Hindistan Tren Yolculuğu Seyahatimiz

Yazar: Yasemin Soysal

Hindistan tren yolculuğu Hindistan seyahatimizin en zevkli, en zor ve en eğlenceli kısmıydı. Hindistan’da trenler güvenli mi? Festival zamanı tren bileti bulmak zor mudur? Yatılı trende konaklama ve yemek nasıl olur gibi bir çok soruya bu yazımda cevap bulacaksınız. En merak edilen sorudan başlayalım, Hindistan’da trenler güvenli midir?

İçindekiler

Hindistan’da trenle seyahat edebilir miyiz?

Evet, Kesinlikle Hindistan’da trenle seyahat edebilirsiniz. Hindistan’ın bir çok yeri demir ağlarla örülü. Hindistan demir yolu hattı olarak zengin bir ülke. Hindistan’ın bir çok yerine trenle gidebilir, buralarda rahatlıkla seyahat edebilirsiniz.

Hindistan’da trenler güvenli mi?

Evet, Hindistan’da trenler güvenlidir ve güvenle  tren seyahati yapabilirsiniz. Hindistan tren bağlantıları açısından zengin ve tren seferleri açısından çeşitliliği olan bir ülke. Hindistan’da tren seyahati yapacaksanız tabii ki bilmeniz gereken bazı durumlar var. Mesela Festival zamanı tren bileti bulabilir misiniz? Yataklı vagonlar konforlu mudur? Hindistan trenlerinde hırsızlık olayları sık mı yaşanır?

Hindistan’da Tren Yolculuğunu bir turla mı yoksa bireysel mi yapacaksınız?

Hindistan gibi zorlu bir parkurun olduğu seyahat rotasında bir turla gitmek size büyük bir konfor sağlar. Diğer taraftan da tur acentesiz gitmek de o ülkeyi gerçek anlamda tanımanızı sağlar. Biz ikinciyi tercih ettik. Bundan önce ailemle birlikte Uzak Doğu’ya gitmiş, fil safari yapmış, hız tekneleriyle Thailand adalarını gezmiştik. Üzerine Avrupa ülkelerine geçmiş ve iyice özgürce dolaşmanın tadını almıştık. Şimdi daha zorlu bir parkur için yola çıkmaya hazırdık.

Bir gün anneme dönüp ‘en çok nereyi görmek istersin diye sordum?’ o da bana ‘Hindistan’ diye cevap verdi. Ben de; neden olmasın sorusu yerine hayatta en sevdiğim soruyu sordum kendime ‘Hindistan’a nasıl gidebiliriz?’

Hindistan’da tren yolculuğunu tek başıma yapabilir miyim?

Bu soruya iki cevabım olacak. Birincisi kesinlikle tek başına seyahat edebilirsiniz çünkü yolculuğumuz boyunca tek başına seyahat eden onlarca turistle karşılaştık. Kız erkek fark etmez özgürce seyahat ediyorlardı. İkinci cevabım ise şimdi tekrar gitsem kesinlikle yanımda birini alır öyle giderdim. Çünkü annemle bir kaçırılma olayı yaşadık ve bunları hatırlayınca benim için tek başına gitmek travmatik bir duygu yaratırdı.

Tabi bu deneyimleri yaşamadan önce Hindistan’a annemle ikimiz gitmeye karar vermiştik. Babama fikrimizi söyledik. Babam bunu yapacağımıza inanmadı bile. Akşam oturduk ve bir yıl sonrası benim doğum günü tarihimden bir gün önce 22 Ekim için uçak bileti aldık. Bir çay koydu annem ve birbirimize bakıyorduk. Yüzümüzde muzırca bir gülümseme vardı. İnce belli bardaktan tutup bir yudum çay içiyor sonrada sinsi sinsi gülüyorduk. Biletler elimizdeydi.

Aylar geçti ve babamın fikri kesinlikle değişmedi. Elimizde biletler olduğu hâlde bizi gerçekten gidecekmişiz gibi hiç düşünmedi. 6 ay sonra yavaş yavaş valiz bakıyorduk. Sonra bir kaç ay daha geçti ve artık heyecanımız gittikçe artmaya başladı. İşte Ağustos ayına gelmiştik. İki ay sonrası için Hindistan’a uçak biletimiz vardı. Güzergâhları belirliyorduk. New Delhi ile başlayacaktık seyahatimize. Sorasında bir küçük yuvarlak atacaktık. Kuzey Hindistan’ı dolaşmaya karar verdik. New Delhi’nin yakınlarında olan ve gezmek için zorlanmayacağımız ve trenle geçiş yapacağımız yollar belirliyorduk.

İyi ki Babam da bizimle gelmeye karar verdi.

Hava sıcaktı mutfakta bilgisayarı  açmış New Delhi’den sonra gideceğimiz olası yerleri konuşuyorduk. Sessizce babam içeri girdi ayakta kapı girişinde dikeliyordu. Bir an birinin bizi seyrettiğini hissettik ve annemle aynı anda kafalarımızı kaldırıp babamın suratına baktık. Sanki bir bardak su ya da bir tabak tatlı isteyecek gibiydi. Sakin bir tavırla ‘ iki kadın Hindistan’a gidemez. Bana da uçak bileti alın, ben de sizinle geliyorum, sizi yalnız bırakamam’ dedi. Annemle bir birimize baktık, şok olmuştuk. Babam sözünü söyledi ve salona sessizce televizyonunu izlemeye geri döndü.

