Paris. Eiffel Tower

Paris’ten mi bahsediyoruz? O zaman öyle bir yer hayal edin ki romantizmin ve sanatın şehri dediğinizde aklınıza ilk orası gelsin. Evet doğru tahmin ettiniz. Orası Paris. Büyüleyici ambiyansı, eşsiz mimari yapıları, kendine has mutfak kültürüyle Paris, her yıl dünyanın dört bir yanından milyonlarca misafir ağırlıyor.

Rüyalar Şehri Paris İçin Nihai Gezi Rehberiniz

Dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olarak da öne çıkan Paris, ziyaretçilerine unutamayacakları bir turistik deneyim vaat ediyor. Bu noktada yazı genelinde size Paris’ten ayrılmadan önce muhakkak ziyaret etmeniz gereken yerlerden bahsedeceğim. İşte rüyaları andıran bir Paris seyahati için nihai gezi rehberiniz.

Paris Bir Günde Nasıl Gezilir?

Paris'te ben

Kısa bir süreliğine Fransa’ya gidenler veya uzun uzadıya gezmeyi sevmeyenler için gelin hap gibi bir Paris turu yapalım. Öncelikle bu kadar turistik ve popüler bir şehrin her daim kalabalık olduğunu önemle hatırlatalım. Özellikle mayıs ayından eylül ayına kadar olan süreler arasında kalabalıktan pek hoşlanmayanlar, bu özel şehre gitmeyi tercih etmeyebilirler. Nisan ayı ve ekim ayları arasında ise Paris görece daha sakin olacaktır ancak Paris’in her daim ortalamanın üzerinde kalabalık bir şehir olduğunu unutmayalım. “Ne olursa olsun, zaten 1 günde gezmem gerekiyor” diyorsanız, o zaman Paris’te 24 saatte en hızlı biçimde neler yapabileceğinize gelin birlikte bakalım.

Hızlanmak İçin Önce Paris’teki Ulaşımı Anlayalım

Aslında Paris, ortalama 4 gün gibi bir sürede gezilecek bir şehir. Paris şehrini gezmek adına sadece bir gününüz varsa, o hâlde ulaşımın nasıl gerçekleştiğini öğrenmek sizin için çok önemli olacaktır. Uçakla eğer Paris’e gidiyorsanız “Charles de Gaulle” veya “Orly” havalimanlarından birine ineceksiniz. Buradan metro ya da trene karşılık gelen RER isimli toplu taşıma aracını kullanarak merkeze gelebilirsiniz. Taksi kullanmak ise biraz pahalı bir seçenek olabilir. RER haricinde otobüs de kullanabileceğiniz seçenekler arasındadır. Ulaşım için en iyi seçenek metro gibi duruyor. Bir günlüğüne de gitmiş olsanız kalacaksanız, kalacağınız yeri metro güzergahına göre de tercih edebilirsiniz.

Paris’in Büyüleyici Atmosferini Deneyimlemek İçin Muhakkak Gezilmesi Gereken Yerler

Söz konusu yer Paris ise orayı birkaç paragrafa sığdırmayı beklemek tuhaf olur. Bu noktada Paris’i hissedebileceğiniz, size orada bulunma arzusu uyandıracak bir yazı kaleme almak istedim. O yüzden detaylı ve hassasça hazırladığım bir liste üzerinden ilerleyeceğim. İşte Paris’i ziyaret edenlerin dönmeden önce muhakkak görmeleri gereken yerler:

Paris Büyük, Zaman Kısıtlı, Haydi Başlayalım

Eiffel Kulesi

Eyfel kulesi, Paris

Böyle bir liste hazırlayıp listenin başına da Eiffel kulesini koymamak olmazdı. Adeta Paris’in sembolü olan Eiffel kulesi, şehirle özdeşleşmiş durumda. Zaten hepinizin bildiği bu anıtsal şaheseri cümle cümle anlatıp sizi yormayacağım ama şu tüyoyu vermeden de geçmek istemem. Paris’te Eyfel Kulesi’ni en güzel deneyimleyebileceğiniz mekan Les Ombres’a muhakkak uğrayın. Eşsiz bir Eiffel manzarasına sahip olan bu nadide restoranda/içkinizi kahvenizi yudumlarken Paris’in ruhunu tüm benliğinizle hissedebilirsiniz.

