Bodrum’da Ne Yenir? Bodrum Lezzetleri

Yazar: Yasemin Soysal

Bodrum, zengin Ege mutfağının lezzetli örneklerini sunan bir yerdir. Bu nedenle Bodrum’da ne yenir sorusunun çok fazla cevabı vardır. Deniz ürünleri, zeytinyağlılar, kebaplar ve yöresel mezeler gibi birçok lezzet Bodrum mutfağında önemli bir yer tutar. İşte Bodrum’da tadabileceğiniz bazı yerel lezzetler:

Deniz Ürünleri

Bodrum’un deniz ürünleriyle dolu bir tatil beldesi olması nedeniyle taze balık ve deniz ürünleri yemekleri de oldukça popülerdir. Levrek, çupra, karides, kalamar gibi çeşitli deniz ürünleri, Bodrum restoranlarında lezzetli bir şekilde sunulur. Zaten Bodruma geldiğiniz andan itibaren etrafta o deniz kokusunu, balıkçı tekelerini, sabah restaurantların hararetli bir biçimde satın alıp tezgahlarına koyduğu deniz ürünlerini görmeden geçemezsiniz.

Midye Dolma

Evet, biliyorum Midye de bir deniz ürünü o zaman bunu niye ayrı yazıyorum. Bodrum, ünlü midye dolmalarıyla tanınır. ama bu bildiğiniz akşam yemeğinin yanında bir meze gibi değil, karın doyurmak için ekmek arası kızartılanı da değil, bu başka bir hissi olan sanki çerezmiş gibi o sıcak Bodrum sahillerinde soğuk bir biranın yanın yanında yemek için tükettiğimiz midyedir. Midye kabuklarının içine hazırlanan pirinç, soğan, baharat ve limonla harmanlanmış dolmalar, Bodrum’un sokaklarında popüler bir atıştırmalıktır. Özellikle günün herhangi bir saati deniz kenarında soğuk bira içmek isteyenlerin vazgeçilmez lezzetidir kendisi…

Güllü Kahvaltı

Aaa konu güllü reçelse koklamadan kahvaltı yapmayacağınız ve eğer tatmadıysanız muhakak tatmanız gereken güllü reçelli kahvaltıdan bahsedelim. Bodrum’da güne güzel bir başlangıç yapmak için güllü kahvaltıya şans vermelisiniz. Zeytin, peynir çeşitleri, reçeller, zeytinyağlı sebzeler ve yöresel tatlarla zenginleştirilmiş kahvaltı sofraları, bol çeşit ve lezzet sunar. Ben bu tarz Ege kahvaltılarını çok seviyorum. Rengârenk taptaze reçeller, mis kokulu domates salatalıklar gerçekten bana yaşayan bir şeyler yediğimi hissettiriyor.

Bodrum Mandalinası

Kesinlikle tadılması gereken, bodrum sokaklarında buhram buhram kokan bir meyvedir. Bol çekirdekli, unutulmaz kokusu ve lezzetiyle bodrum mandalina tadılması gereken bir lezzettir. Bu arada baştan söyleyim bu mandalinanın mudavimleri çok olduğu gibi sevmeyenleri de çoktur. Bazısı bodrum mandalinayı yere göğe sığdıramaz bazısı da o çekirdekleri ve keskin tadı yüzünden ağzına koymak istemez.

Bodrum’da ne yenir deyince bu lezzeti deneyin,

Bodrum Kebabı/Çökertme Kebabı

Bodruma gelmişken kebap yemek benim için çok garip bir tercih olsa da bodrum kebabının seveni çoktur. Hatta işin garibi Bodrum çarşıda öyle güzel bol sebzeli döner yaparlar ki bu dönerin ismi bodrum kebabını geçmek üzeredir. Ya da ben sanırım sebzeyi çok sevdiğim için etin bile bol sebzelisini ancak yiyebilirim ve bu yüzden bodrum yolculuğunda tercihim olmasa bile bir alternatifte Bodrum kebabıdır. Bodrum Kebabı, dana veya kuzu etinin özenle hazırlanmasıyla yapılır. Aslında Muğla’da genel olarak buna çökertme kebabı denilmektedir. Izgara veya tandırda pişirilen bu lezzetli kebaplar, yanında pide, salata ve yoğurtla servis edilir.

Ahh o Zeytinyağlılar, Elbette Bodrum’da ne yenir, bunlar yenir…

Bodrum, zeytin ağaçlarıyla kaplı bir bölge olduğu için zeytinyağlı yemeklerde oldukça iddialıdır. Bana sorarsanız bildiğiniz zeytinyağlısı da iddialıdır. Sabah kahvaltısında mis gibi kokan zeytinyağının içerisine bol limon ve kekik koyduğunuzda kızarmış ekmeğin zeytinyağı ile buluşması bambaşkadır.

Dolma, yaprak sarması, enginar, bamya, taze fasulye gibi çeşitli zeytinyağlı lezzetler Bodrum mutfağında önemli bir yere sahiptir. Zeytinyağlılardan bahsetmişken çiçek dolmasını anlatmayalım mı? Ancak sabah erkenden toplayıp yapabileceğiniz çiçeğin içini doldurduğunuz bir dolma çeşididir. Görürseniz muhakkak tadına bakın. Sadece Bodrum mutfağında değil aynı zamanda benim kalbimde de önemli bir yere sahipler.

Bodrum’da ne yenir, elbette Lokma

Bodrum’un sokaklarında bulabileceğiniz bir diğer lezzet ise lokmadır. O küçük küçük yuvarlak sıcak ve üstüne dökülmüş sıcak şurubu ile sizi cezbeder. Asıl cezbeden nokta benim için üzerine dökülen tarcındır. Sokakta yürürken bir anda burnunuza keskin bir tarcın kokusu gelir ve lokmayı tatmadan yolunuza devam etmek istemezsiniz. Küçük kabın içerisinde tepelerine batırılmış kürdanlar ile ağıza atılmalıktır. Zaten ismi gibi tam bir lokmalıktır. Tatlı hamur topları, şerbetle ıslatılarak servis edilir ve Bodrum’un sokak lezzetlerinden biridir.

Mandıra Ürünleri

Bodruma genelliklikle büyük şehirlerden gidenler doğal ürünler gördüğünde tatmadan duramıyor. Benim de öyle bir zaafım var. Hayvansal ürün olmak zorunda değil ama doğal ve taze bir şeyler gördüğümde almadan geçemiyorum. Bodrum’da ne yenir sorusunun cevabı benim için Bodrum ve çevresinde, yöresel köy mandıralarından elde edilen taze peynirler, yoğurtlar ve oldukça lezzetli süt ürünleridir. Köy peyniri, tulum peyniri ve Bodrum yoğurdu gibi ürünler, tadımlık veya alışveriş için tercih edilebilir. Benim favorim sanırım kahvaltıda yenilen lorlar. Üzerine Bodrum güllü reçeli döktüğünüz bir lora hayır diyemeyeceğim. peki biberin içerine doldurulup kahvaltıda sunulan biberli lora ne demeli? Eğer bahsettiğim şu lezzetleri daha önce tattıysanız ne demek istediğimi siz anladınız değil mi?

Bodrum’da restoranlarda veya sokak lezzetlerini deneyimleyerek bu yöresel lezzetleri tatma fırsatını bulabilirsiniz. Her biri kendine özgü tatlar sunan Bodrum mutfağı, tatilinizi unutulmaz bir gastronomik deneyime dönüştürebilir.

Benzer Yazılar