Çocukla Seyahat Etmek Nasıldır?

Yazar: Yasemin Soysal

İnsanların birçoğuna çocukla seyahat etmek külfet gelebilir ve çocukla seyahat ettiği için daha çok yorulacağını düşünebilir. Birçok kişi o seyahati gözünde büyütür ve yola çıkmaktan vazgeçer. Aslında gerçek birçok insanın düşündüğü gibi değildir. Ebeveynler çocuğun evdeki konforu ve ortamını aynı şekilde yolculuğa taşımak ister ve bu insanı çok yoran bir durumdur. Aslına bakarsanız çocuk içinde keyifsizdir.

Çocukla seyahat ederken nelere dikkat etmeliyiz?

Ebeveynler, çocuğun seyahatten neler alacağını, o yolculuğun ona neler katacağını düşünmek yerine evde yarattıkları konforu ona sunmaya çalışırlar. Evdeki yeme düzeninden, yediklerine, uyku düzeninden yatağına kadar birçok şeyi hiç bozmadan seyahate adapte etmeye çalışırlar. Aslında bu çocuğa verebileceğiniz en kötü hediyedir. Çocuk farklı ortamlarda uyuduğunda, yemek yediğinde çok daha esnek büyür. Yeni lezzetler tattığında, yeni yerler gördüğünde ve ev ortamının konforundan çıkıp dış dünyayı gerçek anlamda tanımaya başladığında beyni gelişmeye ve büyümeye devam eder. İşte bu yüzden çocukla seyahat ederken ne kadar az eşya ne kadar esnek bir ortam hem sizi hem de çocuğunuzu mutlu edecektir. İşte bunu başardığınızda seyahatlerden çok daha fazla keyif alacaksınız. Bir sürü valizle yola çıkmak yerine sadece tek ve küçük bir valiz tüm ihtiyacınızı karşılayacaktır. Anın keyfine ve eğlencesine odaklanırken hamal gibi bir hayatı geride bıraktığınız için kendinizi çok daha özgür hissedeceksiniz.

Çocukla seyahat ederken nasıl bir valiz hazırlamalıyız.? Size bununla ilgili ayrı bir yazı hazırlayacağım. Okumanızı tavsiye ederim.

Kızım doğduğunda ilk yaptığımız iş pasaportunu çıkartmak oldu. Pandemiye kadar olan dönemde hiç durmadan seyahat ettik. Daha bebekken ilk gittiğimiz ülke İrandı. Çocukla seyahat etmenin tüm püf noktalarını öğrendik. Seyahate özel bebek pusetleri kullanmanın günlük hayatımızı nasılda kolaylaştırdığını gördük. Bebekle dolaşmanın onun bağışıklık sistemi için en büyük hediye olduğunu çok sonra anladık. Dünyanın birçok yerinde aldığı mikroplar onu dış dünyaya karşı çok daha güçlü yapmıştı. Her ülkede tattığı lezzetler damak zevkini çok zenginleştirdi. Şimdi yemek ayırmadan her şeyi yiyor olmasını buna bağlıyoruz.

5 yaşına kadar gittiği ülkeler şöyleydi; İran, Batum, Tiflis, Paris, Burruge, Brüksel, Amsterdam, New York, Los Angales, Londra, Kıbrıs ve Türkiye’de birçok şehir.

En güzel seyahatlerim kızımla olanlardı.

Şimdi dönüp geriye baktığımda hayatımda geçirdiğim en güzel seyahatlerdi. Bambaşka maceralar ve o ülkede normalde gitmeyeceğim bambaşka yerler görmeme sebep oldu. Çocukla birlikte ülkeleri farklı yönleriyle keşfetme şansı yakaladım. Hazırsanız tek tek nereleri gezdik ve hangi ülkelerde hangi maceraları yaşadık anlatayım.

Benzer Yazılar