Bavyera’nın ikinci büyük kenti olan Nürnberg, Gotik mimarileri, Orta Çağ’dan kalmış gibi görünen kanalları ile oldukça etkileyicidir.

Nürnberg Gezilecek Yerler

Tarihi Kutsal Roma İmparatorluğu’na dayanan kent; sanat, mimari ve ticari faaliyetleri ile bilinen oldukça şirin bir yerdir. Bavyera’nın en büyük kenti olan Münih’e ise yalnızca iki saat uzaklıktadır.

Birçok fuar organizasyonuna ev sahipliği yapan kent, özellikle de geleneksel oyuncak fuarı ile dünya çapında yankı bulur. Bu fuar aynı zamanda dünyanın en büyük oyuncak fuarı olarak da bilinir. Öte yandan Avrupa’nın en ünlü Noel pazarları da Nürnberg’de gerçekleştirilir. Bir yandan da Almanya’nın endüstri anlamında ileri gelen kenti olarak kabul görür. Bilhassa II. Dünya Savaşı sırasında en çok zarar gören yerlerden biri olmasına rağmen pek çok yer, aslına sadık kalınarak yeniden inşa edilmiştir.

Nürnberg’de gezilecek yerler genellikle şehir merkezinin çevresindedir. Avrupa’nın birçok şehrine göre burada bir gezi planlaması yapmak, çok daha ekonomiktir. Konaklama, yeme-içme, aktivite ve etkinlik anlamında pek çok alternatif üreten Nürnberg’de gezilecek önemli yerleri hızlıca sıralayalım.

Nürnberg (Nuremberg) Kalesi

Tarihi 11. yüzyıla kadar dayanan kale, Orta Çağ’dan kalan askeri bir yapıdır. Kaiserburg Kalesi olarak da bilinen kalede Romanesk ve Gotik mimari esintiler dikkat çeker. Avrupa’da ayakta kalan en eski Orta Çağ eserlerinden biri olduğu için burası yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından oldukça ilgi görür. Kale, kentin eski merkezine bakan tepede bulunduğundan Nürnberg’i buradan seyretmeniz mümkündür. Burada eyer, koşum takımları, Orta Çağ’da kullanılan zırh ve silahları da görebilirsiniz.

Schöner Brunnen’in Güzel Çeşmesi

Kent merkezinde yer alan çeşme, 1380’de yapılmıştır. Aynı zamanda günümüz itibarıyla Nürnberg’in en önemli eserleri arasında gösterilir. Şehirdeki pek çok yapı gibi bu ilginç çeşme de Gotik tarzda bir mimariye sahiptir. Toplamda 19 metre uzunluğundaki çeşmeyi özel kılan ise Hazreti Musa ve diğer peygamberlerin ya da papazların 40 kadar figürünün yansıtılmasıdır. Alman bir usta tarafından yapıldığı bilinen çeşme için pek çok efsane türemiştir. Bunlardan birine göre; çeşmenin altın yüzüğünü çevirenlerin üç dileğinin gerçekleşeceği düşünülür. Schöner Brunnen’in Güzel Çeşmesi Nürnberg’in gezilecek en ünlü mimari eserlerindedir.

Nürnberg Kilisesi (Fraunkirche)

14. yüzyılda inşa edilen kilise, tahrip edilen Yahudi sinagogunun yerine 1358 yılında yapılmıştır. 1506 yılında ise kiliseye “Männleinlaufen” isimli saat dahil edilmiştir. Öğle saatlerinde kiliseyi ziyaret ettiğinizde zil çaldıktan sonra Kutsal Roma İmparatorluğu’nun seçmenlerinin İmparatora saygılarını belirtilmesinin canlandırıldığı figürlerin alayını izlersiniz.  Kilise Pazar meydanında yer alır ve Noel Pazarı açılış seremonisi de aynı şekilde burada yapılır. Meryem Ana Kilisesi olarak da anılan kilise, turistik açıdan oldukça dikkat çekicidir.

Ulusal Germen Müzesi (Germanisches Nationalmuseum)

Nürnberg şehri çok sayıda müzeye ev sahipliği yapar. Bunlar arasında en önemlilerinden biri, hiç şüphesiz ki Ulusal Germen Müzesi’dir. 1852’de kurulan müzede Almanya tarihine ait 1,3 milyon eseri görmek mümkündür. Ünlü Alman ressamların, heykeltıraşların eserlerini bu müzede görebilirsiniz. Yani yeni ve eski eserlerin birleşimi olarak oldukça zengindir. Ayrıca dünya barışına ithaf edilen sokak boyu bir anıt olan İnsan Hakları Yolu’nu da görebilirsiniz.

Nürnberg Şehir Duvarları

Nürnberg şehrinin adete bir sembolü niteliğinde ola “Şehir Duvarları” pek çok kartpostalda kendine yer bulur. Şehri ziyaret ettiğinizde, burası için son derece özel bir anlama sahip olan bu duvarları es geçmemelisiniz. Etkileyici bir görselliğe sahip olan Nürnberg Şehir Duvarları,  12 ve 16. yüzyıllar arasında, tahmin edileceği üzere bölgeyi savunmak maksadıyla inşa edilmiştir.

“City Walls” olarak da bilinen bu duvarlar, toplamda 5 kilometrelik biri uzunluğa sahip. 2. Dünya Savaşı’nda da aktif bir şekilde kullanılmasına rağmen, günümüzde hala 4 kilometrelik bölümü sağlam bir şekilde durmaktadır. Herkese keyifli gezmeler dileriz.