Uzun bilet sıralarında zaman kaybetmemek için biletinizi internetten almanız size müthiş hız kazandıracaktır. Böylelikle Eiffel Kulesi’ne hızlı şekilde çıkarsınız ve Paris’e yukarıdan bakma işini kolaylıkla gerçekleştirmiş olursunuz. Eiffel Kulesi’ni ziyaret ettikten sonra Seine Nehri’nin yanında olacağınızdan bot turları ile kenti gezebilirsiniz. Bu tur yaklaşık 1 saat sürüyor.

Paris, sandviç görseli

Tartlar, Paris'te tatlılar

Paris'te kruvasan

Sen Nehri

Paris şehrinde muhakkak görmeniz gereken bir diğer konum ise Sen Nehri. Bölgedeki en önemli su yolu olan bu nehir, şehrin kalbinden akarak adeta Paris’in dokusunu deneyimlemenize olanak veriyor. Şehirdeki tüm mimari yapıları, tüm dokuyu ve doğal alanlarını gözlemleyebileceğiniz bir rotaya sahip olan bu nehirde özellikle akşam saati bir tekne turuna katılın. Bu sayede ışıldayan şehir Paris’i eşsiz bir manzarayla seyredebilecekseniz.

Şanzelize Bulvarı & Zafer Takı

zafer takı ve ben

Eğer nehirden değil karadan devam edeceğim derseniz yine meşhur Champs-Elysées yani Şanzelize’ye gidebilirsiniz. Bu en turistik merkezlerinden biri olan oldukça geniş yerde. Buraya gittiğinizde Arc de Triomphe yani Zafer Takı ve Concorde Meydanı’nı da görmüş olursunuz.

zafer takı-Paris

Alışveriş yapılacak yerlerden bahsetmişken şehrin adeta kalbi ve dünyanın en ünlü caddelerinden biri olarak da anılan Şanzelize’den bahsetmemek olmaz. Ünlü Fransız moda markalarının koleksiyon mağazalarına da ev sahipliği yapan Şanzelize Bulvarı, adeta modanın kalbinin attığı yer olarak biliniyor. Eiffel Kulesi’nden sonra şehrin en önemli ikinci sembolü olarak anılan Zafer Takı da bu cadde üzerinde. Şehrin tam merkezi olarak kabul edilen Charles de Gaulle meydanında bulunan Zafer Takı, şehrin mimarisini bütünleyen harika bir görsellikle Şanzelize Bulvarı’nın batı kanadında ziyaretçilerini bekliyor.

Paris'te bir kafe

Şanzelize’de alışveriş yapabileceğiniz birçok seçenekte bulunmakta. Buradan yakınlarınıza veya kendinize ara sokaklara da girerek her çeşit ürünü alabilirsiniz. Eğer acıktıysanız Paris’in meşhur restoranları burada bulunmaktadır. Dünyaca ünlü Fransız yemeklerinin tadına bakabilirsiniz.

Paris'te restoranlar

Paris'te bir kafede şarap ve ben

Paris'te makarna ve şarap görseli

Ayrıca belki çok para harcamak istemiyor da olabilirsiniz. Belki de küçük atıştırmalıklarla şehri dolaşmak isteyenlerden olabilirsiniz. İşte o zaman lezzetli sandviçler ve tatlılar sizi bekliyor.

Louvre Müzesi

Şanzelize’de yemek yiyip biraz dinlendikten sonra Tuileries Bahçeleri’nin içinden geçerek meşhur Louvre Müzesi‘ne yürüyerek gidebilirsiniz. Çok büyük bir müze olduğundan içerisine girip girmemek sizin tercihiniz. Kapısına kadar gelmişken içerisi girerseniz gezmenizin oldukça uzun süreceğini hatırlatmak isteriz.

Sanatın başkenti olarak da anılan Paris, kültür turizmi amacıyla şehri ziyaret edenler için birçok opsiyon sunuyor. Yüzlerce farklı müzenin yer aldığı şehir, aynı zamanda dünyanın en büyük müzesi olarak anılan Louvre’a da ev sahipliği yapıyor. Şehri ziyaret edenlerin en çok ilgi gösterdiği mekanlardan biri olan Louvre Müzesi, 350 binden fazla sanat eseriyle ziyaretçilerine unutamayacakları bir kültür deneyimi vaat ediyor. Ayrıca Mona Lisa tablosu gibi başyapıtların da bulunduğu Louvre’da birçok ünlü sanatçının eserlerini de yakından inceleyebilirsiniz.

