Los Angeles, California Seyahatimiz

Yazar: Yasemin Soysal

Amerika’nın New York’tan sonra en kalabalık şehri olan Los Angeles Californiya eyaletine bağlı bulunmaktadır. Şehrin ismi İspanyolcadan gelmektedir. Los Angeles’ta madenlerin de bulunmasıyla zamanla çok fazla gelişmiş ve birçok insan buraya yaşamak için gelmiştir. Günümüzde Los Angeles gerek sanat gerekse eğlence alanlarında ileri bir seviyeye giderek birçok insanın rüyalarını süslemiştir. Los Angeles Kaliforniya’da bulunmaktadır.

California Amerika’nın bölümlerinden biridir. Aynı zamanda benim de akrabalarımın yaşadığı yerdir. Biz Amerika’ya gittiğimizde bazı yerleri gezerken onların evinde kaldık ve gerçekten bizi çok güzel ağırladılar. Dünyanın farklı bir ucunda ailemizin olması, büyük teyzemin yaptığı İran yemekleri bizi sıcacık hissettirdi hem de kültürümün bir yanı olan İran’ı da yeniden yaşattı.

Özellikle ailemle birlikte kocaman sofralarda oturmak Amerika gibi uzak bir yerde bana sımsacık hssettirdi. Halamın yaptığı İran yemeklerini söylemiyorum bile. Her biri ayrı lezzetteydi.

Los Angeles’ta Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Ünlüler geçidi Hollywood

Hollywood

Hollywood aslında başlı başına gezilecek yerlerden biridir. Hollywood’a gittiğinizde Universal Studio’da film çekim yerlerini ve sevdiğiniz filmlerde kullanılan araç ve gereçleri, Walk of Fame ( şöhret kaldırımı)’de yerdeki yıldızları ve bu yıldızların içindeki ünlülerin isimlerini, meşhur Hollywood bulvarını göreceksiniz. Bunun yanında Dolby tiyatrosunu, TLC Çin tiyatrosunu, ünlü cadde Sunset Strip’i ve o meşhur Hollywood yazısını bulacaksınız. Sadece bununla da kalmayacak Santa Monica dağının doğusunda bulunana ve 4200 metrekarelik bir alana kurulan Griffith Gözlemevi’ni de ziyaret edeceksiniz. Kubbeli büyük yapısıyla hemen gözünüze çarpacaktır. Gözlemevinde hem güneşi hem ayı gözlemleyebileceğiniz teleskoplar, çeşitli aletler bulunmaktadır.

Hollywood yazısı linki

Los Angeles deyince lüksün adresi: Beverly Hills

Beverly Hills

Oldukça zengin bir semt olan Beverly Hills’te birçok ünlü yaşamaktadır. Burası aynı zamanda lüksün, alışverişin ve lüks restoranların bulunduğu semttir. Ünlü Rodeo Drive da burada bulunmaktadır. Beverly Hills ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz yazımızı okuyabilirsiniz.

Disneyland

Bir tema parkı olan Disneyland Walt Disney tarafından Los Angeles bölgesinde kurulmuştur. İki ayrı park alanı mevcuttur. Burası hem çocuklar hem de sizin için büyüleyici bir dünyaya açılan kapı olmaktadır. Disneylan ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz yazımızı okuyanbilirsiniz.

Los Angeles sahillerini ziyaret edin.

Pasifik Sahilleri

Pasifik okyanusu boyunca uzanan bu sahiller deniz kum ve güneşin tadını doyasıya yaşayacağınız yerlerden bazılarıdır. Los Angeles bize sahiller ve plajlar konusunda oldukça cömert davranmaktadır. Sadece deniz, kum ve güneş değil bu sahillerde çeşitli aktiviteler ve eğlenceler de mevcuttur. Bunlar arasında Malibu Beach, Venice Beach ve Santa Monica en meşhurları arasındadır.

Hem kumsalları, hem eğlence yerleriyle, lunaparkıyla, alışverişiyle Santa Monica okyanusun tadını doyasıya çıkaracağınız bir alandır.

Malibu Beach’te deniz sezonu oldukça kalabalık geçer. Kendisi en çok tercih edilen beach’tir.

Gece hayatı ve deniz bir arada olsun derseniz Venice Beach tam size göredir. Adını Venedik’ten alan bu beach aynı zamanda küçük bir İtalya’ya benzemektedir.

Gelelim Laguna Beach’e… Los Angeles bölgesinin güneyinde bulunan bu beach sadece denizi değil aynı zamanda birçok aktiviteyi de içinde barındırır. Burada yunuslarla birlikte yüzebilirsiniz. Butik otelleriyle de meşhur olan bu yer aynı zamanda evcil hayvanlarınızı da düşünmüş. Çünkü kafeler sadece sizin için değil kedileriniz için bile varlar.

Bütün bunların yanında bu sahillerde harika lezzetler tadabilir ve farklı içecekler deneyebilirsiniz.

Walt Disney Konser Salonu

Walt Disney’in bu binasını karşınızda gördüğünüzde zaten bir “vayyy” deyip ne olduğunu merak edeceksiniz. Bu bina 2003 yılında yapılmış ve tasarımıyla oldukça ön plana çıkmıştır. Zaten kendisi dünyanın en iyi tasarımı seçilmiş o yıllarda. Bu salonda konser veya opera dinlediğinizi hayal edin. Gerçekten eşsiz bir deneyim olacaktır.

The Getty Center

Los Angeles The Getty Center içerisinde konser alanları, çeşitli heykeller ve eserler bulunan bir yerdir. Özellikle Van Gogh sevenler burada onun eserlerini de bulabilirler. The Getty Center ilk olarak 1997 yılında açılmıştır. 100 dönümlük bir arazi üzerine kurulan Getty Center oldukça güzel bir bahçeye de sahiptir.

Doğaseverler için bir kanyon

Runyon Kanyonu

Doğaseverler burada mı? Şehrin en güzel yerlerinden biri olan Runyon Kanyonu Hollywood’ a yakın mesafede bulunmaktadır. Burada yoga, yürüyüş ve koşu yapmak oldukça keyifli vakit geçirmenize yardımcı olacaktır. Şehre yakın bol oksijenli bu kanyonu ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Lacma

Los Angeles Country Museum of Art açılımına ship olan bu yer aslında bir sanat galerisidir. Dünya çapındaki sanat eserlerini topayan bu müze 147 binden fazla esere ev sahipliği yapaktadır. Yunan sanatından İslan sanatına birçok kültüre dâhil eserleri burada bulabilirsiniz. Burası sanatseverler için uğrak mekânlardandır. Müzenin girişinde “Urban Light” adı verilen heykeller bulunmaktadır. Bu heykeller aslında sokaktan toplanan lambalardan oluşturulmuştur ve akşam ışıklar yandığında harika bir görsel oluşturmaktadır.

Los Angeles Downtown

Şehrin merkez bölgesidir. Yüksek binalar, eğlence merkezleri, müzeler ve daha birçok turistik yer burada bulunmaktadır. Gezinize başlarken şehrin merkezinden başlamak size oldukça kolaylık sağlayacaktır.

California Science Center

Uzay ve bilime dair bir tema oluşturan bu yer bilime ilgiyi arttırmak için oluşturulmuştur. Özellikle çocuklar için oldukça ilgi çekici bir yer olmaktadır. İçeride uzay mekiği Endeavor, film gösterileri sunulan bir tiyatro ve bilim ile uzaya dair çok sayıda bilgi ve koleksiyon bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar