Bodrum’dan Ne Alınır? Bodrum Hediyelikleri

Yazar: Yasemin Soysal

Bodrum’dan ne alınır? diye sorduğunuzda aklıma ilk gelen deniz börülcesi, otlar, Bodrum mandalinası, bal kabağından oyulmuş lambalar gelmektedir. Zeytinyağını da unutmamak gerekir. Bunlar tabi ki benim unutamadıklarım ama eminim ki her yolculuk bir deneyim olduğu için kim bilir sizler poşetlerinizi neyle dolduracak ve döneceksiniz. Neden böyle mi söylüyorum çünkü Bodrum’da dolaşırken aniden karşınıza harika tasarımlarla dolu bir takı tezgahı çıkabilir. ve kendinizi küçük küçük kutularda takılar alırken bulabilirsiniz. Bu yüzden Bodrum bir çok yaratıcı ruhun buluştuğu bir şehir ve sokaklarda dolaşırken ne satın alabileceğinizi tahmin bile edemezsiniz. Ama yine de ben sizin için küçük bir liste hazırladım.

Zeytinyağı ve Zeytin Ürünleri

Bodrum, kaliteli zeytinyağı ve zeytin ürünleriyle ünlüdür. Bodrum’da üretilen yerel zeytinyağlarını ve zeytinleri deneyebilir, sevdiklerinize hediye olarak da alabilirsiniz. Zaten bodrum bölgesine girdiğiniz andan itibaren bir sürü zeytin ağacının şehre hakim olduğunu göreceksiniz. Zeytin ve mandalina ağaçlarının o muhteşem uyumu zeytinyağlarının tadına da geçmektedir.

Peki Bodrum mandalinasından söz etmeden mi geçeceğiz?

Biliyorum harika bir hediye gibi gelmiyor kulağa ama eğer bu mandalinaları bir kere koklarsanız ne demek istediğimi anlayacaksınız. Bütün içinize işleyen o keskin mandalina kokusu sizi bahar ayında gibi hissetmenizi sağlayacak. İçindeki çekirdeklerle biraz boğuşmak zorunda kalsakta o aromatik tadı başka mandalinalarda bulmanız imkansız bu yüzden Bodruma gittiğinizde sevdiklerinize ya da kendinize mandalina almayı unutmayın. Ben aldım mı diye sorarsanız, ben sadece Bodrumdayken o mandalinaları yemeyi seviyorum çünkü benim için tadı çok keskin ve çekirdekleri çok fazla. ama birlikte gittiğimizde arkadaşlarımdan ve ailemde bu mandalinalara bayılan çok fazla kişi var.

Bodrum’dan ne mi alınır? Oyma kabak lambalar

Oyma kabak lambalardan bahsetmeden geçemeyecektim. Benim için Bodrumu güzel kılan en hoş şeylerden biri bu oyma kabak lambalardır. Hatta yolunuz Bodruma düştüyse bir gece Gümüşlüğe gidin ve akşam denizin içinde ki masaların üzerinde asılı duran o harika kabak lambaların ortaya çıkardığı güzelliği görün. kapak lambaların üzerinde ki renkli ışıklar ortama bambaşka bir hava katmaktadır. Siz yemeğinizi yerken denizin üzerinde lambaların yansımalarına bakmaya doyamayacaksınız ve bu tatlı hali evinize götürmek isteyeceksiniz. Her gittiğimde bir lamba almamak için kendimi zor tutarım.

El Yapımı Takılar da yine Bodrum’dan ne alınır? sorunun en güzel cevaplarından…

Bodrum’da birçok el yapımı takı satıcısı bulunmaktadır. Gümüşlük tarafında ayrı, Bodrum merkezde ayrı takılar bulacaksınız. Zaten el yapımı takılar olduğu için her tezgahta farklı bir yaratıcılık ve desen sizi karşılayacaktır. Özellikle hal hallara bayılıyorum. Neden bilmiyorum yaz olduğunda ayağıma bir hal hal takmak istiyorum. Bodrumda nazar boncuklu halhallardan çeşit çeşit bulacağınıza eminim. Ben her seferinde nazar boncuklu almak için niyet eder sonrasında kendimi en parlak en taşlı takıyı almışken bulurum. Eminim siz de sevkinize göre bir takı bulacaksınız.

