Antwerp, Belçika

Yazar: Yasemin Soysal

Antwerp’te gezilecek yerler, Anrwerp lezzetleri nelerdir? Antwerp Tren İstasyonu, Meir Caddesi, Rubens Müzesi, Grote Markt, Meryem Ana Katedrali, Old Town, Steen Kalesi, Antwerp Hayvanat Bahçesi, Antwerb Yonca evleri, belediye binası, elmasları ve daha fazlasını bu yazıda bulabilirsiniz.

Antwerp, Belçika

Antwerb Belçika’nın küçük ama bir o kadar güzel ve tarihî şehirlerinden biridir. Brüksel’den tren ile arası 45 dk-1 saattir. Antwerb şehri elmasın başkenti olarak anılmaktadır. Burası zamanında muhteşem konumu sayesinde çok ünlü bir liman şehriymiş. Ayrıca tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan bu şehri çok seveceksiniz.

Bu şehri de tıpkı Brugge şehrinde olduğu gibi yürüyerek keşfedebilirsiniz. Biz de buraya bir gece ayırmıştık ama yine de değerdi. Çünkü trenle giderken gördüğümüz manzaralar ve uzun mesafe dinlenmemize sebep olmuştu. Ayrıca akşam çok renkli olan Antwerp gece görülmesi gereken bir yer. Şehir merkezine yürüyerek gitmek pek mümkün değil. Ama merkeze gelince yürüyerek bir günde önemli yerleri görebileceğiniz bir şehir. Ama bana sorarsanız akşam saatlerinde merkezin hareketli bölgelerini dolaşmanızı tavsiye ederim. Sanki bir anda çalışmaktan sıkılmış bir sürü insanın kendini sokaklara attığını göreceksiniz. Buradaki tarihî ve önemli yerleri, müzeleri, caddeleri keşfedebileceğiniz gibi aynı zamanda şehrin küçük pazarlarını da gezebilir, nehir kenarında bir yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Antwerp şehrinde bir de Çin Mahallesi bulunmaktadır. Burası şehrin resmi statü almış bir mahallesidir. Vakti olanlar bu renkli mahalleye de uğrayıp küçük bir Çin turu yapabilirler.

Antwerp Gezilecek Yerler

Antwerb şehrini gezmeye ünlü tren istasyonundan başlıyoruz…

Antwerpen Centraal (Antwerp Tren İstasyonu)

Şehre trenle geliyorsanız ilk olarak göreceğiniz yer şehrin ünlü tren istasyonu olacaktır. Aslında burası ilk karşınıza çıktığı için çok şanslısınız çünkü bu istasyon adeta bir şaheser! Tren istasyonu 1895-1905 tarih aralığında inşa edilmiş olup Antwerp’te mutlaka görülecek yerler arasında listenize dâhil etmenizi tavsiye ederim. Antwerp Centraal taş çelik ve cam kullanılarak yapılmıştır. Aynı şekilde buranın 60 metre yüksekliğindeki kulesi de yine metal ve camdan yapılmıştır. Ayrıca istasyona girdiğiniz andan itibaren mimarisi oldukça dikkatinizi çekecektir.

Tren istasyonundan çıktıktan sonra sizi uzun bir alışveriş caddesi olan Meir caddesi bekliyor olacak.

Meir Caddesi

Şehrin en ünlü alışveriş caddelerinden biridir. Bu caddede son derece lüks mağazaları bulabilirsiniz. Dilerseniz caddeyi şöyle bir turlayabilirsiniz. Dilerseniz buradan alışveriş yapabilirsiniz.

Antwerp Diamond District

Antwerp bir elmas cenneti olduğundan elbette ki bölgenin elmas ticaretinin yapıldığı Diamond District’i görmeden olmaz. Burası şehrin en ünlü alışveriş caddesi olan Meir’e çok yakındır. Ayrıca yine bu ticaretle ilgilenen daha çok Yahudiler olduğu için şehrin çok büyük bir Yahudi nüfusu burada bulunmaktadır.

Bu müzeleri çok seveceksiniz.

Rubens Müzesi

Bir ressam olan Peter Paul Rubens aslen Belçikalı bir ressamdır. Yaşadığı bu evi bir zamanlar İtalya’da yaşadığı ve oradan etkilendiği için İtalyan mimarisine uygun olarak inşa etmiştir. Bu ev zamanla bir müze hâline getirilip halka açılmıştır. Evde bir zamanlar Peter Paul Rubens ve öğrencilerinin yaptığı eserler sergilenmektedir. Burada birçok eser görebileceğiniz gibi ünlü “Adem ve Havva”nın portrelerini de müzede görebilirsiniz.

Plantin Moretus Müzesi

İşte size Antwerp’te UNESCO Dünya Mirası’nda yer alan bir müze! Bu müze aslında bir zamanlar matbaa olan bir yerde kurulmuştur. Matbaanın kurucusu Cristoffel Plantin’dir. Cristoffel Plantin ölünce işletmeyi önce damadı devralmış ve bir süre sonra da burası müze hâline getirilmiştir. 4 tarafı binalarla çevrili ortak avlulu bir yerleşkede kurulan bu müzede matbaacılığa ait çok sayıda eşya bulabilirsiniz. Ayrıca müzede hem Cristoffel tarafından hem de damadı döneminde basılan kitaplardan oluşan bir de kütüphane bulunmaktadır.

Şehrin kilise ve katedrallerini ziyaret edin.

Meryem Ana Katedrali

Bu katedralin orijinal ismi “Onze Lieve Vrouwekathedraal”dir. Katedral Gotik bir tarzda inşa edilmiştir. Bu katedralin batı girişinde çok sayıda heykel bulunmaktadır. Ayrıca Meryem Ana Katedral’i 123 metrelik çan kulesiyle Antwerp’te mutlaka gözünüze çarpacaktır. Katedrali ziyaret etmek isteyenler için girişin küçük bir ücrete tabii olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Aziz Carolus Borromeus Kilisesi

Dışı heykellerle dolu görüntüsü ve barok mimarisiyle oldukça dikkat çeken bu kilise 1615-1621arasında yapılmıştır. Hendrik Conscience Meydanı’na geldiğinizde kilise tüm ihtişamıyla orada sizi bekliyor olacak.

Biraz da canlı dostlarımızı ziyaret edelim mi?

Antwerp Hayvanat Bahçesi

Doğayla iç içe, kocaman ve aynı zamanda tarihin en eski hayvanat bahçelerinden birini görmeye hazır mısınız? Antwep hayvanat bahçesinde yaklaşık 950 farklı hayvan türünden birçok çeşit hayvanı bir arada görebilmeniz mümkün. 1843 yılında kurulan bu hyvanat bahçesinde yalnızca hayvanları değil aynı zamanda tarihî birçok farklı binayı da görebilirsiniz.

Antwerp Old Town (Eski Şehir)

Old Town Antwerp’in eski şehri olarak adlandırılır ve tarihi binalara, lonca evlerine, belediye binasına, kafe ve restoranlar ile şehrin kalesi ve daha fazlasına ev sahipliği yapar.

Grote Markt

Grote Markt eski şehrin tam ortasında yer alan meydandır ve eski şehri buradan gezmeye başlamanızı tavsiye ederim. Diğer adıyla “Eski Pazar Meydanı” olan bu yer şahane bir mimariye sahip olan yonca evleriyle ünlüdür.  Bu Lonca evleri 1500’lü yıllarda çeşitli meslek gruplarının ticaret odaları olarak yapılmıştır.

Meydanın ortasında bir heykel: Brabo Heykeli

Meydanın tam ortasında “Brabo” adı verilen bir heykel bulunmaktadır. Hikâyeye göre Brabo şehir halkından haraç isteyen kötü trolün elini kesmiş ve nehre atmıştır. Heykel de bu eli attığı anı anlatmaktadır.

Meydanın çevresi ise kafe ve restoranlarla aynı zamanda tarihî binalarla çevrilidir. İsterseniz burada bir dinlenme ve Antwep lezzetlerini denemek için mola verebilirsiniz.

Bu meydanda kışın ise bir buz pisti kurulmaktadır. Özgürce buzların üzerinde dans etmek en güzel aktivitelerden biri olsa gerek…

Antwerp Belediye Binası

Meydanla aynı zamanda Rönesans mimari etkilerini göreceğiniz Antwerp Belediye Binası da bulunmaktadır. Bina 1565 yılında inşa edilmiştir. İçerisinde ise çok sayıda değerli heykel ve tablo vardır.

Buradan ayrıldığınızda birkaç dakikalık yürüme mesafesinde şehrin kalesine ulaşabilirsiniz.

Antwerp Het Steen (Steen Kalesi)

9. Yüzyılda yapılmış olan bu kale 500 yıllık tarihiyle şehrin en eski yeridir. Burası öncelikle savunma amaçlı kurulmuştur. onraki süreçte ise bir süre cezaevi olarak kullanılmıştır. Bu kale Scheldt Nehri kıyısında bulunmaktadır.

Steen Kalesi’nden Vleeshuis’a…

Vleeshuis- Butcher’s Hall

Kasap salonu olarak da bilinen bu bina tam 300 yıl gibi bir süre zarfında kasaplar loncası kullanmış. Zaten Antwerp’te bu lonca evlerinin ünlü olduğunu belirtmiştik. Bina sonraki yıllarda şehrin ünlü sanatçılarının sanat atölyesi olarak kullanılıp sonraki yıllarda ise müzeye çevrilmiştir.

Museum aan de Stroom

Burası müze olmadan önce tüccarların Belçika’ya geldikleri zaman konakladıkları bir yermiş. Daha sonra burada yangın çıkınca bu bina yerine müze inşa edilmiş. Yine burayı da Scheldt Nehri kenarında bulabilirsiniz.

Antwerp’te bulunan bu müze 4 kısma ayrılır ve içerisinde çok değerli parçalar barındırır.

Aziz Paul Kilisesi

16.yüzyılda inşa edilen bu yapı da yine eski şehirde Scheldt Nehri kıyısında bulunmaktadır. Daha çok denizcilerin kullandığı bu kilise barok tarzıyla dikkat çekmektedir.

Antwerp’te ne yenir, içilir? Antwerp Lezzetleri

Tüm Belçika’da olduğu gibi Antwerp şehrinde de French Fries adı verilen ve çeşitli soslarla hazırlanan patates kızartması, bira, çeşitli aromalı çikolatalar ve waffle ünlüdür. Antwerp‘te birçok yerde bu lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

Benzer Yazılar