Universal Stüdyoları, Hollywood California Seyahatimiz

Yazar: Yasemin Soysal

Universal Stüdyoları California, Los Angeles’a bağlı Hollwood’da bulunan deva bir film seti ve tema parkıdır. Geçmişten günümüze çekilen film setleri burada kurulmuştur. Taş devri gibi çizgi filmlerden tutun da Geleceğe dönüş filminin o meşhur arabası burada bulunmaktadır.

Universal Stüdyoları turu ilk olarak 1914 yıkında açılmıştır. Stüdyo açıldığından bugüne ulaşana dek 9 kez yangın felaketiyle karşı karşıya kalmıştır. Ancak bundan sona toparlanmış ve turlar yeniden devam etmiştir. Stüdyonun devasal bir giriş kapısı ve film temasına uygun olan bir kırmızı halısı bulunmaktadır.

Stüdyoya bilet alırken internet almak daha uyguna gelecektir. Ne zaman giderseniz gidin kalabalık olacak ancak siz yine de haftaiçi ve erken saatlerde gitmeye özen gösterin çünkü bu park oldukça büyük. Universal Stüdyoları na ulaşmak isteyenler şehir merkezinden buraya metro hatlarıyla gelebilirler bu açıdan bakıldığında ulaşım da kolay olmaktadır.

Universal Stüdyoları na vardığınızda burada film setlerine birer saatlik turlar yapıldığını göreceksiniz. Bu turlara katılmanızı tavsiye ederm. Zamanı planlayarak oldukça güzel bir tur hazırlamışlar.

Bu stüdyolar gerçekten bir başka…

Universal Stüdyoları birçok film temasını bulabileceğiniz bir yer. Bunların son yıllarda en ünlülerinden biri Harry Potter’dır. Burada Hogwards şatosu direk gözünüze çarpacaktır. Ayrıca Hagris’in Harry’i taşıdığı meşhur motor da yine burada görecekleriniz arasında bulunmaktadır.

Bir zamanların meşhur kara şimşeği de çocukluğumuzdan beri neredeyse her sabah izlediğimiz “taş devri” çizgi filminin arabası da Universal Studios içerisinde. Sanki bir çizgi film karesine girmişiz gibi arabalar ve etrafda dolaşan animasyon kıyafetli insanlarla ortam gerçekten masalsı bir havada…

Çocuklar özellikle Universal Stüdyoları kahramanlarına bayılıyorlar.

Universal Stüdyoları yediden yetmişe herkese hitap eden bir temada. Stüdyo turu yaparken en sevdiğiniz film sahnelerini size sadece göstermekle kalmıyor aynı zamanda yaşatıyorlar da. Mesela bazen hiç ummadığını anda bir sel felaketiyle karşı karşıya kalıyorsunuz. Bazen bir köpekbalığı çıkıyor hatta biz bir tünele girdik ve burada deprem oldu sandık ütten kocaman yanan bir araba düştü ve bir an neyin gerçek neyin sanal olduğunu unuttuk. İşte yine karşımıza bu kez gerçekten parçalanmış bir uçak çıkıyor. Burası “dünyalar savaşı” filminin seti.

Çocuklar için burada sadece eğlence değil aynı zamanda birbirinden renkli şekerlemeler, milkshake’ler ve dahası bulunmakta. Onların renkli dünyasına hitap edecek kadar hoş görünüyorlar.

Universal Stüdyolarından ayrılırken bir an “ne yaşadık biz” diye düşünebilirsiniz. Şunu belirtmeliyim ki bu sizin ve çocuğunuz için gerçekten güzel bir olacaktır.

Benzer Yazılar