Hindistan uçak biletini üç katı fazlasıyla babama da almıştık. Babam aslında hiç gelmek istemiyordu ama bizi de yalnız bırakmak istemiyordu. Madem babamda geliyordu yolculuğu ona göre planlayabilirdik.

Kararını değiştiren ne olmuştu? Bir arkadaşı ona Hindistan’da insanları kaçırdıklarını söylemişti, Tanrım bizi kim kaçırabilirdi?

Evet, bunu ilerleyen kısımlarda göreceksiniz ama babam haklı çıktı. Annemle beni Hindistan- Varanassi şehrinde kaçırmışlardı. Tanrım kaç kişi annesi ile birlikte kaçırılıp sonra adamı dövüp kurtulabilir ki? Bu kısmı size nasıl anlatacağımı bile bilmiyorum.

Hindistan’da trenle hangi şehirleri görebilirdik?

Sonrasında hararetli bir konuşma aldı bizi. İşte yine tarifi mümkün olmayan o ateş içimize düşmüştü. Bir kere bir seyahat ateşi yanmaya başladığında durdurmanız mümkün olmuyor ve bu ateş her geçen gün gittikçe büyüyor. Heyecanımız sanki yarın gidecekmişiz gibi canlıydı. En sonunda kendimizi uçak biletlerine bakarken bulduk. Hindistan’a ne zaman gitmeliydik? Hindistan uçak biletleri hangi tarihlerde ucuzluyordu? Hindistan’a gitmişken hangi şehirleri görebilirdik? Hangi şehirler birbirine yakındı? Bunları araştırmak için internette hızlı hızlı dolaşıyordum.

Uçak biletleri önümüzdeki bir kaç ay için yüksek görünüyordu ve ayrıca muson yağmurları vardı. Hindistan seyahatini kesinlikle muson yağmurlarına denk getirmemeliydik bu bizim için hem tehlikeli hem de çok sıkıntılı olurdu. Ayrıca Hindistan’ın kavurucu sıcaklarında da orada olmamalıydık çünkü yoğun sıcaklar seyahatimizi yarım kesmemize, etraftaki pislik yüzünden sivrisineklerin artmasına sebep olabilirdi.

Hindistanda çok önemli bir üçgen vardı ve o üçgen tam tren yolculuğu yapmak içindi. biz o üçgene bir de kuzeyde bulunan Rishikesh şehrini ekledik.

Hindistan’da tren yolculuğu, peki hangi şehirleri gezdik?

New Delhi, Rishikesh, Varanasi, Agra, Jaipur Tren Yolculuğu

Hindistan’da tren yolculuğu, peki hangi şehirleri gezdik? New Delhi, Rishikesh, Varanasi, Agra, Jaipur tren Yolculuğu seyahatimizin detaylarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Hindistan’da Tren Yolculuğu yapmanın püf noktaları nelerdir? Kaç kişi anne ve babasıyla Hindistan’a Tren yolculuğu yapar? Trenle Hindistan’ın hangi şehirlerini gezdik? Hindistan tren yolculuğunun zorlukları nelerdir?

İşte New Delhi, Rishikesh, Varanasi, Agra, Jaipur ve tekrar New Delhi’ye yaptığımız inanılmaz seyahat.

Hindistan’da, New Delhi, Rishikesh, Varanasi, Agra, Jaipur Tren Yolculuğu

Hindistan’a Gitmemize Son Bir Ay

Hangi şehirlere gideceğimize karar vermiştik. Hindistan’dan bir yogi ile buluşacaktık. New Delhi’den kuzeye otobüsle Rishikesh’e geçecek ve orada bir aşramda kalacaktık. Aşram nedir diye soruyor olabilirsiniz? Aşram; antik Hindistan’da orman içinde ya da dağda, bilgelerin dünyanın telaşından uzak, huzur içinde yaşadıkları yerlere verilen Sanskritçe bir addır. Orada buluştuğumuz yogi ile bazı çalışmalar yapacak ve sonrasında trenle Hindistan’ın aşağılarına inecektik.

işte tam olarak yapacağım rota resimde ki gibiydi.

New Delhi’den Rishikesh’e otobüsle geçecektik çünkü saatleri ve süre bakımından bize daha uygun olduğuna karar verdik ve sonrasında yolumuza trenlerle devam edecektik. Ayrıca hesaplamalarımız doğru tutarsa Jaipur’a vardığımızda Diwali festivaline denk gelecektik. Zaten Hindistan’a gittiğimde muhakkak ki festivallerden birine denk gelmek istiyordum. Siz de Eğer Hindistan’a bir yolculuk düzenliyorsanız muhakkak bir festivale denk getirmeye çalışın çünkü Hintliler gerçekten bu işi iyi yapıyor ve hakkını verircesine kutlamalarını yapıyorlardı.

Niye kendimi başıma iş açan seyahatlerin içerisinde buluyorum ki?

Hindistan’a yaptığımız bu yolculuğu kaleme almadan önce fotoğraflara baktım ve gerçekten acaba kaç kişi hiçbir tur olmadan trenle Hindistan’ı dolaşmaya anne babasını götürür ki diye sordum. Sonra yine o dayanılmaz soru aklıma geldi, ‘niye başıma iş açan seyahatlerin içerisinde buluyordum ki kendimi?’ Hindistan’da trenle yolculuk yapıp, Rishikesh’te Ganj nehrinin üzerinde yoga yaptık. Varanasi de ölü yakma törenlerine katılıp akşamları Ganga Aarti seremonilerini izledik. Yetmedi Varanasi’de kaçırdıktan sonra hiçbir şey olmamış gibi seyahatimize devam ettik. Tac Mahal’de ailemle aşk tazeleyip, Jaipur’da Diwali festivaline katıldık. Jantar Mantar’da gökyüzü bilimini inceleyip, burçlarımıza bakıp geleceğimizi tahmin etmeye çalıştık. Sokak satıcılarından Hindistan’ın en sevilen lezzetlerini deneyip yeni tadlar denedik. Yeri geldi dolandırıldık yeri geldi bir Hintli gibi sokaklarda hint dövmesi yaptırdık. Kısaca elimizden geldiğince Hindistan’ı yaşamaya çalıştık. Hadi gelin sizle de Hindistan tren seyahatimizin detaylarını paylaşayım.

Hindistan’da tren yolculuğunu ne zaman yapmalıyım?

Hindistan’da yapacağınız tren yolculuğu hangi mevsimde ve dönemde gittiğinize size farklı bir keyif verecektir. çok sıcakta tren yolculuğu yapmanızı tavsiye etmem. Ayrıca büyük festivallerde!

Sivrisinekler yüzünden hasta olabilirdik. Sıcaklar yüzünden gıda zehirlenmesi yaşamamız an meselesi olabilirdi. Suların içerisinde yumurtlayan hayvanlar yüzünden de bağırsak sorunları yaşayabilirdik. Ayrıca kokular, sıcakla birlikte insanların terlemesi ve çöp kokuların iki üç katına çıktığını düşünmek hiç iç acıcı değildi. Bu yüzden en güzel dönem eylül ekim arası diye düşündüm.

Evet kesinlikle bu seyahati doğum günümde yapmalıydım çünkü Nepal yolculuğum sırasında kendime bir söz vermiştim. Kendime her yıl bir hayal hediye edecektim. Gitmek istediğim bir ülke için ya bilet alacak ya da orada bulunacaktım. İşte şimdi yeni bir doğum günü ve yeni bir macera. ‘Bundan daha güzel bir hediye düşünemiyorum’ diye aklımdan geçirdim.

Hindistan’a gidiyorduk. Bir yıl sonrası için biletleri almaya karar verdik. Bu fikrimizi hemen babamla paylaştık. Verdiği ilk tepki ‘hayır, imkansız, kesinlikle ben Hindistan’a gelemem. Siz deli misiniz? İki kadın, hırsızlık çok, sizi kaçırabilirler, her yerde yılanlar olabilir.’ Oldu. Babam kesinlikle gelmiyordu. Verdiği tepkiden anladık ki gelmeyi bir kenara koyun hayal bile edemiyordu. Bir hafta boyunca düşük bir enerji ile dolaşıp her gece mutfak masasının etrafında annemle buluşuyor ve fısır fısır konuşuyorduk.

Hindistan’da tren yolculuğu yapacaksak valizimi doğru hazırlamamız gerekiyordu.

Valizimi düşünerek hazırladık çünkü yolculuk boyunca bizi oradan oraya taşıyacak bir tur rehberimiz ya da otobüsümüz olamayacaktı. Bu yüzden valizler bizim yanımızda olacaktı. Hem taşıyabileceğimiz hem de rahatlıkla hareket edebileceğimiz çantalar olmalıydı. Ayrıca Hindistan’a gidiyorduk. Bu yüzden dikkat çekmeyecek, içeresinde çok para ya da pahalı şeyler varmış gibi düşünülmesine sebep olmayacak bir çanta olmalıydı. Hindistan’a giderken çantanızda neler olmalı ve nasıl bir çanta seçmelisiniz gibi sorularınıza cevap olabilecek bir yazı düzenledim. Bu yazımı da okuyabilirsiniz. Böylelikle doğru çanta seçiminde nelere dikkat edeceğinizi, neler koyarsanız sizin için anlamlı olabilir bunları bu yazımda okuyabilirsiniz.

Kendimize uygun çantaları aldık.