Bodrum Halıları

Bodrum’da ne alınır, ne alınır? Belki de aradığınız cevap budur. Bodrum, el dokuması halılarıyla ünlüdür. Geleneksel desenlerle süslenmiş bu halılar, evinizde veya ofisinizde güzel bir dekorasyon parçası olabilir. Halıları seviyorsanız muhakkak bakmanız gereken bir çok dükkan bulacaksınız. Ben yaz kış halı kullanmadığım için Bodrum’a gittiğimde hiç halıcı dolaşmaz ya da bakmam. Bana çok sıcak hissettirir. ve sıcağı çok sevmediğim için halıları pas geçerim. Fakat siz tam tersiyseniz halılara bakmadan Bodrumdan ayrılmayın.

Deniz Ürünleri

Bodrum’un sahil şeridi boyunca birçok balık restoranı ve deniz ürünleri pazarı bulunmaktadır. Taze balık, karides, midye gibi deniz ürünlerini deneyebilir veya evinize götürebilirsiniz. Ayrıcada evinizin dekarasyonundan kullanmak için balık pazarlarından harika deniz kabukları, midye kabukları alabilirsiniz. Denizin altından çıkan farklı deniz kabuklukları büyüklükleri ve onları kulağınıza koyduğunuzda duyduğunuz deniz sesi ile sizi farklı diyarlara götürecektir.

Bodrum Mumları

Bodrum’dan ne alınır? Tabii ki Bodrum, güzel kokulu ve dekoratif mumlarıyla da ünlüdür. Farklı boyutlarda ve kokularda mumlar satın alabilirsiniz. Evet bu da güzel bir alternatif, lavantalı, büyük, küçük, heykel gibi görünen çeşit çeşit mumlar sizin de hoşunuza gidecektir. Yanlız benim yaptığım hatayı yapmayın. Aldığım harika bir mumu evin en güzel yerine dekoratif amaçlı koydum. Bir sıcak yaz günü akşam eve geldiğimde cam kenarına koyduğum mumun eridiğini fark edince hayal kırıklığına uğradım. Eğer mumu dekoratif amaçlı kullanacaksınız güneş görmeyen bir yere koyduğunuzdan emin olun.

Bodrum’dan ne alınır? Bodrum Sabunu

Bodrum’da doğal malzemelerle üretilen sabunlar da popülerdir. Lavanta, zeytinyağı, defne gibi farklı aromalarda ve şekillerde sabunlar bulabilirsiniz. Özellikle mis kokulu hamam sabunu da seçeneklerin arasında olacaktır. Sizi etkilemek istemem çünkü Bodrum’da gerçekten çok çeşitli sabunları bulabilirsiniz. Nedense ben en çok hamam kokulu, lavantalı ve zeytinyağlı olanları seviyorum.

Bodrum Şarabı

Bodrum, Türkiye’nin önemli şarap bölgelerinden biridir. Bodrum’da üretilen yerel şarapları tatma fırsatı bulabilir ve beğendiğiniz şarapları satın alabilirsiniz.

Bodruma girdiğinizde zaten ya rakı kokusu ya da şarap kokusu duyarsınız. Eğer şansınız varsa evde yapılmış doğal bir şarap bulmaya çalışın.

Alkolle aranız yoksa Bodrum kırsallarından toplanılan adaçayları, ıhlamurlarlar, kekiklerle harika çaylar demleyebilirsiniz. Mis kokuları tüm ortamı saracak ve sizi çok gevşetecektir. Kesinlikle taze bir ot bulduğunuzda kaçırmayın.

Benzer Yazılar