Hindistan Tren Yolculuğu

by Yasemin Soysal

Hindistan tren yolculuğu Hindistan seyahatimizin en zevkli, en zor ve en eğlenceli kısmıydı. Hindistan’da trenler güvenli mi? Festival zamanı tren bileti bulmak zor mudur? Yatılı trende konaklama ve yemek nasıl olur gibi bir çok soruya bu yazımda cevap bulacaksınız. En merak edilen sorudan başlayalım, Hindistan’da trenler güvenli midir?

Hindistan’da trenle seyahat edebilir miyiz?

Evet, Kesinlikle Hindistan’da trenle seyahat edebilirsiniz. Hindistan’ın bir çok yeri demir ağlarla örülü. Hindistan demir yolu hattı olarak zengin bir ülke. Hindistan’ın bir çok yerine trenle gidebilir, buralarda rahatlıkla seyahat edebilirsiniz.

Hindistan’da trenler güvenli mi?

Evet, Hindistan’da trenler güvenlidir ve güvenle  tren seyahati yapabilirsiniz. Hindistan tren bağlantıları açısından zengin ve tren seferleri açısından çeşitliliği olan bir ülke. Hindistan’da tren seyahati yapacaksanız tabii ki bilmeniz gereken bazı durumlar var. Mesela Festival zamanı tren bileti bulabilir misiniz? Yataklı vagonlar konforlu mudur? Hindistan trenlerinde hırsızlık olayları sık mı yaşanır?

Yataklı vagonlar konforlu mudur?

Hindistan trenlerinde uyumak

Hindistan trenlerinin yatakları hayal ettiğinizden biraz daha kötü olabilir. Biz zaten ufak tefek bir aileyiz. Yataklar o kadar dardı ki minyon olmamıza rağmen uyurken dönme şansımız yoktu. Dümdüz yatakta yatarsanız tren yatağına ancak sığarsınız. Ayrıca sanki tahtanın üzerinde incecik bir sünger var gibi biraz sert. Eğer kilolu biriyseniz gerçekten bu yataklara sığmanız imkansız gibi bir durum.

Yolculuk yaptığınız dönem eğer seyahat eden insan sayısı azsa belki fazladan bir battaniye daha isteyebilirsiniz. Fazladan bir battaniye hayatınızı kurtarabilir. Birini o sert zemine serip üzerine yatabilir, çok daha konforlu bir yolculuk geçirebilirsiniz.

Tren hareket etmiş, her birimiz koltuklarımıza geçmişiz, her şey yolunda ve harika bir serüven için yola çıkarken acıkan karınlarımız için Rishikesh en güzel restoranından yemekleri yiyoruz. İşte seyahatlere aşık olmamıza sebep olan anlardan bir tanesi daha. Sakın ön yargıyla yaklaşmayın, izin verin yenilikler sizi değiştirsin, işte o zaman neden bu yolculuklara çıktığınızı bir kez daha anlayacaksınız. Değişim için diğer ülkelerin kültürlerine ve yemek yeme şekillerine izin verin.

Yolculuk başlamadan pijamalarınızı giymeyi unutmayın.

Bizim Hindistan tren seyahatimizde yolculuk başlamadan önce ilk yaptığımız şey pijamalarımızı giymek oluyordu. Üzerimize rahat bir şeyler giyiyor ve gerektiğinde dizlerimizi karnımıza çekiyorduk. Temiz ve rahat kıyafetler tren yolculuğunuzu kesinlikle çok daha konforlu hale getiriyor.

Hindistan trenlerinde hırsızlık olayları sık mı yaşanır?

Hindistan’ın bir kaç şehrine trenle gittik bu sırada hiç hırsızlık olayı ile karşılaşmadık. Biz böyle bir deneyimle karşılaşmadık diye hırsızlık olmayacak anlamına gelmez. Aslında çok rahat bir ortam söz konusu. Gece uyuya kaldığınız için rahatlıkla çantanız ve özel eşyanız çalınabilir. Bizim kaldığımız vagonlarda kapı yoktu. Tuvalete giden, trende gezmek isteyen herkes çok rahatlıkla yanınızdan geçebiliyordu. Siz uyuya kaldığınız her an rahatlıkla özel eşyalarınız çalınabilir. Bu yüzden Hindistan trenlerinde çantalarınızı ya kafanızın altına ya da sırtınızın arkasına sıkıştırabilirsiniz. Cep telefonu, cüzdanı ve pasaportunuzu koyabileceğiniz küçücük bir çantanız varsa gece uyurken boynunuza ya da yastığın içine koymanızı tavsiye ederim.

Çantalarınızın fazlalığı Hindistan tren yolculuğunda başınıza iş açabilir. Ne kadar çok valizin varsa onları kontrol etmeniz ve hakim olmanız bir o kadar zorlaşacaktır.