Çarşıda bütün gün dolaştıktan sonra kendimize en uygun çantaları belirlemiştik. Öncesinde çantamıza koyacaklarımızı itina ile seçmiştik çünkü hem hafif hem de işlevi olan bir çanta olsun istiyorduk. Hindistan’a sıcak ama bunaltmayan akşamları hafif serin olabilecek bir dönemde gidecektik. Bu yüzden hem ince hem de biraz kalın kıyafetlere ihtiyacımız vardı fakat yerimiz kısıtlı ve küçük olduğu için doğru seçimler yapmamız gerekiyordu. Bir sürü kıyafet koyamazdık ama bir taraftan çok temiz olmayan bir ülkeye gittiğimiz düşünülürse iki üç parça kıyafetle günler geçirmemiz olanaksızdı. Biz de çantamız için en doğru seçimi yıkandıktan sonra en hızlı kuruyan kıyafetler üzerinden yaptık. Hindistan’a giderken çantamıza neler aldık. Bir Hindistan seyahatinde çantanızda olmazsa olmazların ne olmalıdır? Bunu sizin için ayrı bir yazı olarak yazdım.

Çantamızı günler öncesinde hazırladık çünkü son anda çıkan bir eksiklikle ilgilenmek yerine seyahatin tadını çıkartmak istiyorduk. Genellikle aklınıza ilk gelmesi gereken şeyler çantayı hazırlarken son anda geldiği için çanta hazırlığını önceden bitirmek ve eksiklerimizi görerek keyifle alışveriş yapmak istiyorduk.

Hindistan’a gideceğimiz günden bir gece önce hepimiz çok heyecanlıydık. Ertesi gün o kadar enerjimiz yüksek bir şekilde havalimanına gitmiştik ki hissettiklerimiz fotoğrafa yansıyordu. Babamda artık zihnen Hindistan yolcusuydu, artık bu yolculuğun heyecanı onu da sarmıştı.

Havalimanın dış hatlarında dolaşmak, uçağa binmeden en sevdiğim parfümleri sıkmak ve yorulasıya kadar gezinmek havalimanındaki en sevdiğim aktiviteydi. Sabah erkenden uyanmışsınızdır ve göz kapaklarınızda tatlı bir yorgunluk vardır. Üzerinizde mis gibi kokuların verdiği rahatlamayla kendinizi yolculuk için uçağın koltuğuna bırakırsınız.

New Delhiden sonra ki ilk durağımız Rishikesh oldu. çünkü oradan diğer üçgene bağlantı yapacak tren vardı. Ayrıca orada ziyaret edeceğimiz bir arkadaşımız vardı. Rishikeshe trenle gitmek hiç mantıklı gelmedi, biz de otobüsle Rishikesh şehrine gidip oradan tren yolculuğumuzu başlattık.

Hindistan tren yolculuğu yapacaklar için; Yataklı vagonlar konforlu mudur?

Hindistan’da trende uyumak

Hindistan trenlerinin yatakları hayal ettiğinizden biraz daha kötü olabilir. Biz zaten ufak tefek bir aileyiz. Yataklar o kadar dardı ki minyon olmamıza rağmen uyurken dönme şansımız yoktu. Dümdüz yatakta yatarsanız tren yatağına ancak sığarsınız. Ayrıca sanki tahtanın üzerinde incecik bir sünger var gibi biraz sert. Eğer kilolu biriyseniz gerçekten bu yataklara sığmanız imkansız gibi bir durum.

Yolculuk yaptığınız dönem eğer seyahat eden insan sayısı azsa belki fazladan bir battaniye daha isteyebilirsiniz. Fazladan bir battaniye hayatınızı kurtarabilir. Birini o sert zemine serip üzerine yatabilir, çok daha konforlu bir yolculuk geçirebilirsiniz.

Tren hareket etmiş, her birimiz koltuklarımıza geçmişiz, her şey yolunda ve harika bir serüven için yola çıkarken acıkan karınlarımız için Rishikesh en güzel restoranından yemekleri yiyoruz. İşte seyahatlere aşık olmamıza sebep olan anlardan bir tanesi daha. Sakın ön yargıyla yaklaşmayın, izin verin yenilikler sizi değiştirsin, işte o zaman neden bu yolculuklara çıktığınızı bir kez daha anlayacaksınız. Değişim için diğer ülkelerin kültürlerine ve yemek yeme şekillerine izin verin.

Hindistan tren yolculuğu için rahat bir şeyler yanınızda bulundurmayı unutmayın. Unutmayın dikkat çekici olmasın!

Bizim Hindistan tren seyahatimizde yolculuk başlamadan önce ilk yaptığımız şey pijamalarımızı giymek oluyordu. Üzerimize rahat bir şeyler giyiyor ve gerektiğinde dizlerimizi karnımıza çekiyorduk. Temiz ve rahat kıyafetler tren yolculuğunuzu kesinlikle çok daha konforlu hale getiriyor. Fakat şunu da vurgulamak isterim ki fazla dikkat çekici, marka ve pahalı görünüme sahip eşyalar sizi açık hedef haline getirecektir. Bu yüzden Hindistan tren yolculuğunda siz uykuya daldığınızda daha güvenli hissedebilmek için en sıradan kıyafetleri giymiş olduğunuza dikkat edin.

Hindistan trenlerinde hırsızlık olayları sık mı yaşanır?

