Ayurveda, Hindistan’da tüm aile masaj keyfindeyiz

Yazar: Yasemin Soysal

Ayurveda nedir? Ayurvedik sağlık nasıl tedavi eder?

Ayurveda; Bitkilerle, yaşam sitilini değiştirerek, hastalığı çözmekten çok hasta olmanın önüne geçmeyi hedefleyen, Hindistan’da saygı gören alternatif bir tıp şeklidir.

Nepal, Sri Lanka, Hindistan’da yaygın olan bu tedavi şeklinin kökeni çok eski yıllara dayanmaktadır. “Ayur” hayat anlamına gelmektedir. “Veda” ise bilgi. “Hayatın bilgisi”anlamına gelen Ayurveda ruhsal bir bakış acısına da sahip bütüncül bir iyileştirme yöntemidir.

Hindistan’da masaj yaptırırken Thailand masajından farklı olduğunu unutmayın. Thailand yolculuğunda masaj yaptırmaktan o kadar çok keyif almıştık ki Hindistan’da yaptıracağımız masaj için sabırsızlanıyorduk. Araştırmalar sonucu bulduğumuz çok iyi bir Ayurveda merkezinde ayurvedik masaj yaptıracaktık. Tabii  daha önce kimse Ayurvadik masajın normal masajdan daha farklı bir prosüdüre sahip olduğundan bize bahsetmediği için biz de giderken çok araştırmamıştık. yYni ne kadar farklı bir masaj bizi bekliyor olabilirdi ki?

New Delhi’de gittiğimiz AYURVEDA merkezinde şikayetlerimizi bir doktor dinledikten sonra bize özel bir reçete hazırladı ve ardından o reçeteye uygun Ayurvedik ürünler verildi.

Ayurveda merkezine girdiğimizde erkekler ve kadınların ayrı bölümlerde ve herkesin ayrı odalarda masaja gireceğini öğrendik. Normalde Thai masajında hepimiz yan yana diziliyor ve masajı yaptırıyorduk. Babam ve annem İngilizce bilmediği için bu hiç iyi bir fikir gibi gelmemişti. Birlikte olamaz mı diye sorduğumda imkansız cevabını alıyorum. Neden imkansız ki yani yatakları yan yana koyabilirler diye düşünüyorum. Güvenilir bir merkez olmasa kesinlikle bunu kabul etmeyeceğiz ama başka bir referansla gittiğimiz için tamam diyor ve ailemin İngilizce bilmediğini baştan açıklıyorum.

Hindistan’da Ayurveda Masajı

Aslında birlikte masaj yaptırmak bize ayrı bir keyif veriyordu. Çünkü hem sohbet ederek hem kahkaha atarak masaj yaptırmak bizi rahatlatıyordu. New Delhide masaja geldiğimiz Ayurveda merkezinde hafif loş bir ışık eşliğinde koridordan geçip ayrı ayrı odalara alınıyoruz.

Tamam diyorum herkes kısa bir uyku ve dinlenme süreci geçirir. Koridorun başında giydiğimiz bornozlarla odalara ayrılıyoruz. Her birimizin yanında üç kişi var. Bir bakıyorum ki o üç kişide sizinle beraber odaya giriyor. Öncesinde anlam veremiyorum üç kişi masaj odasında ne yapacağız? Ortada tabut gibi duran tahta bir yatak var. Yatakta değil içine girebileceğiniz yanları yukarıya doğru bakan tabut görünüşlü bir şey.

Tüm iç çamaşırlarımı çıkarmamı istiyorlar. ‘Hepsini mi?’ diye soruyorum ‘evet hepsini’ diyorlar. İyi de daha önce yaptırdığım hiçbir masajda iç çamaşırımı çıkartmamıştım bu nasıl bir uygulama anlam veremiyorum ve sorun değil iç çamaşırım kalabilir diyorum. Hayır kirlenir ve bir daha giyemezseniz biz size başka bir şey vereceğiz diyorlar “tamam” diyorum. Tanrım annem ve babamın da aynı prosedürden geçtiğini hayal edince yüzümde anlamsız bir gülümseme oluyor. Tüm çamaşırlarımı çıkartıyorum ve ip görünüşlü bir iç çamaşırı altıma geçiriyorum. Tanrım babama da bunu vermeyecekler umarım, derdini de anlatamaz diye aklımdan geçirirken tutamadığım bir kahkaha ağzımdan çıkıyor.

