Nepal Günlük Hayatı

by Yasemin Soysal

Nepal gibi benzersiz ve kendine has dinamikleri olan bir ülkeye gidiyorsanız buradaki gündelik yaşama dair pek çok bilgiye de sahip olmanız şart. Nepal günlük hayatı kaotik, şaşırtıcı, eski bir yüzyıldan kalma adetlerle doludur. Ayrıca Nepal günlük hayatında hijyen çok önemli değildir. 

Neticede yoksul ve yakın zaman önce ciddi depremler yaşamış bir Asya ülkesinden söz ediyoruz.

Nepal’de Günlük Hayat

Burada pamuklar üzerinde, konforlu bir gezi deneyimi yaşayacağınızı sanıyorsanız şimdiden uyaralım, Nepal sokakları sizin için fazlasıyla sert olabilir.

Peki Nepal’deki günlük yaşam tam olarak nasıl?

Çıkmaya hazırlandığınız Nepal yolculuğunuz öncesinde bu ülkeye dair neler biliyorsunuz? Gelin tüm bu sorulara somut olarak yanıtlar vermeye çalışalım.

Nepal Hakkında Genel Bilgiler

Son dönemde dünyanın pek çok ülkesinden yoğun bir şekilde turist ağırlayan Nepal; tapınakları, vahşi tabiatı, özgün mimarisi, yeme içme kültürü ve dinî ritüelleriyle büyük ilgi görüyor. Özellikle Himalayalar ve Everest’in bölge sınırları içinde yer alması, buranın cazibesini daha da artırıyor. Başkent ve aynı zamanda ülkenin turistik anlamda merkezi olarak kabul gören Katmandu, UNESCO tarafından koruma altında.

Tam olarak Güney Asya’da konumlanan ülke, Çin ve Hindistan’a son derece yakın. Sokak lezzetlerinin ağırlıkta olduğu yeme içme kültüründe de nitekim bu ülkelere dair izler yakalamak mümkün. Yüksekliklere gidildikçe hava her ne kadar sertleşmeye başlasa de genel olarak bahar ve yaz aylarında ideal bir sıcaklık söz konusu.  Resmi adı “Nepal Federal Demokratik Cumhuriyeti” olan bu ilginç ülkede yaklaşık olarak 30 milyon civarında insan yaşıyor. Nepal ile alakalı bu temel bilgilerden sonra dilerseniz şimdi Nepal’da gündelik yaşama dair bilgilere geçebiliriz.

Nepal’de Genel Olarak Yaşam Nasıl?

Nepal’e eğer son derece romantik bir tavırla gidiyorsanız sizi kocaman bir hayal kırıklığı bekliyor çünkü yaşam koşulları itibarıyla epey sert olan bu ülkeye ayak basar basmaz, her an için gözünüzü dört açmak zorunda olduğunuzu bizzat deneyimleyeceksiniz. Nepal’in neresinde olursanız olun, her an için enteresan bir kare ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle ilk gününüzü muhtemelen, ağzınız açık şekilde etrafınıza bakarak geçirebilirsiniz.

Benzer duyguyu Bangladeş ya da Hindistan gibi ülkelerde de hissetmek mümkün. Burada olduğunuz süre içinde sokağı ve yaşamı hissetmemeniz mümkün değil. İnsanlar, hiç dinmeyen gürültüleriyle zaten her an için sokakları domine ediyor. Onları görmemek, onları duymamak olanaksız.

Hijyen konusunda takıntılı biriyseniz Nepal size göre değil.

Hijyen konusunda takıntılı biriyseniz, Nepal sizin için pek de doğru bir seçim olmayabilir. Çünkü Nepal sokaklarının genellikle temizlik kavramıyla örtüşmeyen bir atmosfere sahip olduğunu görebilirsiniz. Yemek yemek için en önemli opsiyon, sokak lezzetleri.

Dapdar sokaklarda satılan etler, pazarlarda yerlere oturan kadın satıcılar, oldukça ilginç görüntüler sunuyor.

Yemeklerde baharatın rolü çok baskın ve esasen sokaklarda dolaşırken bazı kokulara karşı kayıtsız kalamıyorsunuz. Ancak dediğim gibi hijyen konusunda neredeyse hiçbir tezgahın sınıfı geçememesi, sizi duraksatıyor.