Hindistan’ın bir kaç şehrine trenle gittik bu sırada hiç hırsızlık olayı ile karşılaşmadık. Biz böyle bir deneyimle karşılaşmadık diye hırsızlık olmayacak anlamına gelmez. Aslında çok rahat bir ortam söz konusu. Gece uyuya kaldığınız için rahatlıkla çantanız ve özel eşyanız çalınabilir. Bizim kaldığımız vagonlarda kapı yoktu. Tuvalete giden, trende gezmek isteyen herkes çok rahatlıkla yanınızdan geçebiliyordu. Siz uyuya kaldığınız her an rahatlıkla özel eşyalarınız çalınabilir. Bu yüzden Hindistan trenlerinde çantalarınızı ya kafanızın altına ya da sırtınızın arkasına sıkıştırabilirsiniz. Cep telefonu, cüzdanı ve pasaportunuzu koyabileceğiniz küçücük bir çantanız varsa gece uyurken boynunuza ya da yastığın içine koymanızı tavsiye ederim.

Ayrıca Hindistan tren yolculuğu yaparken valizleriniz orta yerde olacak. işte bu noktada dışı parlak, deri ya da fazla kaliteli görünen çantalar sizi riske atacaktır. İçerisinde fazlaca çalınmaya değer şeyler var hissi yaratacaktır. Çünkü ne yaparsanız yapın bir noktadan sonra uykunun tatlı hissine teslim olacaksınız. işte o noktada uykunuzun en derin yerinde trende çantanızı alıp gidebilir. Benim gibi çantanızı baş ucunuza koyup sapını elinize geçirip uyaybilirsiniz.

Hindistan tren yolculuğunda valizinizin fermuarı iç tarafa baktığından emin olun!

Bir çok kişinin en çok yaptığı hatalardan birisi de çantasının fermuarını ulaşılabilir bir tarafta olmasıdır. Hindistan gibi yoğun nüfusun yaşadığı bir ülkede, trene inip binen yüzlerce insanın niyetinin ne olduğunu bilmezsiniz. bir çok kişi uyumadan önce benim yaptığım gibi çantanın sapını koluna bağlar. fakat bu bir hırsızı durdurmak için yeterli değildir. eğer valizinizin fermuarı ulaşılabilir bir tarafa bakıyorsa rahatça fermuarı açıp içerisinden bireyler alabilirler. Bu yüzden valizin fermuarının iç tarafa baktığından emin olun.

Hindistan tren yolculuğu yaparken bunu sakın unutmayın!

Bir çok insan küçük ve hafif olan çantasını eline yada ayağına doluyor. böylelikle Çantanın çalınmasını engellemeye çalışıyor. fakat bunun Hindistan hırsızları için yeterli olmayacağını bilin. Çünkü çantanızın sapı ince yada ip gibi çabuk kopan bir metaryalse bu onlar için durdurucu bir sebep değildir. Siz uykuya daldığınızda rahatlıkla çantanızın sapını kesip alabilirler. Siz de sabah uyandığınızda çantanız yerine sadece saplarının kaldığını görürsünüz. Bu yüzden yapabileceğiniz en iyi şey, küçük bir çantayı ceketin içine koyup uyumaktır.

Ayrıca çok çanta çok dert!

Çantalarınızın fazlalığı Hindistan tren yolculuğunda başınıza iş açabilir. Ne kadar çok valizin varsa onları kontrol etmeniz ve hakim olmanız bir o kadar zorlaşacaktır.

Festival zamanı Hindistan’da tren bileti bulmak

Hindistan’da festival zamanlarında rahatlıkla bilet bulamayacağınızı bulsanız bile trenin içerisinin tahmin edebileceğinizden çok daha kalabalık olacağına hazır olun. Ayrıca bir bileti birden fazla kişiye satabileceklerini unutmayın. Nasıl yani bu olabilir mi? Gerçekten aynı koltuğu birkaç kişiye satabilirler mi diye düşünüyor olabilirsiniz. Cevabım evet, biz yataklı trene bilet almıştık ve Diwali festivali başlamak üzereydi. Tam yatağımıza güzelce serildik ki iki istasyon sonra trene binen yolculardan biri geldi ve burası benim yerim dedi. Adamın yüzüne baktım, ben bir kadın olarak yatağımı seninle mi paylaşacaktım? Dedim olamaz imkansız! bakın biletimiz burada, sonra o da aynı koltuk için bilet çıkardı ve trende ki görevliyi çağırdık. Aldığınız koltuk ya da yataklı kuşet VİP değilse özellikle festival zamanlarında biletinizi iki hatta üç kişiye satabilirler.

Tren biletiniz VİP değilse özellikle festival zamanlarında biletinizi iki hatta üç kişiye satabilirler.

İki üc istasyon sonra başka bir adam daha çıktı ve aynı koltuğu ona da sattıklarını öğrendik. Tanrım bu nasıl sistemdi. Siz bir kadın olarak yataklı kuşet bilet alıyorsunuz ve festival zamanı bir erkeğe satabiliyorlar. Babam kendi yerini bana verdi ve tüm yolculuk boyunca oturarak iki adamla birlikte seyahat etti. Hindistan’da tren bileti aldığınızda özellikle festival zamanı böyle şeylerin yaşanabileceğini bilerek biletinizi satın alın. Zor durumlara düşmemek için özellikle bu konuyu araştırmanızı tavsiye ederim.

