bahsetmeden olmazdı. Arnolfo Di Combio tarafından inşa edilen bu saray Floransa’nın en ünlü meydanlarından biri olan Signoria Meydanı’nda bulunmaktadır. Sarayın girişinde Davud heykelinin bir kopyası vardır. Zaten yukarıda Signoria heykelleri kısmında Palazzo Vecchio sarayının önünde duran Davud heykelinin fotoğrafını koymuştum. Oradan Davut heykelinin resmine bakabilirsiniz. Fotoğrafın altına Palazzo Vecchio sarayının önünde, diye de not düştüm.

Palazzo Vecchio

Palazzo Vecchio’nun Görünümü

Bu sarayın hiç şüphesiz en çok dikkat çeken yeri beş yüzler salonudur. Adını beş yüz üye konseyinden alan bu salonun bir duvarı Michelangelo, bir duvarı ise Leonardo tarafından resmedilmiştir. Ayrıca içeride Donetello’nun “Judith ve Holofernes” adlı eseri gibi birçok ünlü eser görebilirsiniz. Eğer biraz basamak çıkmayı gözünüz keserse sarayın kulesinden şahane bir Floransa manzarası izleyebilirsiniz.

Duomo Meydanı

Floransa’ya gittiğinizde elbette Giotto’nun Çan Kulesi, Aziz John Vaftizhanesi ve Floransa Katedrali’nin bulunduğu eşsiz Duomo Meydanı’nı görmeden Floransa’yı gördüm dememelisiniz. Gotik bir mimariye sahip olan Giotto’nun Çan Kulesi, Floransa Katedrali’ni tamamlayan bir parçasıdır. Çok sayıda mermerden oluşan bu kulede yedi adet çan bulunmaktadır. Bu meydanda bulunan gezebileceğiniz ilk yer hiç kuşkusuz en bilinen dini yapılardan olan Floransa Katedrali’dir. Kendimizi bir anda başka büyülü bir meydanda buluyoruz. Gerçekten sürekli başımız yukarılarda, yapılan özenli binalar ve yaşadığımız hisler bizi başka bir döneme götürüyor. Arada kiliselerden kulağımıza gelen çan sesleri meydanın mistik havasını daha da artırıyor.

Giotto’nun Çan Kulesi

Giotto’nun Çan Kulesi, Floransa

DUOMO Meydanı’nda yer alan Floransa Katedrali’nin bir parçası olan çan kulesidir. İtalyanca Campanile Di Giotto olarak bilinir. Mimarı Giotto Di Bondone olarak bilindiği için Giotto’nun Çan Kulesi olarak bilinir.

Floransa Katedrali

Floransa Katedrali

Duomo ya da Santa Maria del Fiore olarak da bilinir, İtalya’da Floransa kentinde 1296-1436 arasında inşa edilmiş olan katedral.

 

Floransa Katedrali

Floransa Katedrali; 1296 – 1436 yılları arasında inşa edilmiş görkemli bir yapı.

 

Floransa Katedrali

Santa Maria del Fiore ya da Duomo, Floransa Katedrali

 

Floransa Katedrali ve ben

DUOMO Meydanı

Floransa Katedrali'nin uzaktan görünüşü

Floransa Katedrali’nin uzaktan görünüşü

Kentin en turistik ve yoğun ilginin olduğu katedralde Kıyamet Günü isimli fresk dikkat çeker. Katedralin Kubbesi de yapılışı bakımından oldukça ilgi çekicidir. Arnolfo di Combia tarafından yapımı başlatılan kubbe Brunelleschi tarafından bitirilmiştir. Katedralin planı ise Latin haccı şeklinde yapılmıştır.

Floransa’da bulunan ve sekizgen yapısıyla dikkat çeken Aziz John Vaftizhanesi kentin en eski yapılarından biridir. Medici ailesi, dönemin ileri gelenleri ve ünlü İtalyan şairi Dante burada vaftiz olmuştur.

