Krişna Hint Tanrısı, Hindistan’da ismini en çok duyacağınız tanrı

Yazar: Yasemin Soysal

Krişna Hinduizm inancına göre koruyucu bir Tanrı olan Vishnu’nun yeryüzündeki beden bulmuş halidir. Krişna Hindistan’ın Vrindavan ve çevresinde doğmuştur. Genellikle flüt çalan bir çoban olarak ve yanında sevgilisi ile bir tavuskuşunun varlığı resmedilir. İnanışa göre aslında Tanrı’nın kendisi olmasına rağmen bir zamanlar yeryüzünde yaşadığına inanılır. Hatta Hinduizm’de ineklerin kutsal sayılmasının bile Krişna’nın inekleri çok sevmesinden kaynaklandığı söylenir.

Krişna, Hint tanrısının temsili görüntüsü

Krişna Sanskritçede “kara, siyah” anlamına gelmektedir. Yine inanışa göre Krişna’nın ten rengi o kadar koyudur ki o nedenle Krişna’ya bu isim verilmiştir.

Krişna ve doğumu

Krişna’nın doğum hikayesi şöyledir: söylenene göre Vrindavan’da Kamsa adında bir kral kuzeni Devaki’nin oğullarından birinin kendisini öldüreceğini öğrenir. Böylece kral kuzeninin tüm çocuklarını öldürür ancak Devaki’nin son çocuğu olan Krişna annesinin henüz rahmindedir ve daha doğmamıştır. Yaratıcı Tanrı Vishnu annesinin karnında olan Krişna’yı alıp çobanların başı olan bir adamın hamile karısının karnına koyar, kadının karnındaki bebeği ise Krisna’nin esas annesinin karnına koyarak yer değiştirir. Böylece kral Krisna’yı öldüremez.

Krişna, Hindistanda tanrılar ve dua edenlerin temsili görüntüsü

Hint tanrısı çobanların arasında büyür. Güçlüdür ve her ne kadar tüm çoban kızlarının aşık olduğu biri olsa da onun gönlü sevgilisi ve resimlerde yer alan kadın Radhe’dedir. Krişna’nın güçlü yönleri olduğu kadar aynı zamanda aşık yönü de oldukça vurgulanmaktadır.

Şefkat ve merhamet tanrısıdır

Krişna şefkat ve merhamet tanrısıdır. Hindular onu çok severler ve onun için sürekli ibadet ederler. Bu ibadetler diğer birçok dinin aksine dans ederek ve eğlenerek yapılır. Rengarenk Hindu kıyafetleriyle  tapınaklara gelen bu insanlar büyük bir mutlulukla Tanrı Krişna’ya ibadet ederler. Ayrıca her yıl Krişna’nın doğum gününü kutlarlar.

Krişna için dua eden bir hintli

Krişna ile ilgili daha fazla bilgi almak ve onu yaşamak isteyenler onun doğduğu topraklar olan Hindistan’ın Vrindavan kentine gidebilir, burada insanların ibadete çekildikleri yer olan ashramda kalabilir, onlarla ibadet edip oruç tutabilirler. Ayrıca Hinduların kutsal kitabı olan Vedalar’dan Krişna ile ilgili bölümleri okuyarak dua edebilirler. Herkes Krişna ile ilgili bilgilere ulaşabilir ancak bu şekilde ashramda kalarak deneyim yaşamak belki de eşsiz bir tecrübe olarak size geri dönebilir. Böyle bir tecrübeye denk gelirseniz onu kaçırmayın.

Benzer Yazılar