Festival ya da tatil dönemlerinde trende ki yoğunluk çok fazla olduğu için çantanızı koyabileceğiniz doğru dürüst yer bulamayabilirsiniz. Bu yüzden Hindistan’a giderken doğru çanta seçimi yapmak ve ona göre hazırlıklı gitmek önemlidir. Özellikle çok büyük çanta seçmemenizi öneririm.

Hindistan trenlerinde yemek

Hindistan trenlerinde yemek sıkıntısı çekebilirsiniz. Gideceğiniz mesafe ve aldığınız biletin vip mi yoksa normal mi olduğuna göre yemek servisi değişecektir. Yataklı vagonlarda yeme şansını çok fazla yoktur. Trende ki yemeklerin kalitesi hayal ettiğiniz gibi olmayabilir. İstediğiniz yemekleri paket yaptırıp trene binerseniz çok daha keyifli bir yolculuk geçirirsiniz.

Hindistanda her an her şeyin yaşanabileceğini aklınızdan çıkarmayın. VİP yolculuğu yapacak bile olsanız yanınıza yiyecek bir şeyler almayı unutmayın. Seyahatiniz uzunsa kendi yeme zevkinize göre apartifler ve içecekler bulundurmanız sizi mutlu edecektir.

Biz Yatılı ve  normal vagonda yolculuk yapacağımız için apor tapor bir restauranta gidip yemekleri paket yaptırdık.

Yemek yiyecek vaktimiz yok gibi. Bu yüzden boşuna strese girmek istemiyoruz. Guruyla daha önce gittiğimiz harika vejetaryen yemekleri olan restorandan paket yaptırıp işimizi hızlandırmak istiyoruz. Guru bizi hemen restorana götürüyor ve o gün yediğimiz yemeklerin aynısını paket yapmalarını istiyor. Yaklaşık yirmi dakika kadar restoranın önünde bekliyor ve guruyla vedalaşıyoruz.

Hindistan’da yemekleri paket yaptırmak istediğinize emin misiniz?

Garson Poşeti elime verdiğinde bir Guru’ya bir garsona dönüp bakıyorum. Bütün yemekleri gerçekten poşete koyup paket yapmışlar. Hayatımda böyle bir şey görmediğim için çok garip geliyor. ‘Guru burada böyle mi paket yapıyorlar yemekleri’ diye istemsizce soruyorum.

Sanki Hindistan’da her şey normalmiş gibi poşetlere şaşırıyoruz. Guru bize dönüp ‘evet yemekler burada böyle paketlenir’ diyor. Yemekler bulamaç gibi poşetlerin içerisinde geliyor. Biraz mide bulandırıcı ama trende acıktığımızda yediğimiz en güzel yemekler oluyor. Hala annemle aynı şeyi konuşuruz, o poşetin içerisinde o iğrenç gözüken yemekler nasılda lezzetli gelmişti bize. Tatlarını hala unutmuyoruz.

Rishikesh

Yoga ve meditasyon denildiğinde akla gelen ilk ülkelerden biri Hindistan’dır. Oldukça ilgi çekici şehirlere sahip Hindistan’da yoga, tapınaklar, muazzam zenginlikteki ormanları ve tarihi geçmişi ile ilk akla gelen şehir Rishikesh oluyor.

Biz de Rishikesh’e indiğimizde New Delhi’nin o kaotik havasından sonra çok farklı bir huzur hissettik. Gerçekten doğa sporları, yoga, vejeteryanlık ve aşramlarıyla huzuru bulacağınız bir şehir. Sizler için Rishikesh şehri ile ilgili uzun, ayrıntılı bir yazı hazırladım. Bu yazı da

Ayrıca Rishikesh şehrinde kaldığımız aşramdan, yediğimiz yemeklerden, Himalayalar’ın manzarasına sahip, bulutların üzerinde ki tapınaklardan da bahsettim. Sizler için bol bol da fotoğraf koydum.

Huzurun, doğanın, temiz havanın tadını çıkardığımız Rishikesh şehrinden sonra heyecanla Varanasi şehrinin yolunu tuttuk. İşte Şimdi gerçek tren yolculukları bizi bekliyordu. Hindistan’da trenle yolculuk yapılır mı? Hindistan’da trenle yolculuk yapmak güvenilir mi diye aklınızda sorular olabilir. Aslında bu soruları sormakta çok haklısınız çünkü yolculuğa çıkmadan önce benim aklıma bu tarz sorular sormak gelmemişti. Zaten o yüzden de Varanasi Şehrinde annem ve beni kaçırdılar. Evet, hepsini anlatacağım. Şimdi Varanasi şehrini anlatmaya başlamadan Hindistan’daki tren yolculuklarından bahsedeyim.

