Seyahatler Sizin İçin De Bir Tutku Mu?

Yazar: Yasemin Soysal

Seyahatler sizin için de bir tutku mu? Siz de seyahat etmeden duramıyor ve gideceğiniz ülkelerin hayalini mi kuruyorsunuz. Kendinizi gidilmesi zor ülkelerde mi hayal ediyorsunuz. Kısaca seyahat etmek için tutku mu hissediyorsunuz? İşte o zaman doğru sayfadasınız.

Çocukken biri benim için adrenalin bağımlısı demişti ne demek istediklerini anlamamıştım ama durup her şey bittikten sonra geçmişte yaptığım seyahatleri yazıya dökerken şimdi ne demek istediklerini anlıyorum. Adrenalin bağımlısıysanız seçimleriniz, gittiğiniz yerler, seyahatler hepsini bir şekilde etkiliyor. Peki ya annem ve babamın ne suçu var? Annem ve babamın konuyla ne alakası mı var? Yaşantımızın büyük bir kısmını aynı şehirde geçirdikten sonra bir gün hep birlikte Tayland’a gitmeye karar verdik. İşte o günden sonra hayatımız değişti ve her yıl yeni bir yer görmek, deneyimlemek için kendimize söz verdik.

İşiniz her ne olursa olsun seyahat bir insanın hayatında kendini geliştirmesi için büyük bir fırsat.

Beynin ve bedenin sınırlarını genişlettiği, hayata bambaşka bir acıdan bakabildiği bir şans.  Yazılarım zayıflamanın psikolojisi ile ilgili, peki ya bu seyahatler?

Diyetler her ülkeye, bölgeye göre değişiyor. Gerçekten kilo aldıran yemekler mi yoksa insanın zihnimi bu yolculuklarımda bu sorunun cevabını çok düşündüm? İşte her ülkede gördüğüm tek bir gerçeklik vardı o da kilonun yemeklerle ilgili değil kişinin zihniyle ilgili olduğuydu.

Adetler, görenekler, bedenler değişiyor ama düşünceler aynıysa sonuçta aynı oluyor. Her ülkede insana kilo aldıran yemek farklı oluyor. İşte bu yüzden hem içimde ki seyahat tutkusunu paylaşmak hem de seyahatlerimde ki deneyimleri yazıya dökmek istedim.

Peki Seyahatler Sizin İçin De Bir Tutku Mu?

Size yazarlık ve çalışmalarımla ilgili sayısız kaynak, kitap, katıldığım sertifikalı kurslardan bahsedebilirim. Ama bunların hiç biri yeni eserler yaratmak için yeterli değildir. Kitaplarımdaki tüm lezzetleri, farklı bakış açılarını seyahatlerime borçluyum.

Ne zamanki yollara düşüp, her ülkenin kültürünü, yemeğini, eğlencelerini gördüm işte o zaman bilinçaltının işleyişini daha iyi anladım.

Her ülkede insana kilo aldıran yemeklerin farklılıklarını deneyimledim işte o zaman şişmanlaya sebep olan faktörleri daha iyi anladım.

Dünyanın hangi köşesinde ne olursa olsun insanı insan yapan temel faktörlerin değişmediğini gördüm işte o zaman, kişinin kendi bedenine bakışının nasıl evrensel olduğunu anladım.

Ayrıca hayatımın geri kalan kısmını seyahat ederek geçirmek istiyorum. Tüm yeni kitap çalışmalarımı da yollarda tamamlamak istediğime karar verdim.

İyi yolculuklar…

Seyahat etmek tıpkı yemek yemek gibi. Lezzetli ve şaşırtıcı.

Ne zaman sizi ne beklediğini bilemezsiniz ve yolculuk oburuysanız eğer

her zaman gözünüz bir sonraki lezzetli seyahatinizde olacaktır.

Benzer Yazılar