 

Louvre Müzesi, Mona Lisa

Mona Lisa, Louvre Müzesi

Louvre Müzesi'nde bir heykel

Louvre Müzesi’nde bir heykel

Napolyon Salonu, Louvre Müzesi

Napolyon Salonu, Louvre Müzesi

Bunun yanı sıra müzeler şehri olarak anılan Paris’te muhakkak görmeniz gereken diğer müzeler ise şu şekilde:

 • Picasso Müzesi
 • Orsay Müzesi
 • Pompidou Müzesi
 • Louis Vuitton Müzesi
 • Luxembourg Müzesi
 • Les Arts Decoratifs Müzesi
 • Escape Dali Müzesi
 • Grand Palais Müzesi
 • Petit Palais Müzesi

Sıraladığım müzelerden özellikle Les Arts Decoratifs, Louvre’dan sonra şehrin en popüler ikinci müzesi. Modern sanatlara dair sergilerin de sürekli olarak düzenlediği müzede; tasarım, reklamcılık, mobilya, dekorasyon gibi temalarda birçok sanat eserini incelemek mümkün. Aynı zamanda bu müzede Paris’e ruh veren tasarım ve mimari anlayışını da yakından deneyimleme şansı elde edeceksiniz.

Louvre Müzesi’sine girmediyseniz dışarıdaki cam piramidi gördükten sonra yürüyerek  Notre Dame Katedrali’ni ziyaret edebilirsiniz. Burada da sıra beklemeniz olasıdır ancak bölge, Paris’in en çok ziyaret edilen turistik noktalarındadır. Ardından otobüs ile Opéra Garnier’ye gidebilirsiniz. Opéra Garnier yani Paris Opera binasının içerisini gezmek isteyebilirsiniz. Sonrasında ise buranın arkasındaki mağazalardan kendiniz ve sevdikleriniz için rahat rahat alışveriş yapabilirsiniz.

Galeries Lafayette

Galeries Lafayette

Paris’te alışveriş denince akla gelen ilk mekan şüphesiz şehrin ünlü alışveriş merkezi Galeries Lafayette. Burası öylesine büyüleyici bir mekan ki, kelimelerle tarif etmek imkansız. Adeta Michelangelo’nun Sistine Şapel’ini andıran biri mimari konsepte sahip olan bu yapı, alışveriş merkezinden ziyade bir Rönesans tapınağına benziyor. İçerisinde büyülenmemek mümkün değil. Bu sanatsal kubbenin altında birçok Fransız moda markasının ve dünya markalarının mağazalarını kolaylıkla bulabilirsiniz. En azından Paris’i size hatırlatacak Paris temalı bir tişört almadan Lafayette’den ayrılmamanızı tavsiye ediyorum.

Galeries Lafayette haricinde şehirde alışveriş yapabileceğiniz diğer mekanlar ise şu şekilde:

 • Şanzelize Bulvarı
 • Montaigne Bulvarı
 • Le Printemps.
 • Le Bon Marche.
 • Place Vendôme.
 • Rue Saint-Honoré
 • Merci

Zamanı Ekonomik Kullandıysanız Biraz Daha Paris

En bilinen yerleri gezdikten sonra hâlâ zamanınız ve enerjiniz kaldıysa Montmartre Tepesi’ne gidebilirsiniz. Tepeye çıkmak için ulaşım aracı olarak finiküleri kullanabilirsiniz. Burası aynı zamanda “Ressamlar Tepesi” olarak da bilinmektedir. Portrenizi çizdirebilir, restoran ve kafelerde kalan vaktinizi geçirebilirsiniz. Buranın merkezi “Place du Tertre” olarak kabul edilir. Sacre Coeur Bazilikası’nı bölgede ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz ancak tepesine çıkmak için ücret alınmaktadır. Elbette bu son bölümde söylediğimiz destinasyonları, gezmek için zamanınız kalırsa tercih edebilirsiniz. Gitme şansı bulmanız durumunda bölgede fotoğraf açısından çok fazla seçenekle karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz.

Disneyland

Paris’te eğlenceyi kültür ve sanattan bağımsız düşünmek mümkün değil. Söz konusu şehir aynı zamanda sanatçılar şehri olarak anılıyorsa, buradaki eğlence anlayışının da sanatsal bir çerçeveye oturmasını bekliyorsunuz. Dünyanın en ünlü tema parkı olan Disneyland, ziyaretçilerine tam olarak böyle bir eğlence deneyimi vaat ediyor. Dünya üzerinde sadece 6 şehirde bulunan Disneyland konsepti, Paris’i ziyaret edenlerin en uğrak noktalarından biri. Burada masalsı bir atmosferde Disney karakterleriyle fotoğraf çekinebilir ve onlarca farklı tematik aktivitenin parçası olabilirsiniz.

Almanya yazımı okumak için lütfen tıklayın. Anneannemle çıktığım Almanya yolculuğum