Rishikesh’ten Varanasi’ye Tren Yolculuğu

Evet, Hindistan’da güvenle  tren seyahati yapabilirsiniz. Hindistan tren bağlantıları acısından zengin ve tren seferleri acısından çeşitliliği olan bir ülke. Hindistan’da tren seyahati yapacaksanız bilmeniz gereken bazı durumlar var.

Hindistan’da festival zamanlarında rahatlıkla bilet bulamayacağınızı, bulsanız bile trenin içerisinin tahmin edebileceğinizden çok daha kalabalık olacağını bilin ve buna hazır olun. Ayrıca bir bileti birden fazla kişiye satabileceklerini unutmayın. Nasıl yani bu olabilir mi? Gerçekten aynı koltuğu birkaç kişiye satabilirler mi diye düşünüyor olabilirsiniz. Cevabım evet, biz yataklı tren’e bilet almıştık ve Diwali festivali başlamak üzereydi. Tam yatağımıza güzelce serildik iki istasyon sonra trene binen yolculardan biri geldi ve burası benim yerim dedi.

Adamın yüzüne baktım, ben bir kadın olarak yatağımı seninle mi paylaşacaktım? Dedim olamaz imkansız bakın biletimiz burada, sonra o da aynı koltuk için bilet çıkardı ve trendeki görevliyi çağırdık. Eğer aldığınız koltuk ya da yataklı kuşet özel VİP değilse o zaman özellikle festival zamanlarında iki hatta üç kişiye satılabileceğini öğrendik. Adam son olarak da şunu ekledi, ‘İndian sistem, indian sistem’. Tanrım bu nasıl sistemdi. Siz bir kadın olarak yataklı kuşet bilet alıyorsunuz ve festival zamanı bir erkeğe satabiliyorlar. İki üç istasyon sonra başka bir adam daha çıktı ve aynı koltuğu ona da sattıklarını öğrendik. Babam kendi yerini bana verdi ve tüm yolculuk boyunca yatmak yerine oturarak iki adamla birlikte seyahat etti. Hindistan’da tren bileti aldığınızda özellikle festival zamanı böyle şeylerin yaşanabileceğini bilerek biletinizi satın alın. Özellikle bu konuyu araştırmanızı tavsiye ederim.

VARANASİ

Rishikesh-Varanasi arası keyifli ve rahat bir tren yolculuğu yaptıktan sonra Varanasi şehrine geliyoruz. Varanasi ölüm ve yaşamın şehri diye geçmektedir. Burada olağanüstü deneyimler yaşıyoruz. Sizler için ayrıntılı bir yazı hazırladım. Bol bol fotoğraf koydum. Varanasi şehrinde Ganga Aarti gösterilerine katıldık. Ayrıca ölü yakma seremonisi ve Ganj nehrinin farklı bir yüzünü gördük. Bizim için zaten çok sıra dışı bir deneyimken şehirden ayrılırken tren istasyonu yakınlarında kaçırıldık. Hepsini detaylı yazdığım için lütfen aşağıdaki yazı başlıklarına tıklayarak yazının uzun halini okuyunuz.

Hindistan’da insan kaçakçılığı çok sık karşılaşılan bir durum. Çocuk ya da yetişkin fark etmeksizin çeşitli sebeplerden dolayı başınıza gelebilecek bir şey. İnsan hayatında kaç kere kaçırılabilir ki? Her hatırladığımda ve annemle konuştuğumda farklı duygulara bürünüyorum. Bazen sadece ya kurtulamasaydık diyor ve üzerine tek bir kelime etmeden birbirimize bakıyoruz. O an yaşadıklarımızı, annemin adamın kafasına nasıl çantayla vurduğunu, sokakta deliler gibi nasıl koştuğumuzu hatırlayıp dakikalarca gülüyoruz. Babamın çaresizce o tren istasyonunda bekleyişini hatırlıyor geri dönebildiğimiz için sonsuz minnet duyuyoruz. O yüzden bu deneyim bize hayatın kıyısından hayatın nasıl gözüktüğünü çok kısa da olsa görmemizi sağlamıştı.

AGRA

Varanasi’den ayrılışımız gerçekten olaylıydı. Trende yaşadıklarımız ve korkularımızı hâlâ dün gibi hatırlarız. Ayrıca Diwali festivali yaklaşıyordu ve trenlerdeki yoğunluk da artmıştı. Artık aldığımız yataklı vagonun başka birilerine de satıldığı ve biraz sıkışık gittiğimiz yolculuktan sonra Agra’ya varıyoruz. Burada ise bizi başka biri karşılıyor. Aslına bakarsanız tüm işini ve sosyal çevresini bırakıp Hindistan’a yerleşmiş ve orada bir aşramda yaşayan birinin yanına gidiyorduk. Onunla orada tanışacaktık. Nerede kalacağımız ve bizi neler beklediği konusunda hiçbir fikrimiz yoktu. Ne kadar kötü olabilir ki diye düşünüyorduk çünkü Rishikes’te de bir aşramda kalmıştık ve herşey kaldırabileceğimiz dozajlardaydı diye düşündük.