Pitti Sarayı

Arno Nehri’nin güneyinde ve Boboli Bahçeleri’nin kuzeyinde yer almaktadır. 1458 Yılında Floransalı bankacı Luca Pitti tarafından yaptırılmıştır. Pitti sarayı (Palazzo Pitti) Floransa’nın merkezinde, Duomo ve Signoria Meydanlarına kısa bir yürüyüş mesafesindedir. Pitti Saray’ının enerjisini seviyoruz. Bizim bulunduğumuz ana mı denk geldi bilmiyorum ama etrafımızda hep gençler vardı. Gözlerimiz orta yaşlı gezgin turistleri aradı ama bu sefer üniversite öğrencileri ile çevrili bir kampüste gibi hissediyoruz. Etraftaki enerjinin de etkisiyle biz de Pitti Sarayı’nın girişine serilip günün yorgunluğunu atıyoruz. Orada o taşların üzerinde kaygısızca oturup etrafı izlemek gerçekten keyif veriyor.

Pitti sarayı, annem

Arno Nehri’nin güneyinde ve Boboli Bahçeleri’nin kuzeyinde yer almaktadır. 1458 Yılında Floransalı bankacı Luca Pitti tarafından yaptırılmıştır.

 

annem ve babam, Pitti sarayı, Floransa

Pitti Sarayı (Palazzo Pitti) Floransa’nın merkezinde, Duomo ve Signoria Meydanlarına kısa bir yürüyüş mesafesindedir. Önü hafif eğilimli bu yüzden oraya uzanmak insanı çok rahatlatıyor. Giderseniz taşlara uzanıp, bir kaç dakika da olsa gözlerinizi kapatıp dinlenebilirsiniz.

 

Pitti sarayı

Pitti Sarayı

Nehrin güneyinde ve eski köprüye yakın bir konumda yer alan Pitti Sarayı Luca Pitti’ye aitken Medici ailesi tarafından satın alınmıştır. Bundan sonra ise Toskana Büyük Dükalık ailesinin yönetim sarayı olmuştur. 6 bölümden oluşan bu sarayın arka kısmında meşhur Boboli Bahçeleri bulunmaktadır.

Pitti Sarayı’nın hemen arkasında bulunan Boboli Bahçeleri Medici ailesi için tasarlanmıştır. Floransa’nın en görülesi yerlerinden biri olan bu bahçede Antik ve Rönesans dönemine ait heykeller, çeşmeler, geniş yeşil alanlar ve yapay mağaralar bulunmaktadır.

Floransa’ya geldiğinizde Akademi Galerisi orijinal ismi ile ”Galleria dell’ Accademia’yı görmeden olur mu? Bu akademi Avrupa’da resim, heykel ve çizim tekniklerini öğretmek amacıyla kurulan ilk okuldur. Akademiyi önemli yapan diğer şeylerden biri de Michelangelo’nun Davud heykelinin orijinali ve birçok çalışmasının burada olmasıdır. Venüs ve Aşk Tanrısı dahil olmak üzere birçok ünlü heykelin bulunduğu bu sanat akademisini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Santa Croce Bazilikası

Floransa’nın ilk büyük bazilikası olan Santa Croce Bazilikası  Dominikan mezhebinin kilisesidir.  İçerideki çarmıha gerilmiş İsa heykeli ve Mediciler tarafından yapılan altı adet şapel görülmeye değer özelliktedir. Santa Croce Bazilikası’nda Machiavelli, Galileo, Dante ve Michelangelo gibi bilinen kişilerin mezarları bulunmaktadır. Ayrıca yine bu özel bölgede Rönesans döneminden eserler de sergilenir.

Santa Croce Bazilikası, Floransa

Santa Croce Bazilikası (İtalyanca: Basilica di Santa Croce) İtalya, Floransa’da Franciskan mezhebinin en önemli kilisesi olup, Roma Katoliik Kilisesi’nin küçük bir basilikasıdır. Santa Croce Meydanı’ndadır.

Floransa’da görülmesi gereken kiliselerin en önemlilerinden biri de hiç kuşkusuz San Lorenzo Bazilikası’dır. Sekizgen yapıya sahip bu bazilikada bazı Medici aile üyelerinin önemli eşyaları ve mezarı bulunmaktadır. Kilisede aynı zamanda Donetallo’nun mezarı da bulunmaktadır.