Bu nasıl masaj böyle?

Tam yatağa uzanacakken beni oturtup dua etmeye başlıyorlar. Odada yakılan tütsüler ve dualar eşliğinde üç kişi etrafımda dolaşıp yüksek sesle mantralar söylüyor. Bir türlü odaklanamıyorum. Sürekli babam ve annemin de şuan aynı durumda olduğu aklıma geliyor ve gülmemek için kendimi zor tutuyorum.

Kafamı elliyorlar, dumanını sallıyorlar, ne yaptıklarını soruyorum dayanamayıp. Önce kutsayacaklarını sonra masaja başlayacaklarını söylüyorlar. Üzerimde ipimsi bir beyaz çaput dışında bir şey yok ve bana tahtanın içerisine yatmamı istiyorlar. Tahtaya bakıyorum ve sonra kadınların yüzüne bakıyorum. Tahtanın üzerinde ne bir minder, ne bir örtü ne bir yastık hiç bir şey yok. Bu nasıl bir rahatlama masajı anlam veremiyorum. Tabi sürekli soru da sormak istemediğim için bekliyorum.

Demek ki Ayurvedik masaj böyleymiş.

Kutu gibi tahtanın içerisine beni yatırıyorlar ve üç kadın başlıyor sıcak sıcak yağ dökmeye. Ciddi olamazlar, baya kapla bütün bedenime sıcak yağ döküyorlar. kendimi tavada ki hamsi balığı gibi hissediyorum. Üç kadın aynı anda hem yağın içinde bana masaj yapıyor hem de tüm yağı bütün bedenime yediriyorlar. Üç parmak yüksekliğinde bir yağın içerisinde gidip geliyorum. Tanrım kahkaha atmamak için kendimi o kadar zor tutuyorum ki, kesinlikle masaja odaklanamıyorum. Babam böyle yağdan nefret eder, Tanrım üç adamın onu bu yağın içerisinde tutup salladıklarını ve üzerinde o ipimsi iç çamaşırı olduğunu hayal ettikçe gözümden gülerken akan yaşlara hakim olamıyorum. Saatlerce o sıcak yağı üzerime döküyorlar. Faraş yardımıyla, tahtada biriken yağı alıp tekrar üzerime döküyor ve bazı sesler çıkartarak dualar eşliğinde masaj yapıyorlar.

Ayurveda, sıcak yağlar demek!

Belki başıma gelecekleri bilerek gitmiş olsam o an kendimi çok farklı hissedeceğim ama sürekli aklımda İngilizce bilmeyen ailemin odada ne düşündüğünü düşünüp gülmekten kesinlikle masaja odaklanamadım. Masajın sonunda bizi bir buhar odasına götürdüler. Yolda babam ve annemle karşılaştım, yüzüme öyle bir bakıyorlardı ki artık gülmemi kontrol edemedim. Beynimde babamın lafı yankılanıyordu ‘başımıza ne gelirse senin yüzünden geliyor’ kesin buradan çıktığımızda bunları duyacaktım ama ben de her zaman söylediğim şey söyleyecektim onlara. ‘Böyle bir deneyimi başka ne zaman yaşayacağız, anı biriktirmeye geldik.’ İşte bir buçuk saatin sonunda artık savaşmayı, gülmeyi ve şaşırmayı bırakmış ve masajın yarattığı pamuk gibi olma hissiyle yine başka bir odada buluşmuştuk. Rahatlatıcı soğuk bir çay verdiler ve artık konuşmaya hazırdık.

New Delhi’de gittiğimiz AYURVEDA merkezinde şikayetlerimizi bir doktor dinledikten sonra bize özel bir reçete hazırladı ve ardından o reçeteye uygun Ayurvedik ürünler verildi.

Kendimize oradan bir sürü yağ, bakım ürünü ve iyileştirici kremler aldık. Başta direnmiştik ama sonrasında çok rahatladık. Söylememe gerek yok saatlerce ve günlerce bu masajı konuşup güldük.

Şimdi bu farkındalıkla tekrar Ayurveda masajını yaptırmak isterim. Bu yüzden size önerim masajı yaptırmadan öce nasıl bir masaj olduğuna dair araştırma yapmanız. eğer bilirseniz kendiniz çok daha hızlı masajın rahatlatıcı etkisine bırakabilirsiniz.

Benzer Yazılar