Trenle Hindistan Yolculuğu; Bu şehre gelmek için inanılmaz heyecanlıydık çünkü Jaipur’un bizim için ayrı bir hikayesi vardı. Hindistan’ın meşhur Diwali festivalini kutlamak için Jaipur’u şehrini seçmiştik. Hindistan’a gelmeden önce tarihleri belirlerken özellikle bir festivale denk gelmesi için araştırma yapmıştık. Hindistan’da bir festival görmeden dönmek yeterince Hindistan’ın ruhunu bize vermeyecekti. Diwali; ışık festivali, seçeceğimiz tarihler için denk gelebileceğimiz harika bir festivaldi. Diwali festivalinde bütün şehir ışıklar altında kalıyor. havai fişekler, maytaplar, patlayıcılar, şehri süsledikleri lambalar. Anlayacağınız ışık veren her şey bu akşam için hazır hale getiriliyor. Sokakta deli gibi çata pat patlatan çocuklardan saatlerce gökyüzünü aydınlatan havai fişeklere kadar harika bir festival bizi bekliyordu.

Jaipur’da Nereleri Gezmelisiniz?

Tekrar New Delhi’ye dönüş;

Artık yavaş yavaş seyahatimizin sonlarına doğru yaklaşıyorduk. Annem, babam ve ben Jaipur’da kutladığımız harika Diwali festivalinden sonra sanki üzerimizdeki yüklerden kurtulmuş ve hafiflemiş hissediyorduk. New Delhi’ye dönmeye hazırdık.

New Delhi’de konaklayacağımız yeri belirlememiştik. Kendimizi o kadar rahat ve Hindistan’ın bir parçası gibi hissediyorduk ki, otel konusunda hiçbirimizin bir endişesi yoktu. Yatağı olmayan odalarda bile kaldıktan sonra artık New Delhi’deki tüm oteller bizim için lükstü.

New Delhi’nin merkezi ve daha önce konakladığımız otelin olduğu bölgeye geri döndüğümüzde tanıdığımız bir restorana valizlerimizi bir kaç saatliğine bırakıp bir kaç Guest House ve pansiyon, hotel gezmeye başladık. Hem fiyat pazarlığı yapıyor hem de otelleri görerek içimize sinen bir tanesinde karar kıldık.

Üzerimizde tarifsiz bir rahatlık, mutluk ve keyif vardı. New Delhi’ye ilk geldiğimizde konakladığımız otelin üçte biri fiyata bir yer tutmuştuk hem de daha merkeziydi. Artık şehrin insanlarını, ten renklerini ve davranışlarını öyle benimsemiştik ki güvenilir bir yer bulma konusunda hiç zorlanmadık. Sonrasında kendimizi sokaklara bıraktık. Bir sürü pazar, baharatçı, hediyelik eşya satan dükkan gezdik. En doğal tütsüler ve en ayurvedik ürünleri Türkiye’ye götürmek için çantamızın bir kenarına iliştirdik ve artık dönüş için hazırdık.

Hindistan Yolculuğu Eve Dönüş

Trenle Hindistan Yolculuğu; New Delhi’ye geri döndüğümüzde artık o şehir bizim gözümüzde çok farklıydı. Kesinlikle başka bir şehre gelmiş gibi hissediyorduk. Babamın ‘oh sonunda memlekete döndük’ demesi hâlâ konuştuğumuz bir şey. New Delhi’ye ilk indiğimizde babam bir gün beni ellemeyin dedi ve otelden hiç çıkmamıştı. Hindistan’da kaldığımız süre boyunca öyle şeyler yaşamış ve görmüştük ki tekrar New Delhi’ye gelmek bizi evimizde gibi hissettirmişti. Şimdi aynı şehirde değişmiş ruhlar gibiydik. Artık Hindistan’da yaşayan insanları anlamayı bırakın sanki onlardan biri gibi olmuştuk. Artık onların ten renklerine, konuşmalarına ve temizlik anlayışlarına hiç yabancı değildik. Ayrıca kimin temiz kimin işini iyi yaptığını artık bir bakışta anlıyorduk.

Sokakta öyle özgür dolaşıyorduk ki  aynı kişiler olduğumuza emin değildim. Annem, babam ve ben gerçekten ruhumuzdaki bir ağırlığı Hindistan’da bırakmıştık. Ayağımızda parmak arası terlikler, oraya ait gibi sokaklarda özgürce dolaşıyorduk. New Delhi’ye ilk geldiğimizde yemek yiyebileceğimiz temiz bir yer aradık. Babam kendi yemek zevkine yakın lezzetler bulmaya çalışıyordu. Alışkanlıklarımıza tutunuyorduk. Şimdi üçümüzde sokakta gözümüze kestirdiğimiz temiz ve kaliteli yemek yapan her yerde yeni bir lezzet tatmak için duruyorduk. Sanki bu yolculuk sonrası büyümüştük. İşte şimdi ülkemize dönemeye hazırdık.

Bir sonraki yolculuk ne zaman olur bilemiyorduk. Bu yolculuk ruhumuzu doyurmuştu.

Benzer Yazılar