Ponte Vecchio Köprüsü

Yürüyerek Ponte Vecchio Köprüsü’nün oraları gezmek istedik. Turistik bir bölge, çeşit çeşit restoranlar ve dükkanlar var. Eğer güzel bir yemek istiyorsanız araştırama yaparak gitmenizi tavsiye ederiz. Biz en kalabalık restorana girdik ama aradığım İtalyan makarnası lezzetini bulamadım.  Yorulmuştuk ama güzel bir keyif içerisindeydik. Bu bölgeyi sevdiğimi söyleyebilirim. Belki de nispeten diğer bölgelere göre daha canlı ve kalabalıktı. Burası Floransa da görülmeye değer yerlerdendir. Medici Ailesi’nin yaptırdığı köprü aslında halka görünmeden geçiş yapmalarını sağlamaktaydı. Günümüzde Palazzo Pitti ile Palazzo Vecchio arasındaki Ponte Vecchio köprüsünü kullanarak buradaki manzarayı seyredebilirsiniz. Köprünün üzerine Ortaçağ döneminde yapılan Mannelli Kulesi ise şehri savunmak adına inşa edilmiştir. Bu dönemde tabakhane ve demir atölyelerinin bulunduğu bir alan olarak kullanırken günümüzde kuyumcular bulunmaktadır. Kesinlikle köprüden diğer tarafa geçin, Ponte Vecchio köprüsünün üzerindeki ev gibi yapılar ilginizi çok çekecektir.

Ponte Vecchio Köprüsü, Floransa

Ponte Vecciho Köprüsü; Arno Nehri üzerinde bulunan, Floransa’nın en meşhur köprüsüdür.

Floransa seyahatinizde her an sokak aralarından farklı levhalar çıkabileceğini unutmayın. Beni inanılmaz mutlu etmişti bu levhalar. Belki de yasağın en güzel haliydi. Ne olursa olsun yasak olan bir şeylerin farklı bir algıyla sunulması yüzümüzü güldürmüştü.

Floransa sokakları, İşaret levhası

Floransa sokakları, İşaret levhası

Piazzale Michelangelo Meydanı

Piazzale Michelangelo Meydanı’nı muhakkak gidilmesi gereken, şehrin olmazsa olmazlarından olduğunu duymuştuk. Şehrin Oltrarno bölgesinde bulunan Floransa’nın panoramik manzarasına sahip bir meydandır. Oraya gidip tüm Floransa’yı yukarıdan görmek ve izlemek istedik çünkü Floransa şehrinde o kadar çok detay vardı ki bazen tüm bu ayrıntılar fazla geliyor. Floransa’yı görebileceğim bir şehir manzarası harika olur diye düşünerek buraya geldik.

Piazzale Michelangelo buraya bir müze kurulacağı için bu adı almıştır ancak meydan olarak kalmıştır. Burada Floransa’ya hakim olan bir manzara vardır.

Piazzale Michelangelo Meydanı

Piazzale Michelangelo, şehrin Oltrarno bölgesinde bulunan Floransa’nın panoramik manzarasına sahip bir meydan. Yukarıdan şehir manzarası bir harika.

Davud Heykeli'nin taklidi

Davud Heykeli’nin taklidi, orijinali müzede

Davud Heykeli'nin taklidi ve ben

Piazzale Michelangelo Meydanı’nda Davud (DAVİD) Heykeli

annem ve ben-Floransa

Meydandan Floransa manzarası izliyoruz.

Floransa manzarası

Floransa manzarası

Floransa Katedrali'nin görüntüsü.

Floransa Katedrali’nin görüntüsü.

Piazzale Michelangelo Meydanı'ndan Floransa manzarası

Piazzale Michelangelo Meydanı’ndan Floransa manzarası

 

Floransa’da Alışveriş

Signoria Meydanı yakınlarındaki küçük halk pazarı

Signoria Meydanı yakınlarındaki küçük halk pazarı

İtalya’ya geldiğinizde tabii ki tüm turistlerin yaptığı gibi makarna almadan dönmeyeceğiz. Olabildiğince ülkemizde bulamayacağımız farklı makarnaları bulmaya çalışıyoruz. Kırmızı şaraplardan bahsetmiyorum bile çünkü burada çok daha kaliteli şarapları çok daha uygun fiyata bulabileceğimizi fark ettik. Tabi şuan Euro’nun son kuruna bakarak ve Floransa-İtalya’ya  gittiğinizde buna karar vermenizi tavsiye ederim çünkü internette bulacağınız bilgilerin çoğu hep eski Euro kuru üzerinden olacaktır ve bu da sizin için yanıltıcı olur. Bundan dolayı oraya gittiğinizde neler almanız gerektiğine karar vermeniz daha doğru olacaktır. Bizim için yine de şarap ve makarna birinci sırada olacaktır.

