Çocuklara yemeyi sevdirmek için ebeveynlerin en sık yaptığı hatalar nelerdir?

Yazar: yaseminsoysaloffical

Çocuklara yemeyi sevdirmek için ebeveynlerin en sık yaptığı hatalardan bazıları şunlar:

  • Tekdüze Beslenme: Ebeveynler genellikle çocuklarına sadece sevdikleri yemekleri sunarlar. Bu, çocukların yeni tatları denemelerini ve çeşitli gıdaları sevmelerini engeller. Çocukların çeşitli gıdaları deneyimlemelerine ve farklı tatları keşfetmelerine olanak sağlamak önemlidir.
  • Ödül veya Ceza Olarak Yiyecek Kullanma: Çocuklara yemeyi sevdirmek için yiyecekler, özellikle tatlılar, genellikle iyi davranışları ödüllendirmek veya kötü davranışları cezalandırmak için kullanılır. Bu, çocukların yiyeceklerle sağlıklı olmayan bir ilişki kurmalarına ve belirli yiyecekleri “iyi” veya “kötü” olarak etiketlemelerine neden olabilir.

Bu büyük bir hata! Dikkat Dağıtıcılar nelerdir?

  • Yemek Saatlerinde Dikkat Dağıtıcılar Kullanma: Televizyon, tabletler veya oyunlar gibi dikkat dağıtıcıların yemek sırasında kullanılması, çocukların yemeklerine odaklanmalarını ve yedikleri yiyeceklerin lezzetlerini ve dokularını deneyimlemelerini engeller. Şimdi bana ‘iyi de çocuk yemek yemiyor, aç mı kalsın’ diyeceksiniz. Gerçek açlık durumlarında her hangi bir uyarıcıya gerek olmadan kişi sadece yemeye odaklanır. Lütfen bunu aklınızdan çıkarmayın.
  • Sabırsızlık: Ebeveynlerin çoğu yeni bir yemeği sevme konusunda çocuklarına zaman vermezler. Bir çocuğun bir yemeği sevmesi biraz zaman alabilir. Bir çocuk bir yemeği ilk denemede sevmezse, bu yemeği birkaç kez daha sunmak ve çocuğa yemeği sevme konusunda zaman vermek önemlidir. Çocuklara yemeyi sevdirmek için ebeveynler çok acele eder ve sırf çocuk doysun diye garanti yiyeceği çocuğa verirler.
  • Temizlik sorunu: Ebeveynlerin sürekli temiz ve hijyenik bir ortam yaratmaya çalışması sonrası çocuğa istediği gibi yeme izni vermez. Sürekli ağzını silip, çocuğun daha yemeklerle ilişki kurmadan eline çatalı vermeleri, yere döktüğünde kızmaları çocukları yemeklerden uzaklaştırır. Tabi ki bu kısım daha çok bebeklik ve çocukluğa giriş dönemlerini kapsamaktadır. Bir bebeğin yemeğe dokunmasına, ellemesine ve kendi ağzına kendi götürmesine izin vermek zorundasınız. Sizin koyduğunuz temizlik kurallarına uymuyor diye çocuğun elinden en doğal öğrenme hakkını alamazsınız. Bırakın kirlensin buna bu kadar takılmayın. İzin verin çocuk eliyle dokunarak yemeyi öğrensin, göreceksiniz ki o yemeyi çok daha hızlı benimseyecek ve sevecektir.
Çocuklara yemeği sevdirmek için ebeveynlerin en sık yaptığı hatalar nelerdir? Tezgahın üzerinde bağdaş kurarak oturmuş bir çocuk salata karıştırıyor. fotoğrafın sol tarafında da 'Çocuklara yemeği sevdirmek için ebeveynlerin çok sık yaptığı hatalar?' yazıyor. arkada da flu bir şekilde ebeveynler duruyor.

Çocuklara yemeyi sevdirmek için ebeveynlerin en sık yaptığı hatalar nelerdir?

Kısaca çocuklara yemeyi sevdirmek için ebeveynlerin yaptığı tüm bu hatalar, çocukların yemek yemeyi sevmelerini ve çeşitli yiyecekleri deneyimlemelerini engeller. Bu hataları önlemek ve çocuklarına yemek yemeyi sevdirmek için ebeveynlerin yemek yemeyi bir zevk haline getirmeleri ve çocuklarının kendi yiyecek tercihlerini keşfetmelerine izin vermeleri önemlidir.

Benzer Yazılar