Münih, Almanya Seyahatimiz

Yazar: Yasemin Soysal

Bavyera’nın Parlayan Yıldızı: Münih

Almanya’nın en büyük eyaleti olan Bavyera’nın başkenti Münih, kültürel ve mimari açıdan son derece zengin bir profil sunar.

Şehir, II. Dünya Savaşı’nda ağır hasarlar almış olsa da bu zenginliğini korumayı başarmıştır. Günümüzde de Avrupa’nın gezilecek en önemli şehirlerinden biri olma özelliğini korur.

Münih, yaklaşık 1.5 milyon nüfusa sahip Almanya’nın üçüncü büyük kentidir. Öte yandan da evrensel düzeyde bilinirliği olan dev Alman markalarının da doğduğu şehirdir. Geleneksel bira festivali olan ve milyonlarca insanın akın ettiği “Oktoberfest” de bu şehirde düzenlenir.

Müzeleri, katedralleri, sanat galerileri, tarihî yerleri, sokakları ve caddeleri ile Münih’i gezmek tam anlamıyla bir ayrıcalıktır. Haydi, Bavyera’nın parlayan yıldızında gezilecek en iyi yerlere birlikte göz atalım.

Marienplatz

Şehre en başta Marienplatz ile giriş yapmak elbette tesadüf değil. Burası 1158 yılında, şehrin bizzat kurulduğu yerdir. Kuruluşunda suçluların cezalandırıldıkları yer olarak kullanılsa da elbette günümüzde birçok değişim geçirip kafelerin olduğu turistik bir yer hâline dönüşmüştür ve etrafında bulunan tarihî yapılarla hareket kazanmıştır.

Bakire Meryem Heykeli Marienplatz’da bulunmaktadır. Eski ve Yeni Belediye sarayları, St. Peter Kilisesi de burada yer alır. Neues Rathaus yani Yeni Belediye Sarayı’nda neo-gotik mimariye sahip Glockenspiel ismindeki saat kulesi yer alır. Her gün bu saatin çaldığı belli saatlerde gösteriler yapılır. Şehrin en canlı mekânlarından biri olan Marienplatz’a gelerek birçok yeri aynı anda ziyaret etmeniz mümkün olur.

İngiliz Bahçesi (Englischer Garten)

Isar Nehri kıyısında yer alan Münih şehrinde Avrupa’nın en büyük kent parklarından olan Englischer Garten ile karşılaşabilirsiniz.

1789’da oluşturulan bu görkemli park, yaklaşık olarak 3.5 kilometrekarelik bir alanı kaplar. Bu kent parkta bisiklet sürebilir, yürüyüş yapabilirsiniz veya burayı doğrudan bir dinlenme yeri olarak kullanabilirsiniz. Hatta Eisbachwelle’de bir sörf tahtası edinip sörf dahi yapabilirsiniz. Buradaki bira bahçelerinde Almanya’nın meşhur biralarını yudumlayabileceğiniz gibi Olimpiyat Oyunları için inşa edilmiş ikinci büyük Çin Kulesi’ne de gidebilirsiniz.

Deutsches Museum

Dünyadaki en büyük bilim ve teknoloji müzesi, “Deutsches Museum” yani Türkçe adı ile Alman Müzesi’dir. 1903 yılında Alman Mühendisler Odası tarafından Münih şehrinde kurulan müze, 1772 yılında askerî amaçla inşa edilen bir yapıdır. 100 binden fazla parçaya ev sahipliği yapan müzenin tamamını gezebilmek için 2 saat gibi bir süreye ihtiyacınız olacaktır. Deutsches Museum’da ayrıca kâğıt yapımı ve cam üfleme ile ilgili bilgiler de verilmektedir.

Münih Nymphenburg Sarayı

Münih şehrinde “Eski Şehir” olarak bilinen bölgeye yaklaşık olarak 6 km uzaklıkta bulunan Nymphenburg Sarayı, heybetli görümüyle ziyaretçileri etkilemeyi başarıyor. 1664 senesinde yazlık konut amacıyla inşa edilen saray, 1700’lü yılların ortalarından sonra yeni eklemelerle beraber saray olarak anılıyor.

Bina 1918 senesine dek özel bir aileye ait olsa da sonrasında kamuya geçmiş ve turizme kazandırılmıştır. Barok mimarinin çarpıcı izlerine rastlayacağınız Nymphenburg Sarayı, Avrupa’nın en geniş kraliyet sarayları arasında gösterilir.

Münih Allianz Arena

Münih denildiği zaman çoğumuzun aklına ilk olarak dünyanın en büyük futbol kulübü Bayern Münih geliyor. Buraya kadar gelmişken Bayern Münih’in dünyaca ünlü futbol arenası Allianz Arena’yı ziyaret etmeden dönmeyin. Sadece futbolseverlerin değil tüm yabancı misafirlerin ilgi gösterdiği bu görkemli yapı, mimari detaylarıyla göz dolduruyor. Özellikle de LED dış duvarları stadyuma çok özel bir kimlik kazandırıyor. Maliyeti 350 milyon avro civarında olan Allianz Arena’ya haftanın belli günlerinde 20’şer kişilik özel turlar düzenleniyor.

Viktualienmartkt

Almanya’da severek ziyaret edeceğiz bir diğer yer ise Viktualienmartkt. Özellikle Avrupa’da yer alan sokak pazarlarından hoşlanıyorsanız bu ilginç mekân tam olarak size göre. Marienplatz’a oldukça yakın bir konumda yer alan Viktualienmartkt, gurmelerin de yoğun şekilde ilgi gösterdiği bir yer.

Viktualienmartkt’ın tarihe meydan okuyan tezgâhlarında taze peynir, mantar ve meyve sebze çeşitlerine rastlayabilirsiniz. Münih’in en sevilen pazarları arasında olan bu bölge, haftanın altı günü aktif durumda. Bira bahçelerinin ve lezzetli yiyeceklerin renk kattığı Viktualienmartkt’ı Münih gezi listenize mutlaka dahil edin.

DACHAU Nazi kampı yazısı için tıklayın

Yasemin Soysal İLETİŞİM İÇİN;

Benzer Yazılar