Ölüdeniz Lezzetleri, Ölüdeniz’de Ne Yenir?

Yazar: Yasemin Soysal

Ölüdeniz’de Ne Yenir? Ölüdeniz lezzetleri denildiğinde akla bir çok seçenek geliyor. Çünkü Ölüdenizde çok farklı konaklama seçenekleri mevcut. Ölüdenizde bir çadır kampında konaklıyorsanız odun ateşiyle yakınlan bir mangalın üzerinde taze bir balık ve yanında bol sarmısaklı, zeytinyağlı, limonlu sebzelerden yeme şansı bulacaksınızdır. Eğer bir pansiyon ya da butik otelde kalıyorsanız muhtemelen çeşit çeşit ege mezelerinden yiyor olacaksınız. Ama işin garip tarafı Ölüdeniz o kadar çok turist alıyor ki merkezde bir çok farklı mutfakla karşılaşma şansınız var. Hint mutfağından, çin restaurantına kadar farklı seçenekler sizi şaşırtabilir. Bu yüzden Ölüdenizde ne yenir sorusunun cevabı o bölgede nasıl ve ne şekilde bir tatil yapacağınızla ilgili olacaktır.

Ölüdeniz Lezzetleri: Meyhaneler ve Tapas Barları

Birçok meyhane ve tapas bar, akşamları canlı müzik eşliğinde geniş bir içki ve meze menüsü sunar. Bir çoğunda canlı müzik bulabilirsiniz, hele ki ortamın enerjisi güzelse yediğiniz yemeğin tadı unutulmaz olur. İster bir deniz kenarı restoranında romantik bir akşam yemeği, ister sokak lezzetleri arayan bir gezgin olun, Ölüdeniz size çok çeşitli yemek deneyimleri sunacaktır. Her bir lokmanın tadını çıkarın!

Ölüdeniz Lezzetleri: Deniz Mahsulleri

Ölüdeniz’in bir kıyı kasabası olması, taze deniz mahsullerine olan erişiminin kolay olması anlamına gelir. Restoranların çoğu, günlük olarak taze balık ve deniz mahsulleri ile Ölüdeniz lezzetleri sunar. Tabi gittiğiniz restaurantın ne kadar sıklıkla ürünlerini tazelediği çok önemlidir. Bazı restaurantlar çok kalabalık olduğu için bayat ürün bulmanız imkansızdır sürekli olarak yeni ürün girişi vardır, bazı restaurantlar da küçük ama sadık bir müşterilere sahip olduğu için az ama taze ürün sunarlar. Bu yüzden gideceğiniz restaurant konusunda eminseniz kesinlikle lezzetli bir şeyler yiyeceğinize eminim. Izgara kalamar, karides ve levrek gibi lezzetleri deneyin.

Geleneksel Türk Mutfağı

Ölüdeniz, Türkiye’nin güney kıyısında yer aldığından, geleneksel Türk yemeklerini denemek için harika bir yerdir. Hatta ölüdenize kıyısı olan vadilerin tepelerinde bir çok turistik köy bulunmaktadır. Birçok yabancı turisti ağırlayan bu köylerde ev yapımı taze ürünler bulmanız mümkündür. Odun ateşinde yeni pişmiş kızartmalar, pilavlar, sarmalar size harika bir deneyim sunacaktır. Hele ki derin bir vadinin tepesinde sonsuz bir deniz manzarası eşiliğinde bu yemekleri yiyorsanız emin olun bu yediklerinizi unutmayacaksınız. Misafirperver ölüdeniz yerlileri siz yemeğinizi yerken hiç üşenmeden kendi yaptıkları ev yapımı yoğurdu ikram etmek için yerlerinden kalkıp yemeğinizi daha da lezzetlendireceklerdir. Böylece Ölüdeniz lezzetleri deyince en doğal halini bu şekilde tadacaksınız.

Gözleme

Ölüdeniz lezzetleri deyinve akla tabiki gözleme de gelmelidir. Bu geleneksel Türk yemeği, genellikle el açması yufka ile hazırlanır ve çeşitli malzemelerle doldurulur. Peynir, ıspanak, patates veya kıyma gibi çeşitli içlerle servis edilen gözleme, hem lezzetli hem de doyurucudur. Mis kokulu taze yoğrulmuş hamur kokusuyla açılır gözlemeler. Hele ki Ölüdenizde bahsettiğim gibi yerel halkın gözleme yaptığı bir ana denk gelirseniz şanslısınızdır. Yeni kesilmiş otlar, çökelekler, soğanlı patates içleri gözlemenin tadına ayrı bir hava katacaktır. bir yer minderinin üzerinde elinizde bir çayla sakin sakin hamur açan teyzeyi izlemek size meditasyon gibi gelecektir. Odun ateşinde yaktığı saçın üzerinde gözleme yavaş yavaş pişerken etrafı hamur kokusu saracaktır. Belki defalarca gözleme yediğinize eminim ama her seferinde farklı bir iç malzemesi ile deneyimlemek size farklı lezzetler sunacaktır.

Ölüdeniz Lezzetleri: Yerel Tatlılar

Türkiye’nin tatlıları ünlüdür ve Ölüdeniz’de de bunları denemelisiniz. Baklava, şekerpare, kadayıf veya sütlü tatlılar arasından seçim yapabilirsiniz. Bahsettiğim gibi Ölüdenizde yerel halk her gün mutfağında yaptığı sıradan tatlıları, turistlerin beğenisine sunarak daha motive olmaktadır. Aldıkları hayranlıkla daha fazla tatlı çeşitini size ikram etmek isteyeceklerdir. Bizim ülkemizde her zaman sütlü tatlılar, meyve reçelleri, şekerpareler yabancıların beğenisini kazanacaktır. Tabi ki bir yerli turist olarak bizler de çocukluk tatlılarımızı hatırlayarak ağzımızda keyifli bir tat bırakacağız.

Bal ve Zeytin

Fethiye bölgesi, özellikle bal ve zeytin üretimi ile ünlüdür. Yerel pazarlarda bu ürünleri satın alabilir ve otantik bir Türk kahvaltısı deneyimleyebilirsiniz. Her bölge ayrı bir zeytin, zeytinyağı ve bal seçeneği sunacaktır size. Hava, su, ağaçlar değiştikçe o bölgede ki tatlar da değişecektir. Şansınız varsa yerel halkın satmak için değil de kendileri için ayırdığı ürünlerden satın alabilirseniz işte o zaman gerçek lezzetlerden deneyimleme fırsatı bulacaksınız.

Benzer Yazılar