Festival zamanı Hindistan’da tren bileti bulmak

Hindistan’da festival zamanlarında rahatlıkla bilet bulamayacağınızı bulsanız bile trenin içerisinin tahmin edebileceğinizden çok daha kalabalık olacağına hazır olun. Ayrıca bir bileti birden fazla kişiye satabileceklerini unutmayın. Nasıl yani bu olabilir mi? Gerçekten aynı koltuğu birkaç kişiye satabilirler mi diye düşünüyor olabilirsiniz. Cevabım evet, biz yataklı trene bilet almıştık ve Diwali festivali başlamak üzereydi. Tam yatağımıza güzelce serildik ki iki istasyon sonra trene binen yolculardan biri geldi ve burası benim yerim dedi. Adamın yüzüne baktım, ben bir kadın olarak yatağımı seninle mi paylaşacaktım? Dedim olamaz imkansız! bakın biletimiz burada, sonra o da aynı koltuk için bilet çıkardı ve trende ki görevliyi çağırdık. Aldığınız koltuk ya da yataklı kuşet VİP değilse özellikle festival zamanlarında biletinizi iki hatta üç kişiye satabilirler.

İki üc istasyon sonra başka bir adam daha çıktı ve aynı koltuğu ona da sattıklarını öğrendik. Tanrım bu nasıl sistemdi. Siz bir kadın olarak yataklı kuşet bilet alıyorsunuz ve festival zamanı bir erkeğe satabiliyorlar. Babam kendi yerini bana verdi ve tüm yolculuk boyunca oturarak iki adamla birlikte seyahat etti. Hindistan’da tren bileti aldığınızda özellikle festival zamanı böyle şeylerin yaşanabileceğini bilerek biletinizi satın alın. Zor durumlara düşmemek için özellikle bu konuyu araştırmanızı tavsiye ederim.

Festival ya da tatil dönemlerinde trende ki yoğunluk çok fazla olduğu için çantanızı koyabileceğiniz doğru dürüst yer bulamayabilirsiniz. Bu yüzden Hindistan’a giderken doğru çanta seçimi yapmak ve ona göre hazırlıklı gitmek önemlidir. Özellikle çok büyük çanta seçmemenizi öneririm.

Hindistan trenlerinde yemek

Hindistan trenlerinde yemek sıkıntısı çekebilirsiniz. Gideceğiniz mesafe ve aldığınız biletin vip mi yoksa normal mi olduğuna göre yemek servisi değişecektir. Yataklı vagonlarda yeme şansını çok fazla yoktur. Trende ki yemeklerin kalitesi hayal ettiğiniz gibi olmayabilir. İstediğiniz yemekleri paket yaptırıp trene binerseniz çok daha keyifli bir yolculuk geçirirsiniz.

Hindistanda her an her şeyin yaşanabileceğini aklınızdan çıkarmayın. VİP yolculuğu yapacak bile olsanız yanınıza yiyecek bir şeyler almayı unutmayın. Seyahatiniz uzunsa kendi yeme zevkinize göre apartifler ve içecekler bulundurmanız sizi mutlu edecektir.

Biz Yatılı ve  normal vagonda yolculuk yapacağımız için apor tapor bir restauranta gidip yemekleri paket yaptırdık.

Yemek yiyecek vaktimiz yok gibi. Bu yüzden boşuna strese girmek istemiyoruz. Guruyla daha önce gittiğimiz harika vejetaryen yemekleri olan restorandan paket yaptırıp işimizi hızlandırmak istiyoruz. Guru bizi hemen restorana götürüyor ve o gün yediğimiz yemeklerin aynısını paket yapmalarını istiyor. Yaklaşık yirmi dakika kadar restoranın önünde bekliyor ve guruyla vedalaşıyoruz.

Hindistan’da yemekleri paket yaptırmak istediğinize emin misiniz?

Garson Poşeti elime verdiğinde bir Guru’ya bir garsona dönüp bakıyorum. Bütün yemekleri gerçekten poşete koyup paket yapmışlar. Hayatımda böyle bir şey görmediğim için çok garip geliyor. ‘Guru burada böyle mi paket yapıyorlar yemekleri’ diye istemsizce soruyorum.

Sanki Hindistan’da her şey normalmiş gibi poşetlere şaşırıyoruz. Guru bize dönüp ‘evet yemekler burada böyle paketlenir’ diyor. Yemekler bulamaç gibi poşetlerin içerisinde geliyor. Biraz mide bulandırıcı ama trende acıktığımızda yediğimiz en güzel yemekler oluyor. Hala annemle aynı şeyi konuşuruz, o poşetin içerisinde o iğrenç gözüken yemekler nasılda lezzetli gelmişti bize. Tatlarını hala unutmuyoruz.

Hindistan tren seferleri ile ilgili buradan bilgi alabilirsiniz.

You may also like