Dalaman Lezzetleri, Dalaman’da Ne Yenir?

Yazar: Yasemin Soysal

“Dalaman’da ne yenir? Dalaman Lezzetleri nelerdir?”diye soracak olursanız Dalaman büyük bir alanı kapladığı için size önereceğim seçenekler genellikle Ege bölgesiyle aynı olacaktır. Genellikle Ege otları, gözlemeler, deniz ürünleri sivrilmektedir. Hava sıcak olduğu için genellikle kalabalık ve sirklasyonu çok olan yerleri tercih ediyorum. Bir yemeğin ya da sebzenin bozulma ihtimali yaz dönemin çok daha fazla olmaktadır. Bu yüzden muhakkak tercihimi o yerin gelen gidenine bakarak karar vermekteyim. Fakat şanslıysanız bomboş olan bir mekanda bile hayatınızın en güzel yemeğini yiyebilirsiniz. Bir gün yol kenarında yer minderlerinin olduğu otantik bir mekana girdik çünkü çok actık. içeride kimse olmadığı gibi sabahtanda kimse gelmemişti. Fakat mis gibi taze ekmek ve yeni yanmış bir odun ateşi mevcuttu. Belli ki aile işletmesiydi ve çay demlemek ve kendileri için ekmek pişirmek için ateşi yakmışlardı. Bizim için hazırladıkları kahvaltıyı hayatım boyunca unutmam mümkün değil. Zeytinyağında kızarmış patates, biber ve üzerine bol sarımsaklı domates sosu, sıcak ekmekler, yeni kesilmiş mis gibi kokan domates ve salatalık. İşte o zaman bu mekan tüm önyargılarımı yıkmıştı. Normalde bomboş olduğu için oturmayacağım bu yer hayatım boyunca unutamayacağım bir deneyime sebep olmuştu. Bu yüzden hangi mekana oturacak olursanız olun öncesinde etrafa bir bakın, hatta gerekiyorsa taze mi pişireceklerini sorun. Böylelikle daha az risk almış olursunuz.

Türkiye’nin Muğla ilinde yer alan Dalaman’da birçok yöresel yemek seçeneği mevcut olup, Dalaman’ın deniz ürünleri, sebze ve zeytinyağlı yemekleri, kebapları ve tatlıları özellikle dikkat çekicidir. İşte Dalaman’da tadabileceğiniz bazı Dalaman lezzetleri:

Hadi bakalım Dalaman’da akdeniz, ege mutfağının hangi lezzetlerini yiyebilirsiniz.

Dalaman Lezzetleri: Kızartmalar

Dalaman lezzetleri deyince kızartmaları en başa koymak istiyorum çünkü Ege, Akdeniz bölgesi insanları gerçekten kızartma yapmayı seviyor. Özellikle yaz aylarında çeşit çeşit sebzelerin çıkmasıyla birlikte kızartma sezonuda açılır. Hele ki mis kokulu tarla domatesi ile yapılan soslar lezzetlere lezzet katar. Benden söylemesi, zeytinyağında kızartma yapan birilerini bulursanız ve hayatınız boyunca mısır yapında kızartılan yemekleri yediyseniz, zeytinyağı ile yapılan kızartmanın tadına bakmanızı öneririm. Bazısı bu lezzeti unutamadığı gibi bazıları ise alıştığı lezzeti arayacaktır.

Zeytinyağlı Yemekler

Akdeniz bölgesinin zeytinyağlı yemekleri ünlüdür. Zeytinyağlı yaprak sarma, biber dolması, patlıcan ve kabak yemekleri, Dalaman’ın yerel mutfağının öne çıkanlarıdır. Aslına bakarsanız ege ve akdeniz bölgesinde özellikle de kırsal kesimlerde odun ateşi bir kere yandımı, zeytinyağlı tüm yemekler yapılır.

Ege Ot Yemekleri

Dalaman, Ege ve Akdeniz’in birleşim bir bölgede olduğu için, ot yemeklerini de denemelisiniz. Dalaman lezzetleri olan Semizotu, ıspanak, deniz börülcesi ve radika gibi ot yemeklerini Dalaman’da bulabilirsiniz. Aslına bakarsanız o bölgelerde dağdan, taştan her yerden ot fışkırır. Ege, akdenizde büyüdüyseniz ve ailenizde ot yemeklerini yapmasını bilen birileri varsa, gittiğiniz bir piknik alanından bile kendinizi bir ot çeşidini toplarken bulabilirsiniz. Bu otlardan, salatalar, yemekler, zeytinyağlı mezeler yaparsınız ve her biri birbirinden lezzetlidir.

Gözleme

Ev yapımı gözlemeleri denemek için mükemmel bir yerdir Dalaman. Çeşitli içlerle (peynir, patates, ıspanak, vb.) yapılan bu lezzetli kaçırmamalısınız.

Dalaman’ın yerel mutfakta çok sayıda seçeneği olduğunu hatırlatmak önemlidir. Yemeklerin çoğu taze ve organik malzemelerle hazırlanır, bu da deneyiminizi daha da özel kılar. Her restoranın ve hatta her ailenin yemeklerini biraz farklı bir şekilde yapabileceğini unutmayın, bu yüzden birkaç yeri denemek ve favorilerinizi bulmak en iyisidir.

Dalaman Lezzetleri: Deniz Ürünleri

Dalaman’ın Akdeniz’e kıyısı olmasa da, taze deniz ürünlerini bulabileceğiniz çok sayıda restoran bulunmaktadır. Özellikle levrek, çipura, karides ve kalamar en popüler seçenekler arasındadır. Ben daha çok otçu biri olduğum için gittiğim bölgelerde, sebzelere, ot yemeklerine, zeytinyağlılara odaklanırım. Fakat bazı bölgelerde gerçekten taze lezzetli deniz ürünleri bulabileceğinizi söylemek isterim.

Benzer Yazılar