Floransa'da şarap tadarken ben

Floransa’da gördüğümüz salatalardaki eşsiz lezzetlerden biri olan balzamik sirkeden bahsetmeden olmazdı sanırım. Sizler de evlerinizde rengârenk salatalarınızda bu lezzet devam etsin isterseniz balzemik sirke almadan dönmeyin.

Floransa’da deri sektörünü yabana atmayın.

İtalya’da tekstil ve deri ürünleri dediğimiz zaman her ne kadar akıllara Milano gelse de Floransa’nın da bu konuda hakkını mutlaka vermeliyiz. Deri çanta ve ayakkabıların meşhur olduğu bu şehirde özellikle Scuola del Cuoio’ya (deri okulu) gidip hem bu ayakkabıların yapılışını izleyebilir hem de alışveriş için bu ürünlere göz atabilirsiniz. Ayrıca Piazza San Lorenzo diğer adıyla dericiler meydanında kendinize ve sevdiklerinize hediyelik çantalar alabilirsiniz. Mercato Centrale, yani merkez çarşısında aradığınız özel tatları bulabilir, elektronikten tekstil ürünlerine kadar birçok ürünü buradan satın alabilir, dönüş yolculuğunda sevdiklerinize güzel sürprizler yapabilirsiniz.

Seramik alanında da başarılı bir şekilde var olan bu güzel şehirden seramik tabaklar alıp kendinize ve sevdiklerinize harika sofralar kurabilirsiniz.

Floransa ve Pinokyolar

Tüm bunlara ek olarak ülkenin genelinde yayılmış olan Pinokyo temalı ürünleri Floransa’nın birçok yerinde bulabilir, kırtasiye ve kozmetik ürünleri de satın alabiliriniz. Bilmiyorum neden ama Pinokyo temalı hediyeler içimize garip bir mutluluk dolduruyor. Kendimize Pinokyo’dan birer adet kurşun kalem alıyoruz. Hayallerimizi ve bundan sonra yapmak istediklerimizi yazmak için insanın kendisine verebileceği güzel bir hediye.

Pinokyo görseli

Pinokyo ve kalemler

Ayrıca sizler de benim gibi Paskalya zamanında buraya gelebilir ve bu bayramın ve Floransa’nın tadını daha bir başka çıkarabilirsiniz. Yine Floransa’da düzenlenen klasik müzik festivali, dans festivali, kağıt fenerler festivali ve çiçek festivalinin tarihlerine bakmadan ve imkanınız varsa bunlara katılmadan  sakın bu şehirden ayrılmayın.  

Ben ve Floransa

 

İTALYA, Floransa Lezzetleri

Floransa lezzetlerini tadarken ben

İtalya gelir gelmez Paskalya kutlamalarına dahil olmuştuk. Etrafta hiç görmediğim büyüklükte ve güzellikte çikolatalar vardı. Çikolatadan çok birer sanat eserine benziyorlardı. Her yer çikolatayla kaplı gibiydi. Paskalyanın ruhu hissedilirken bir çok mekan ve restoran kapalıydı. Bu yüzden tatil zamanında gitmenin hem avantajları hem de dezavantajları vardı.

Hele ilk sabah yemek yiyecek tek yer bulamamış ve kilisede dağıtılan yumurtaları yemek için kendimi zor tutmuştum. En sonunda tost, pizza karışımı ayak üstü bir lezzet bulduk ve kaldırım kenarına oturup kahvaltımızı yapmaya başladık. İtalya’da zengin bir kahvaltı beklemeyin.

İtalya, Floransa'da paskalya

 

İtalya, Floransa'da paskalya

 

İtalya, Floransa'da paskalya ve ben

Kendime rahat bir yer bulduktan sonra tostun yanına verdikleri yumurtayı soymaya başladım. İnanılması güç ama gerçekten etrafta bunları temin edebileceğimiz bir yer bulduğumuz için bile şükrettik. İtalya’da onca lezzet denedim ama şu küçük yumurtanın tadını unutmam mümkün değil.