Nepal sokaklarında ve pazarlarında her an için ilginç satıcı figürleriyle karşılaşabilirsiniz. Örneğin birbirinden farklı Nepal çayları, şehrin geneline yayılmış durumda.

Öte yandan turistlerin de ilgi gösterdiği dua çiçeklerini aynı şekilde pek çok sokakta görebilirsiniz. Pazarda dolaşırken yoksulluğu dibine kadar hissediyorsunuz. Ancak bu yoksulluk, en çok da kadınları vurmuş gibi görünüyor. Bir yandan çocuklarını emzirirken bir yandan da tezgahında Nepal çayı, tütsü ya da dua çiçeği satan kadınlar görüyorsunuz.

Nepal sokaklarında bir gezintiye çıktığınızda kendinizi adeta başka bir yüzyılda hissediyorsunuz. Burası sanki hâlâ birkaç yüzyıl geriden geliyor gibi. Bunu özellikle şehrin eski bakkallarında görmeniz mümkün. Satılan ürünler, kullanılan araç gereçler, sanki hiç ama hiç bugüne ait değilmiş gibi.  Teknoloji yerine yoksulluğun hüküm sürdüğü Nepal’de karmakarışık görüntüleriyle oldukça garip duran elektrik direkleri, bu hissi daha da kuvvetlendiriyor.

Ülkenin zaten kötü olan ekonomik durumunun birçok doğal felaketle beraber dibe vurması da muhakkak bu durumda etkili. Özellikle Nepal’in yaşadığı büyük depremlerden sonra toparlanabilmesi pek de kolay olmadı.

Nepal: Dinmeyen Kaos ve Gürültü

Nepal, ruhu dinlendirmek ve sakin, huzurlu bir yaşam sürmek isteyenlerin benimseyebileceği bir yer değil. Çünkü bu kaos ve gürültülü aksiyon, bir yabancıyı deyim yerindeyse kolayca yaşlandıracak cinsten. Eğer tam anlamıyla bir Kuzey Avrupa ruhuna sahipseniz, buradaki gürültüye alışmak sizin için çok kolay olmayacaktır. Korna sesleri ve pis sokaklar, sizde geri dönme isteği uyandırabilir. Fakat eğer dinmeyen kaos atmosferini, hareketliliği ve şehrin yarattığı ilginç sürprizleri seven biriyseniz, bu kalabalıktan keyif alma olasılığınız son derece yüksek.

Tabii bahsettiğimiz bu gürültü, özellikle şehirleşmenin yoğun olduğu alanlar için geçerli. Örneğin araç trafiğine kapalı olan Mandala Street gibi yerlerde şehrin kargaşasından önemli ölçüde uzaklaşmak olası. Burada sakince bir şeyler yiyip içebileceğiniz, alışveriş yapacağınız daha temiz mekanlar bulmanız mümkün fakat bir süre sonra bu sakinlik sizi sıkmaya başlayabilir çünkü zaman geçtikçe, en başta insanı adeta şoka sokan o gürültülü sokaklara doğru sizi çeken bir hisle karşılaşabilirsiniz. Neticede Nepal’i tanımlayan ve özel kılan da o ön görülemez kaos ve gürültü.

Nepal’de günlük yaşam maliyetleri görece uygun. Oteller için komisyon alan taksicileri bir kenarı bırakıyorum. Dükkanlar birbirleriyle adeta ucuzluk yarışı içinde diyebiliriz. Yağ esanslarından tütsülere, çaylardan ilginç baharatlara pek çok şeyi uygun fiyata satın alabilirsiniz.

Öte yandan Nepal sokaklarında kendinizi bir aksiyon filminin içinde bulabilirsiniz. Bu hissin verdiği haz, zaman geçtikçe yakanızı öyle kolay kolay bırakmayacaktır.

Bir köşede uyuyup sokakta kalan evsiz insanlar, sokaklara kusanlar, günlerce alınmamış çöpler var. Basmamak için dikkat ettiğiniz hayvan dışkıları sizi her yerde yakalayacaktır. Dinmeyen toz bulutu, adeta Nepal’in kaos dolu sokaklarının bir özeti gibidir.

Her şeye rağmen, yaşam boyu unutamayacağınız bir deneyim çünkü yıllar sonra tebessümle anımsayacağınız anılar biriktiriyorsunuz. Bu yüzden Nepal sokaklarına tanıklık etmeye değer diyorum!

You may also like