Alanya’dan Hediyelik Ne Alınır?

Yazar: Yasemin Soysal

Alanya’dan hediyelik ne alınır sorusunu sanırım her tatile çıkan kişi soruyor olmalıdır. Alanya hediyelik yerel ürünler ve hediyelik eşyalar satın alabileceğiniz zengin bir pazar ve çarşıya sahiptir. Zaten tatile çıktımı insan muhakkak sevdiklerine, hiç olmadı kendine hiç bir şey alamasa bile bir magnet almak istiyor. Peki hediyelik deyince Alanya’da aklımıza neler geliyor listeleyelim.

Alanya’dan hediyelik ne alınır? El sanatları ürünlerine muhakkak bakın

Alanya ve çevresindeki çarşılar, el yapımı halı, kilim ve seramik gibi geleneksel Türk el sanatlarına ev sahipliği yapar. Bu ürünler, evinize yerel bir dokunuş eklemenin yanı sıra güzel bir hatıra olabilir. Şansınız varsa atölyelerde seramik çalışmalarına denk gelirsiniz. Kim bilir belki kendi seramiğinizi, heykelinizi kendiniz yaparsınız. Gitmeden önce bir araştırma yapıp öncesinde randevu alabilirseniz güzel bir deneyim olacaktır.

Takılar

Alanya’dan hediyelik ne alınır dediğimizde yerel üreticilerin tasarladığı takılara bakmadan geçmek olmaz. Gümüş ve altın takılar, Alanya’da alabileceğiniz değerli eşyalardan bazılarıdır. Türk ve Osmanlı tasarımlı takılar, güzel birer hatıra olabilir. Alanya çok fazla turist aldığından bu insanlar genellikle evlerine Türk adet ve geleneklerinden oluşan takılar alamyı tercih ederler. Alanya’da ise daha çok Osmanlı motifli takılar, o dönemi andıran esyalar olması bu nedenledir. Yerel turisten daha çok yabancı turist olduğu için bu motifleri altın üzerinde görebilmeniz mümkündür. Tabi ki, pahalı bir şeyler almak istemeyebilirsiniz her bütçeye ve zevke uygun takılardan bulacağınıza eminim.

Tekstil Ürünleri

Alanya geçmiş dönemden beri ipek böceğinin meşhur olduğu yerlerden biridir. Özellikle Torosların altında bulunması onu ipek böceği yetişmesinde önemli kılmıştır. Bu nedenle Alanya’dan hediyelik ne alınır diye sorunca ipek dokuma kumaşlar, şallar oldukça meşhurdur. Öyleyse sizler de Alanya’da çeşitli tekstil ürünleri satın alabilirsiniz. Peştemal (hamam havlusu) ve Türk kadifesi gibi geleneksel tekstil ürünleri, hem kullanışlı hem de güzel hediyeler olabilir. Kesinlikle her kadın hediye gelen Peştemal’e bayılacaktır.

Alanya’dan hediyelik ne alınır deyince tabi ki Deri Ürünleri

Hediyelik ürünler deyince tabi ki akla gelen diğer seçecek deri ürünleridir. Türkiye, kaliteli deri ürünleri ile ünlüdür ve Alanya’da birçok deri mağazası bulabilirsiniz. Cüzdan, çanta, ayakkabı ve ceket gibi çeşitli deri ürünler alabilirsiniz.

Lokum ve Diğer Yerel Tatlılar

Türk lokumu, Türkiye’den alabileceğiniz en popüler hediyelerden biridir. Ayrıca, tahin helvası, cezerye ve çeşitli kurutulmuş meyveler de Alanya’da bulabileceğiniz diğer lezzetlerdir.

Alanya’dan alınacak bu ve daha pek çok eşya, tatilinizi hatırlatacak güzel anılar oluşturabilir. Alışveriş yaparken, pazarlık yapmayı unutmayın, çünkü bu, Türkiye’deki çarşı ve pazarların ayrılmaz bir parçasıdır.

Benzer Yazılar