Tahran restoranları, İran seyahatimiz

Yazar: Yasemin Soysal

Tahran Restoranları denildiğinde genellikle ilk akla kebapçılar gelir. Aslında İran Tahran’da birbirinden çok farklı konsept ve fiyat sunan restoran bulmanız mümkün. Daha yerel, daha ucuz, daha lüks, daha lezzetli ve daha kaliteli restoranlar bulabilirsiniz. İran sokakları gizemli ve şaşırtıcıdır. İran’da sokak arasında kalmış, tarihi restoranlar bulmanız mümkün ve bu restoranların sundukları lezzetlere inanamazsınız. Eğer yanınızda İranlı yerel bir rehber ve arkadaşınız yoksa muhtemelen bu restoranları fark etmeyecek, etseniz bile içeriye girmeye tenezzül etmeyeceksinizdir ama ben kendimi böyle restoranlarda bir zaman tünelinde gibi hissediyorum.

Muhakkak eski bir restoranda yemek yiyin!

Duvardaki resimlerden içerideki dekorasyona kadar farklı duygular uyandırmak için. Modern dünyada ki restoranların sayfalarca sunduğu yemek menülerinin aksine mütevazi bir kaç ana yemeği ile bu restoranlar size yemek istediğiniz şey için harika bir deneyim sunar. Kebap yemek için mi oradasınız o zaman sadece menüde kebap bulacaksınız. Safranlı mis gibi kokan pilavın üzerinde domatesin kabuğunun köz ateşte pişmekten siyahlaştığı kebapla, biberin kokusunu hissedeceksiniz ve yanında belki gazlı bir ayran. Eğer şanslıysanız İran’a özgü turşulardan da masada bulabilirsiniz. İşte hepsi bu. Sadece yemek istediğiniz kebabın kokusunun o tarihi restoranda işlediği yerleri bulmak için çaba harcamaya değer.

İran Tahran’da Tarihin Sayfalarından Çıkmış Restoranlar

Tahran Restoranları

Hiç İran, Tahran’da harika bir pizza yiyebileceğinizi düşünüyor musunuz?

Tahran restoranları denildiğinde pizza salonlarına hazır olun.

Evet bir İtalyan pizzası beklemeyin ya da aklınızda ve damağınızda nasıl bir lezzet varsa ama hayatımda yediğim en iyi pizzaların İran’da yediklerim olduğunu söyleyebilirim. Evet İtalya’da ve Fransa’da da birçok çeşit pizza yedim ama İran’da yediklerim bir başkaydı. Hani bazen hamurun inceliği ya da farklı bir gurme lezzet yerine mis kokulu, yumuşacık hamurlu ve üzerine bol malzemeli basit bir pizza yemek istersiniz ya işte onları tam olarak Tahran sokaklarında bulabilirsiniz.
Çok eski, oturacak yeri bile olmayan buna rağmen ayakta sıra bekleyip sonra da gidip kaldırım kenarına oturup yediğiniz tarihi pizzacıyı muhakkak ziyaret edin.

Tahran’da basit bir pizzacı da bile güzel bir şeyler yiyebileceğinizi düşünüyorum. Eğer olur da pilav ve kebap yemekten sıkılırsanız sizin için farklı bir alternatif olacaktır.

Tahran fast food restoranında bir akşam yemeği

Tahran restoranlarında Sağlıklı bir şeyler mi yemek istiyorsunuz?

Tahranda restoranlarında kebap yemekten sıkıldınız ve sağlıklı bir şeyler mi yemek istiyorsunuz hiç sorun değil. Yüzlerce seçenek içerisinden bol sebzeli, kocaman kaselerde yiyebileceğiniz salatalara çok rahat ulaşabilirsiniz. İnsanlar salata yemekten keyif alıyor. Bir restoranda güzel bir salata istediğinizde muhakkak yanında güzel soslarda gelecektir.
Tabii küçük küçük kıyılmış o meşhur İran salatasından bahsetmiyorum. O zaten vazgeçilmez. İçerisinde kocaman marulların olmadığı sanki yaşanılan kültüre ışık tutan, emek isteyen bir salata. Domates, salatalık ve soğandan oluşan bu salatanın en önemli özelliği küçük küçük doğranmasıdır. Sonrasında da üzerine bol limon… Kaşıkla bile yiyebileceğiniz bu salatanın müdavimi olacağınıza eminim. İran’da geçirdiğim sürede hafızamdan çıkmayan en önemli anlarda o salatanın kokusu vardır. Koltukta oturmuş yine bir şeyler anlamaya çalıştığınız bir noktada burnunuza pilavın, görme sebzenin kokusu gelirken, birilerin hem sohbet edip hem de küçük küçük doğradığı salatanın, soğanın tadına bakmak için yerinizden kalkacağınıza eminim. İşte orada o salatanın üzerine dökülen bol limonla bilirsiniz ki biraz sonra çok lezzetli bir yemek yiyeceksinizdir. Huzur da yanında cabası.

İran’da müzikli bir mekan bulmak zor. Bu restoranda ise sahnede şarkı söyleyenler bile var. Mest oluyoruz.

Peki Tahran restoranlarında nargile salonlarına ne dersiniz?

İran’da sıklıkla göreceğiniz nargile salonlarını mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Biz bu kafelerde çeşitli nargileler denedik ve gerçekten çok sevdik. Sadece nargile salonlarında nargile ve tütün yok elbette. Tütünlerinizi çeşitli dükkanlardan farklı farklı seçip kendiniz de satın alabilirsiniz.

Tahran restoranlarında çay ve nebatı heryerde görebilirsiniz.

İran’da birçok yerde göreceğiniz çay ve nebat adeta ayrılmak ikililer…

Benzer Yazılar