Alanya’da Yapılacak Aktiviteler Nelerdir?

Yazar: Yasemin Soysal

Alanya’da Yapılacak Aktiviteler nelerdir? Tabi çok sıcak değilse, Tarihi Yerleri Keşfedin

Alanya’da yapılacak aktiviteler nelerdir deyince Alanya Kalesi, Kızıl Kule ve Damlataş Mağarası gibi tarihi yerler, Alanya’nın en çok ziyaret edilen noktalarıdır. Bu mekanlar, Alanya’nın zengin tarihini ve kültürünü yakından tanıma imkanı sunar. Tarih meraklısı olun veya olmayın gerçekten bazı yerler ilginizi çekecektir. Tarihin derinlilklerinden gelen Damlataş Mağarası, Bir zamanlar şehrin savunulduğu ve şehri yepeden göre Alanya Kalesi gibi yerler Alanya’nın popüler tarihi mekanlarıdır. Bu nedenle ziyaret etmenizi isterim. Ayrıca Alanya Kalesi gece şehrin ışıkları yandığında şehrin manzarasını izlemel iççin de ayrıca güzeldir. Kalenin etekerinde Alanya merkez çarşısı bulunu ve sahilde akşamları mehtap turları düzenlenmektedir.

Plajlarda Güneşlenin

Alanya’da Yapılacak Aktiviteler nelerdir diye sorduğumuzda bir aktiviteden sayılmasa bile plajlarda güneşlenmek başlı başına sıcak Alanya günlerinde en önemli aktivite halini almaktadır. İnsanların çoğu gününün büyük kısmını sahilde geçirir. Hele ki kısa bir süre için güney sahillerine indiyse güneşi doya doya almak istedikleri için güneşlenmek tek başına buralarda bir aktivite haline gelmiştir. Alanya’nın güzel plajlarında güneşlenmek, tatilin vazgeçilmezlerinden biridir. İster Kleopatra Plajı’nda isterse daha sessiz bir koyda, Akdeniz’in sıcak güneşinin ve kristal berraklığındaki suyunun tadını çıkarabilirsiniz.

Doğa Yürüyüşleri Yapmak da Alanya’da Yapılacak Aktiviteler Nelerdir Sorusunun Cevabıdır.

Alanya’da Yapılacak Aktiviteler içerisinde yer alan doğa yürüyüşleri genellikle ekim, kasım, aralık aylarının aktiviteleri arasındadır. Tabi ki yine aynı şekilde havalar çok ısınmadan, mart, nisan, mayıs aylarında da yürüyüşler bu bölgenin en sevilen aktiviteleri arasında yer alır. Alanya’nın etrafındaki dağlar ve ormanlar, doğa yürüyüşü ve trekking için mükemmel bir ortam sunar. Dim Çayı ve Sapadere Kanyonu gibi yerlerde, doğa yürüyüşlerinin keyfini çıkarabilirsiniz. Çok sıcak zamanlarda ancak soğuk kanyon içi yürüyüşler yapabilirsiniz bu da serinleten bir aktivite olarak sizi mutlu edecektir.

Alanya’da Yapılacak Aktiviteler nelerdir dediğimizde muhakkak denemeniz gereken, Deniz Sporları

Sörf, kano, yelkenli, jet ski ve dalış gibi birçok deniz sporu, Alanya’da denenebilir. Özellikle dalış, Alanya’nın berrak sularında denemeniz gereken bir aktivitedir. Bundan daha önce de bahsetmiştim. Bir yere gittiğinizde eğer yapabiliyorsanız o yerin meşhur sporlarını yapın. Bu sizi gerçekten iyi hissettirecektir.

Tekne Turlarına Katılın

Alanya’da Yapılacak Aktiviteler nelerdir diye düşündüğümüzde sanırım muhakkak Alanya’nın güzel kıyılarını ve koylarını keşfetmek için tekne turuna katılmış olabilirsiniz. Bazı turlar, Fosforlu Mağara gibi özel yerlere de uğrar. Özellikle daha az insanların olduğu çok el değmemiş koylarda veya tam tersine hepbilikte güle oynaya müzikle çıktığınız kalabalık tekne turlarında eğlenceyi bulacağınıza oldukça eminim. Tekne turları aynı gün içerisinde çok fazla koy veya mağaraya uğrar. Burada acıktığınızda öğle yemeği dahil olan turları tercih etmenizi öneririm çünkü bu turlar küçük meblağ farkı ödeyerek teknede miss gibi yemek yiyeceğiniz pratik turlardır. Bunun dışında eğer kalabalık bir yer düşünmüyorsanız biraz daha fazla fiyat farkı ödeyerek kişi sayısı kadar da tekne kiralayabilirsiniz.

Alışveriş Yapın

Alanya’nın çarşıları ve pazarları, yerel ürünleri ve hediyelik eşyaları satın alabileceğiniz yerlerdir. El yapımı kilimler, seramikler, baharatlar ve Türk lokumu, satın alabileceğiniz özgün ürünlerden bazılarıdır.

Benzer Yazılar