Fethiye’de Gezilecek Koylar, En Güzel Koyları

Yazar: Yasemin Soysal

Fethiye’de gezilecek koylar nereleridir? diye sorduğumuzda karşımıza çok fazla seçenek çıkar. Doğal güzellikleri, berrak denizi ve huzur veren atmosferi ile bilinen birçok güzel koyu ile ünlüdür. Araba ile kolaylıkla ulaşabileceğiniz bu koylar, tatilinizi mükemmelleştirmenin en güzel yollarından biridir. Ayrıca bir çok koya tekne turuyla da gidebilirsiniz. Fethiye’de gezilecek koylar ister arabayla ister tekneyle olsun size inanılmaz bir keyif verecektir. İşte Fethiye’de ziyaret etmeye değer bazı koylar:

Fethiye’de Gezilecek Koylar: Ölüdeniz Plajı (Belcekız Plajı)

Belki de Türkiye’nin en ünlü koylarından biri olan Ölüdeniz, doğal güzelliği ve berrak suları ile ünlüdür. Plajı geniş ve kumu ince olan bu koy, yüzme ve güneşlenme için mükemmeldir. Ölüdeniz benim için başlı başına bir deniz ve tatil beldesiniz. Yani ona koy demek bana göre hakarettir. Çünkü zihnimde Ölüdeniz Fethiyeden bağımsız bambaşka bir şehir, kasaba yaşam alanıdır. O koskocaman kıyısı koy olamayacak kadar büyük ve mükemmeldir. Yolunuz ölüdenize düşerse buraya uğramadan tatil yaptım, Fethiye’ye gittim demeyin.

Kelebekler Vadisi

Fethiye’de gezilecek koylar dediğimizde bahsetmeden geçemeyeceğimiz yer tabi ki Kelebekler vadisinin olduğu koydur. Tekne turlarıyla bu koya gittiğinizde farklı bir kelebekler vadisi konaklamaya gittiğinizde farklı bir kelebekler vadisi göreceksiniz. Tüm tekneler çekildikten sonra doğa ile baş başa kaldığınız, çadır kampında yıldızları seyrettiğiniz, akşam harika zeytinyağlılardan oluşan açık büfede yemek yedikten sonra ancak kelebekler vadisini anlayabilirsiniz. Sabah bir odun kokusuyla uyanırsınız, yüzünüzü ağaçların altında yıkar, tavukların yanından geçer ve çayınızı ölüdenizin harika bir koyuna bakarken içerisiniz. Bu yüzden salaş bir tatil istiyorsanız listenize almanız gereken yerlerden biridir. Fethiye’den tekneyle ulaşabileceğiniz bu vadi, bir yandan denizin keyfini çıkarırken, diğer yandan çeşitli kelebek türlerini gözlemleyebileceğiniz nadir yerlerden biridir.

Fethiye’de Gezilecek Koylar: Kabak Koyu

Fethiye’de gezilecek koylar deyince Fethiye’nin biraz daha kuzeyinde bulunan Kabak Koyu, doğal güzelliği ve sakin atmosferi ile bilinir. Araba ile ulaşım mümkün olmakla birlikte, son kısmını yürüyerek veya minibüs ile tamamlamanız gerekebilir. Peki yan yana olan bu iki koy arasında ne fark vardır? Kelebekler vadisi kabak koyunun hemen yanında yer alır. fakat kelebekler vadisi ve kabak koyu arasında farklar vardır. Kelebekler vadisi vadinin ortasında konumlanmış tek bir yerdir. Tek bir tesis vardır ve arabayla gitmeniz mümkün değildir. Kabak koyu ise vadiye konumlanmış bir çok tesis ve konaklama seçenekleriyle karşımıza çıkar ve koyun aşağısına kadar arabayla inebilirsiniz. Kabak koyunda ki tesisler sonsuzluk manzarasıyla karşınıza çıkarlar. Ayrıca kelebekler vadisine göre çok daha lüks konaklama seçenekleri mevcuttur. Fakat denize gitmek için ya arabaya binmeniz gerekir ya da uzunca bir yol yürümeniz gerekir. Ben uyandığımda dalga seslerini duymak ve yüzümü yıkamak için kendimi denize atmak isteyenlerdenim. Yani bir daha az lüks olsun ama üç adımda denizde olayım derseniz o zaman seçmeniz gereken koy kelebekler vadisidir. Yok ben zaten denize girmem benim için manzara ve lüks önemli derseniz seçmeniz gereken seçenek Kabak koyundaki alternatiflerdir.

Gemiler Koyu:

Arabayla rahatça ulaşılabilecek bir başka güzel yer olan Gemiler Koyu, tarihi Gemiler Adası’nın hemen karşısında yer alır. Adanın kalıntılarını gezebilir, su altında kalan bazilikayı ziyaret edebilirsiniz. Biraz daha tarihle iç içe bir alternatif sunar bize. Tarih meraklıların fethiye’de gezilecek koylar arasında denize girmek isteyeceği bir koydur.

Aksazlar Koyu:

Fethiye’ye sadece 10 km uzaklıkta olan bu koy, yeşil ağaçlarla çevrili, huzurlu bir atmosfer sunar. Ayrıca burada bulunan restoran, gün boyu ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir seçenek sunar.

Katrancı Koyu:

Fethiye merkeze yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan bu koy, yeşil ormanları ve mavi denizi ile ünlüdür. Hem karadan hem de denizden ulaşım mümkündür. Fethiye’de gezilecek koylar arasında en ünlülerindendir.

Fethiye’de Gezilecek Koylar Deyince Kıdrak Koyu:

Ölüdeniz ile Kabak Koyu arasında yer alan bu doğa parkı içerisindeki koy, huzurlu ve daha az kalabalık bir deniz keyfi arayanlar için idealdir.

Sammy’s Koyu:

Karayolu ile ulaşımın mümkün olduğu bu koy, daha sakin ve huzurlu bir deneyim sunar.

Fethiye, birbirinden güzel bu koyları ile deniz, kum, güneş üçlüsünü doyasıya yaşayabileceğiniz bir cennettir. Her biri kendi özgün güzelliklerine sahip bu koylar, tatilinizi unutulmaz kılacak birer durak olacaktır.

Benzer Yazılar