Datça’dan ne alınır? Datça Hediyelikleri

Yazar: Yasemin Soysal

Datça’dan ne alınır? Datça Balı, Zeytinyağı, El Sanatları, Datça Sabunu, Şifalı Bitkiler, Şarap Datça’dan alabileceğiniz hediyeliklerden bazılarıdır. Datça’ya ilk yolumuz düştüğünde o ağaçlarda sallanan kabak lambaları, mütevazi yapısı, deniz kenarında ki masalara vurulmuştuk. Hem minik bir tatil yapmak isteyeceğiniz hem de küçük küçük hediyeler almadan duramayacağınız Datça beldesine hoş gelmiş olacaksınız. Evet biliyorum özellikle Datça’ya ait değil ama ben oyulmuş kabak lambalarından, mis kokulu zeytinyağlarından, kapı üstüne asmalık kendinizi Ege’de hissetmenize sebep olan süslerden almadan duramadım. Eğer oraya yakın köylerden gelen gerçek ürünleri bulabilirseniz işte o zaman şanslısınız ve Datça’ya özgü ürünleri almadan dönmeyin derim.

Datça’da birçok yöresel ürün ve hediyelik eşya bulabilirsiniz. İşte Datça’dan alabileceğiniz bazı hediyelik eşyalar şunlardır:

Datça’dan ne alınır? Datça Balı:

Datça, ünlü balıkçılık faaliyetlerine ev sahipliği yapar ve Datça balı oldukça ünlüdür. Organik ve doğal özelliklere sahip olan Datça balını alarak, tatilinizi tatlandırabilir veya sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Ben bal aldım mı diye sorarsanız, hayır almadım. Çünkü artık gerçek balı bulmanın öyle kolay olmadığının farkındayım. ve gittiğim her bölgeden bulduğum balı almıyorum. ama eğer siz Datça bölgesinde gerçekten bu işi yapan ve özel çıkan bir kaç doğal baldan bulabilirseniz kesinlikle kaçırmayın. Ama dediğim gibi öyle yol üstünde gördüğünüz balların gerçek orjinal bal olduğunu düşünmek sizi biraz yanılgıya düşürecektir.

Zeytinyağı:

Datça, zeytin ağaçlarıyla dolu bir bölgedir ve Datça’da üretilen zeytinyağı da ünlüdür. Yerel zeytinyağlarını alarak, lezzetli salatalarınıza veya yemeklerinize farklı bir tat katmanız mümkün olur. Eğer güzel bir zeytinyağına denk gelirseniz mis gibi kokacaktır. Bir parça ekmekle tadına bakarak doğru zeytinyağını bulacağınıza eminim. Şanslıysanız dağdan toplanmış bir demet kekiğide yanında hediye vereceklerdir. O zaman demeyin keyfimize…

Datça’dan ne alınır? El Sanatları:

Datça’da el yapımı ve yerel el sanatları ürünlerini bulabilirsiniz. Seramik işleri, taş heykeller, dokuma ürünler ve geleneksel takılar gibi çeşitli el sanatları ürünleri tatil anılarınızı canlandırabilir veya sevdiklerinize özel bir hediye olabilir. Tabi ki dolap üstü süslerini de unutmamak lazım. Üzerinde Datça yazılı, dolap süslerini arkadaşlarınıza ve kendinize alabilirsiniz. Benim en çok beğendiğim Bodrum dolap süslerinde olduğu gibi minik begonvillerin olduğu heykel evlerden yapılan mıknatıslı olan dolap süsleridir. Ayrıca kapı üzerine takılan ve ucunda minik çanların olduğu süslerde favorilerimden biridir. Nazar boncuklu, gözlü olanlar rahatlıkla bulabileceğiniz figürlerden biridir.

Datça Sabunu:

Datça’da yapılan doğal sabunlar, zeytinyağı, keçisütlü ve bitkisel özlerle hazırlanır. Cilt dostu ve aromatik özelliklere sahip olan bu sabunlar, günlük bakım rutininizde kullanabilir veya hediye edebilirsiniz. Aslına bakarsanız bu sabunları Ege, Akdeniz bölgesinde rahatlıkla bulabilirsiniz. kekikli, lavantalı, zeytinyağlı, en çok beğendiğinizi ihtiyacınıza göre seçebilirsiniz. Ben sabunun her türlüsünü seviyorum eminim siz de kendinize göre bir sabun bulabilirsiniz.

Datça’dan ne alınır? Şifalı Bitkiler:

Datça’nın doğal bitki örtüsü, birçok şifalı bitkiyi barındırır. Lavanta, adaçayı, kekik gibi bitkilerden yapılan kurutulmuş veya yağ formundaki ürünleri satın alarak aromaterapi veya çay olarak kullanabilirsiniz. İşte bayat olmayan, geçen yıldan kalmamış bir ot bulursanız muhakkak alın. Otun her türlüsü benim için şifalıdır. Hatta bazen aldığım otların yaprakları arabaya dökülür ve uzun bir İstanbul yolculuğu sonrasında arabadan indiğimde araba mis gibi akdeniz kokar.

Şarap:

Datça, bağcılık faaliyetleri için de uygun bir bölgedir. Datça’da üretilen yerel şarapları deneyebilir ve sevdiklerinize hediye olarak alabilirsiniz. Ben bir türlü şaraplardan alma fırsatı bulamadım. Fakat bir çok kişinin yerel üreticilerden şarap aldığını ve denediğini biliyorum. Eğer bulabilirseniz en güzelinden bir şarap almanızı, denemenizi ve bana da yorum yazmanızı isterim. Ona göre ben de buraya not düşerim.

NOT: Tabi ki şunu da not düşmek istiyorum, yukarıda yazılanlar bir öneri niteliğindedir. Durum ve zamana göre değişir. Yol süprizlerle doludur ve eğer siz yolda hiç beklemediğiniz bir şeyler bulursanız muhakkak alın. Datça yollarında farklı noktalardan gelen bir çok satıcı farklı alternatiflerle karşınıza çıkabilir.

Benzer Yazılar