İtalya, Floransa'da ben

En güzel restoran bazen bir meydandır.

En sevdiğimiz kafe ve restoran seçimimiz (eğer elinizde bir öneri yada tavsiye edilen bir restoran yoksa) bir meydanın ortasında durup etrafımızı izlemek ve en popüler mekanı gözünüze kestirmek olurdu. Gerçekten diğer restoranlardan farklı bir sıra ve ilgili varsa gidip denerdik. Bu her ülkede işe yarayan bir metottur.

Babam seyahate çıkarken ilaçlarını evde unuttuğu için yediklerine çok dikkat etmek zorunda kaldı. Maalesef burası tam onun ülkesiydi. Thailand’da olduğu gibi yemek seçmek zorunda değildi. İşte yaşadığı talihsizlik sonucu İtalya’da yediklerine dikkat etmek zorunda hissetti. Annem ve ben genellikle farklı soslardan yapılmış makarnaları denedik. Bir akşam üstü meydanda bir restorana oturduk. İtalya’da neşe ve keyif hakimken yediğimiz makarnalar ve şaraplar sonrasında attığımız kahkahaları unutamıyorum.

İtalya, Floransa'da annem ve ben makarna yerken

İtalya, Floransa'da annem

Floransa Lezzetleri

Tipik bir Akdeniz mutfağı ürünleri göreceğimiz Floransa’da bütün İtalya’nın genelinde yaygın olan pizza, makarna gibi lezzetlerin dışında sadece bu büyüleyici şehre ait birçok lezzet deneyebilirsiniz. Sizlere tavsiyem bu lezzetlerin hepsinin tadını çıkarmanızdır. Tabii burada tadını çıkarmaktan maksadım her bir lezzet deneyimini yavaşça, paylaşarak ve hissederek yemeniz olacaktır. Bu lezzetlerden ilki “Bistecca alla Fiorentina” adı verilen dilimlenmiş Floransa bifteğidir. Bu biftek Toscana bölgesine özel Chianina ya da Maremmana inek türlerinden yapılır. Yüksek ateşte mühürlenerek içi sulu kalacak şekilde hazırlanan ve baharatlarla tatlandırılan bu et 4-5 cm kalınlığındadır. Güzel bir sohbet eşliğinde sevdiklerinizle bu yemeği paylaşmaya ne dersiniz? Zira İtalyanlar bu biftek porsiyonu konusunda oldukça cömert davranıyorlar.

restoranlar

Her restoran ve kafe birbirinden güzel ve keyiflidir.

Floransa deyince akıllara gelen ikinci bir lezzet de ineklerin bağırsağı veya işkembesinden yapılan yeşil bir sosla servis edilen Lampredotto adı verilen yemektir. Sizin de aklınızda hemen ülkemizdeki kokoreç geldi değil mi? Sadece yapılışı değil aynı zamanda Floransa’nın birçok sokağının köşesinde bulabilecek olmanız da kokoreç ile benzerliğini arttırıyor. Lampredotto’yu dilerseniz sandviç ekmeği arasında dilerseniz porsiyon olarak tüketebilirsiniz  ancak biz bu lezzetleri henüz denemedik.

Floransa’da karnaval günleri tercih edilen Schiacciata Fiorentina

Floransa’da özellikle karnaval günlerinde tercih edilen Schiacciata Fiorentina kare şeklindeki tatlı keklerdir. Dilerseniz ikindi vaktinde meşhur İtalyan kahveleriyle, dilerseniz akşam yemeğinden sonra tercih edebilirsiniz ama eğer bana sorarsanız Floransa sokaklarını gezip bir ikindi vaktinde mola verdiğinizde meşhur İtalyan expressosu eşliğinde hem bu güzel kekin tadını çıkaracak hem de dinlenecek kadar yavaş yemenizi tavsiye ederim.

Floransa’da gözlerim bu kez de çorbalara gidiyor. Özellikle kış aylarında tercih edilen fasulye, havuç, mevsim sebzelerinde ve bayat ekmekten yapılan Ribollita Floransa’da oldukça meşhurdur. Sizler de doyurucu ve besleyici bir yemek isterseniz Ribollita’yı tercih edebilirsiniz.

