Thai Masajı, Thailand seyahatim

Yazar: Yasemin Soysal

Thai Masajı oldukça merak edilen bir konu. Thailand seyahatinizde ister Bangkok gibi büyük bir şehirde olun ister Phuket gibi sahil kesimde olun, her yerde sizi farklı masaj salonları bekliyor olacak.

Thai Masajı

Belki denemek için bir masaj salonuna gidebilirsiniz ama bir turist olarak geldiyseniz en iyi salonları bulmayla kendinizi yormamanızı tavsiye ederim. Zaten bir turist olarak şehrin en turistik mekânlarını dolaşırken sokak aralarında birbirinden iyi pek çok masaj salonu olduğunu göreceksiniz. Bu işi o kadar iyi yapıyorlar ki ayrıca masaj salonu aramayla yorulmayın.

Uzak Doğu’da masaj salonları deyince genellikle akıllara seks masajı gelse de bence durum bunun tam tersi. Zaten salonun kalitesi dışarıdan o kadar belli oluyor ki aklınızda soru işareti bile kalmıyor.

Biz kardeşimle ilk masajı gece Bangkok’ta, bir sokak arasında, alelade bir yerde denemiştik. Sokağın içerisinde birkaç salon vardı ama bir tanesi diğerlerinden daha dolu ve profesyonel görünüyordu. Biz de içeriye girdik ama ilk masajımız olduğu için biraz tedirgindik, bu yüzden sadece ayak masajı yaptırmak istedik. Tanrım, o masajı hiçbir zaman unutmayacağım!

Ayak Masajı

Ayağınızı güzelce yıkıyorlar, bazı küçük yerlerde ıslak mendille ya da sıcak bir havluyla silebiliyorlar. Ardından viks kokusunu andıran, kendilerine özel bir yağla masaj yapmaya başlıyorlar. Özellikle ayak masajı yaparken ellerini öyle iyi kullanıyorlar ki sanki ayaklarınıza değil, tüm bedeninize masaj yaptırmış gibi rahatlıyorsunuz. Sonrasında tahta bir çubukla ayağınızın altındaki bazı noktalara baskı uyguluyorlar. Bu noktalar akupunktur noktaları diye de biliniyor. Ben yolculuğum boyunca birkaç kere ayak masajı yaptırırken uyuyakaldığımı biliyorum. Muhakkak en az bir kere denemeden dönmeyin.

Yağlı masaj-ayak masajı-sırt masajı-thai masajı… Bunların hepsi birbirinden farklı. Zaten gittiğinizde yağlı masajla tüm bedeninizi rahatlatabiliyorsunuz ama bir turistseniz ve gerçekten bütün gün yürümekten, fotoğraf çekip dolaşmaktan yorulduysanız, kısa bir vaktiniz varsa ve soyunmak istemiyorsanız o zaman ayak masajının yerinin farklı olduğunu yaptırınca göreceksiniz çünkü insan her yerde soyunup da yağlı beden masajı yaptırmak istemeyebiliyor.

Thai Masajı

Siz de benim gibi Thai masajını özel yağlar eşliğinde yapılan, filmlerde gördüğünüz gibi rahatlatan bir masaj olarak düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Phuket’e geçtiğimiz zaman özellikle Thai masajı istediğimi söyledim ve ailem normal masaj için yer yataklarına uzandı. Beni alıp karate kıyafetlerini andıran bazı kıyafetler giydirdiler. Önce anlam veremedim. Soyunmak yerine neden giyiniyorum diye düşündüm. Sonrasında masaj başladı. Biz güreş mi yaptık, yoksa masaj mı yaptırdım, bilmiyorum. Bu yüzden masajları seçerken iyi karar verin. Thai masajında sırtımdaki tüm kemiklerin tek tek açıldığını hissetim. Sevdim mi? Evet, kesinlikle! Siz sever misiniz, orasını bilmiyorum ama ben omurlarımın açılmasını, kemiklerim açılmasını çok sevdiğim için bu masaj türünü de denediğime pişman olmadım.

Uzak Doğu’yu tercih etme sebebi masaj olabilir mi?

Uzak Doğu yolculuğumuz sırasında kaç kere masaj yaptırdığımızı hatırlamıyorum. Zaten ülkeyi görme merakımız bütün gün bir yerden başka bir yere bizi sürüklüyordu. Gün sonunda artık o kadar yorgun düşmüş oluyorduk ki masaj artık bir güzellik ritüeli değil, bir zorunluluk hâline geliyordu.

Önceleri masajı yaptırırken sürekli birbirimize bakıp kıkırdıyorduk. Sonrasında o kadar alıştık ki bu duruma, gider gitmez gözlerimizi kapatıp kendi kabuğumuza çekilmeye başladık.

Ayak masajı ayrı, sırt masajı ayrı, yağlı masaj ayrı, Thai masajı ayrı yaptırıyorduk. Bazen 1 saatlik masaj süremiz bittiğinde ayağa kalkacak gücümüz olmuyordu. Öyle mayışıyor, öylesine keyif alıyorduk ki kaç kere 1 saat bittiği hâlde bir saat daha uzattığımızı biliyorum. Önceleri utanıyor ve onları yormamak adına sadece 1 saatlik masajlar alıyorduk fakat sonradan bu masajlarda kazandıkları paraların, verdiğimiz bahşişlerin onlar için ne kadar önemli olduğunu görünce masaj süreleri uzamaya başladı. Masajı uzatmak, aslında yapılan masajı ne kadar çok beğendiğimizi gösteriyordu.

Ayrıca bizim gittiğimiz tarihlerde masajın çok ucuz olduğunu düşünürseniz bu durumun ne kadar normal olabileceğini anlarsınız.

Şu an ülkemizde döviz kurundaki dalgalanma nedeniyle masaj fiyatları ne kadardır bilmiyorum ama geçmiş yıllara göre çok daha pahalı olacağına eminim.

Ayrıca pandemiden dolayı masaj ve temas ne şekilde yapılıyor, benim için de bir merak konusu. Ağzınızda bir maske ile yağlı masaj yaptırma fikri kulağa çok hoş gelmiyor. Açık alanda yapılan masajlar sanırım bu dönemde tercih sebebi olacaktır.

Egzotik adada masaj yaptırın!

Ailemle gittiğim seyahat hızlı bir turdu ve egzotik bir adada masaj yaptıracak vaktimiz olmadı. Fakat egzotik adalarda ağaçların altında, deniz gören yataklarda harika masajlar yaptırma şansınız olacaktır. Masajdan sonra size ikram edilen soğuk bitki çayları ile rahatlayacağınıza eminim.

Gerçekten de kuş ve dalga sesleri arasında, nane aromalı yağlarla kendinizden geçmek isterseniz Tayland adalarını araştırıp öyle gidin derim.

“Tayland’da hangi masaj salonuna gitmeliyim?” diye mi soruyorsunuz?

Size bir masaj salonu önermek istemiyorum. Ayrıca başlarda öneri ile bir masaj salonu arıyorsunuz fakat sonradan yorgunluğunuzu da düşünürseniz ilk bulduğunuz ve gözünüze kestirdiğiniz salona girmek çok daha akıllıca oluyor. Zaten hepsi masajı harika yapıyor. En kötüsü bile sizi mutlu ediyor. Biz özellikle bir salon aramak yerine, en yorulduğumuz anda etrafımızda en güzel gördüğümüz salona gidip masaj yaptırmayı tercih ettik.

Benzer Yazılar