Adana’da Ne Yenir? Adana’nın Meşhur Yemekleri

Yazar: Yasemin Soysal

Adana’da ne yenir? Adana Kebabı, Şırdan, Bici Bici, Cezerye, Şalgam Suyu Adana’da tadılması gereken lezzetlerden bazılarıdır. Lezzetlerin başkenti olmanın hakkını sonuna kadar veren bir şehirdir. Bu bereketli topraklarda yetişen tarım ürünleri, Adanalı usta ellerde muazzam lezzetlere dönüşüyor. Acıyı da benim gibi seviyorsanız oh demeyin keyfimize. İşte Adana’nın eşsiz lezzetleri ve onları tadabileceğiniz öne çıkan mekânlar:

Adana’da ne yenir? Adana Kebabı

Adana’da ne yenir? Adana denilince akla ilk gelen lezzet elbette ki Adana kebabıdır. Baharatların ve kırmızı etin mükemmel uyumunu sergileyen bu özgün lezzeti, en iyi şekilde yapan mekânlardan biri kesinlikle Kazancılar Kebap’tır. Kazancılar kebap meşhur ve tarihi Kazancılar Çarşısı içerisinde bulunmaktadır. Burayı tek bir mekân ismi sanmayın. Çarşıda bulunan kebapçılara bu isim verilmektedir. Kendinize burada en yakın hissettiğiniz kebapçıda oturabilirsiniz.  Burada ilginç bir gelenek de vardır. Genellikle Pazar günleri sabah rakı ve kebap kahvaltı niyetine yapılır. Eğer Adana’ya giderseniz bu deneyimi de yaşayabilirsiniz. Restoranlar konusuna geri dönersek Şehir Kebapçısı da, Adana kebabı konusunda ustalığı ile nam salmış bir diğer restorandır. Bu bölümü yazarken biraz zorlandım açıkcası çünkü çok fazla et tüketmediğim için kebabın yanına gelen ikramlar ve sebzelerin benim favorim olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Şırdan

Adana’nın bir diğer yerel lezzeti olan şırdan, sakatat sevmeyenleri bile kendine hayran bırakabilir. Beyran, mumbar ve paça gibi diğer Adana usulü sakatat lezzetlerini de tadabilirsiniz. Şırdan ve sakatat lezzetleri için Şırdancı Cabbar ve Kısmet Şırdancısı meşhur mekânlar arasındadır. Yemeyi çok sevmeseniz bile belki bir kerelik bile olsa tadına bakılabilir. En azından suyundan içerseniz bu lezzetleri tatmadım demezsiniz.

Bici Bici

Adana’nın kavurucu sıcaklarında serinlemek için en ideal lezzetlerden biri bici bici. Bu buzlu ve meyveli tatlı, adeta bir ferahlık patlaması sunar. Adana’nın birçok noktasında bici bici tezgâhları bulabilirsiniz ancak en popüler olanı, Seyhan Baraj Gölü’nde bulunan Bici Bici Ali’nin tezgâhıdır. Burada manzarayı gerçekten çok seviyorum. Şu bir gerçek ama bici bici gerçekten sıcak Adana günleri için yapılmış kaftan.

Adana’nın yöresel lezzetlerini sunan bir diğer mekân ise Mirkelam Aile Çay Bahçesidir. Yemyeşil bir bahçe içerisinde, Adana’nın birbirinden güzel lezzetlerini tadabilir, türk kahvesi eşliğinde nargile keyfi yapabilirsiniz. Bu bahçe, Adana’nın hem geleneksel lezzetlerini sunan, hem de huzur verici bir atmosfere sahip bir mekandır.

Adana’da ne yenir? Cezerye

Adana’da ne yenir? Adana denilince akla gelen ilk lezzetlerden biri de hiç şüphesiz cezeryedir. Adana’nın geleneksel lezzetlerinden biri olan cezerye, aslen havuçla yapılır. Ancak Adana usulü cezeryede genellikle turunçgillerden bergamot meyvesi kullanılır.

Cezerye, genellikle beyaz şeker, nişasta ve su ile yapılır. Meyve suyu ve rendelenmiş meyve kabuklarıyla tatlandırılır. Çeşitli baharatlar ve çerezler de eklenir. Bu malzemeler bir tencerede kaynatılır ve sonra bir tepsiye dökülerek soğumaya bırakılır. Cezerye soğuduktan sonra dilimlenir ve genellikle hindistan cevizi ile kaplanır.

Adana’da cezerye, genellikle bayramlarda ve özel günlerde ikram edilir ancak yıl boyunca da satılır. Adana’da birçok pastane ve tatlıcı, lezzetli ve kaliteli cezerye satmaktadır. Şekerli ve meyveli lezzeti ile cezerye, hem yerel halkın hem de turistlerin çok sevdiği bir tatlıdır.

Meşhur şalgam suyu unutulur mu?

Adana’da ne yenir? dediğimizde bir içecek olduğunu bildiğimiz Şalgam suyundan bahsetmek istiyoruz çünkü onsuz yemekler gerçek lezzetinden noksan olacaktır. Son olarak Adana’nın meşhur içeceği şalgam suyunu unutmamak gerek. Şalgam suyu, özellikle Adana kebabı ile birlikte tüketilen, ekşi ve bir o kadar da ferahlatıcı bir içecek. İçerisinde turşu suyu ve mor havuç bulunan bu içeceği tadabileceğiniz en iyi yerlerden biri de Şalgamcı Hasan Usta’dır. Ayrıca Köprübaşı şalgamcısı ve Ali Göde ise yine denemeniz gereken şalgamcılardandır.

Adana Tostçuları

Adana’da ne yenir? sorusuna cevap olarak Adana tostçularından bahsedeceğimiz hiç aklınıza gelir miydi? Adana da gerçekten değişik tostçular bulabilirisiniz. Muzlu sütü meşhur olandan, bol yumurta kırıp yapanına kadar. Adana’da size yakın olan farklı tarzlarda tost yapan bir yerler bulduysanız denemeden geçmeyin. Ben gidip bizzat bir tanesini denemiştim ama bende çok farklı bir lezzet hissi bırakmamıştı.

Adana’da ne yenir? Hadi biraz da çilek bahçelerinden bahsedelim

Size bir de Adana’da çilek bahçelerinden bahsetmek istiyorum. Bu bahçeler Adana çıkışına doğru Çatalan köprüsünden geçilerek gidilen yerdedirler. Ben özellikle Eytar Çilek Bahçesi’ne gidip ellerimle çilek topladım. Sanırım hayatımda yediğim en lezzetli çileklerdir. Burada kendi topladığınız çilekleri alıp götürebiliyorsunuz. Seraya da kendiniz giriyorsunuz. Özellikle çocuklar da nasıl çilek yetiştiğini ve toplandığını görebilirler. Elinize verdikleri sepetler ise çok tatlı…

Adana, büyülü bir lezzet yolculuğuna çıkmak için ideal bir yerdir. Bu lezzetler, Adana’nın zengin mutfak kültürünün bir parçası ve her biri, ziyaretçilere unutulmaz bir tat deneyimi sunar. Bu lezzetleri tatmak, Adana’nın ruhunu ve kültürünü daha iyi anlamak anlamına gelir. Bu nedenle, Adana’yı ziyaret ederken bu özgün lezzetleri denemeden ayrılmamalısınız.

Benzer Yazılar