Floransa’da crostini tatmak

Crostini aslında ekmek üzerine çeşitli salata ve soslarla yapılan sandviçlerdir ve Bruschetta’ya benzerler. Akşam yemeği öncesinde bu minik sandviçleri tercih edebilirsiniz. Bunların en meşhur olanı tabii ki karaciğer ezmesiyle yapılan Crostini di Fegatini’( fegato)dir. Karaciğer ezmesinin denemeye değecek kadar kulağınıza ilginç geldiğini düşünüyorum çünkü ben duyduğumda tam da böyle hissetmiştim.

Panzanella tattınız mı?

Panzanella bu güzel şehre özgü bir salata yemek isterseniz karşınıza çıkan en ferahlatıcı yemeklerden biri olabilir. Domates, fesleğen ve çeşitli mevsim sebzeleri, sirke, zeytinyağı ve kızarmış ekmekle servis edilir. Rengârenk görüntüsüyle iştah kabartan bu salatayı denemenizi tavsiye ederim.

Floransa’da eğer şarabınızı alıp yanına da lezzetli bir atıştırmalık yemeği düşünürseniz tam sizlere göre bir lezzet tavsiye edeceğim: Cantuccini ve Vin Santo. Cantuccini Floransa’ya özgü badem, fındık veya fıstıkla yapılan bir çeşit sert kurabiyedir. Vin Santo ise kurabiyelerinizi içine batırarak yiyebileceğiniz şaraptır. Kurabiyenizi bu harika şaraba batırıp ağzınızda yumuşamasını hissederken bir yandan da Floransa manzarası izlemek eşsiz olurdu değil mi? İşte tam da bu nedenle bu muhteşem ikiliyi denemeden Floransa’dan dönmemenizi tavsiye ederim.

Floransa’da Gelato yemeden olur mu?

İtalya deyince akıllara gelen ilk şeylerden biri elbette ki dondurma diğer adıyla Gelato olmalı. Floransa’da sokakları gezip de dondurma yemeden olur mu? Adeta bir renk cümbüşü olan bu dondurmaları seçerken zorlanabilirsiniz. Bu yüzden her seferinde başka bir çeşidini deneyebilirsiniz.

Gelato dondurma

pankek, waffle

tatlı görseli-Floransa-Toskana

Bütün  bu lezzetlerin yanı sıra mutlaka denemeniz gerekenler arasında domuz, ördek ya da tavşan etiyle yapılan ve bir çeşit makarna olan Pappardelle al Cinghiale, İtalyanlara has bir krema ve likörle hazırlanan enfes tatlı Zuccotto, domatesle yapılan ve soğuk şekilde tercih edilen bir diğer çorba Pappa al Pomodoro, irmik yerine un ile yapılan ve kalın şekilde kesilen Pici pasta, ricotta peynir ve isteğe bağlı ıspanakla yapılan ince bir krep olan Crespella alla Fiorentina’yı mutlaka denemelisiniz. Ayrıca Gilli Cafe’de kendinize bir tramisu ve expresso ısmarlamayı unutmayın. Özellikler Toskana şaraplarının meşhur olduğu Floransa’da meşhur Chianti Rossa şarabını içmeden gelmeyin.

Floransa’da Piazza della Repubblica Bölgesi

Gezinizin son durağında Floransa’nın en eski devlet binası olan Bargello’ya, oldukça lüks restoranlara gitmek istiyorsanız doğrudan Piazza della Repubblica bölgesine gidebilirsiniz. Floransa’ya özgü olan dünyaca meşhur bifteklerin tadına burada bakabilirsiniz. Tam olarak Ortaçağ atmosferindeki Piazza del Duomo’nun ara sokaklarında labirent gibi dolaşabilir, Museo dell’Opera del Duomo’da bir müze ziyareti daha gerçekleştirebilirsiniz. Santo Spirito da restoranlar ve kafeler bakımından oldukça bilinen bir yerdir. Arno Nehri’nin karşı tarafında olan bu yerde aynı adı taşıyan bazilikayı da görmeniz mümkündür.  

Her nerde yemek yerseniz yiyin, etrafta neşeli insanlar gördükçe sizde aynı keyfi ve lezzeti hissediyorsunuz. 

annem ve ben Floransa

Bir şekilde sebepsiz eğleniyor ve gülüyorduk.

Babam ve ben

babam ve ben