Neden kilo verip, zayıfladığımda her şeyin değişeceğine inanıyorum?

Yazar: Yasemin Soysal

Neden kilo verip, zayıfladığımda her şeyin değişeceğine inanıyorum? Çünkü değişim hem bedensel hem de psikolojik gerçekleşir. Kilo verdiğinde insan bütün hayatının değişeceğine inanır. Şişmanlık sorunu yaşayan bir çok kişi kilolu olduğu için yapmak istediği bir çok şeyden vaz geçer ve kilo verdiğinde bunları yapacağına inanır. Size kötü bir haberim var çünkü işler düşündüğünüz gibi gitmez. Önce değişim ve yapmayı ertelediğiniz her şeyi yapacaksınız sonra kilo vereceksiniz. Çünkü kilo almanızın büyük sebebi zaten düşünceleriniz ve yeme bozukluklarınızdır. Ertelediğiniz ve değiştirmek istediğiniz şeylerde bu sürece dahildir. Önce değişim gerçekleşmeli sonrasında kilo kaybı başlamalıdır. Basit diyetlerden bahsetmiyorum ben. Gerçek anlamda yapacağınız yaşam tarzı değişikliklerinden bahsediyorum. Zaten bir çok araştırma gerçek anlamda yaşam tarzı değişikliği yapmamış bireylerin uzun vadade kalıcı kilolar veremediklerini göstermektedir.

Zayıflama sürecine başlamak istiyorsunuz, ama belki de önce kendinizi değiştirmeniz gerekir!

Kilo vermek isteyen birçok insan, kilo verdikten sonra hayatlarının değişeceğini düşünerek yola çıkarlar. Ancak gerçek şu ki, değişim süreci tam tersidir. Önce ruh halinizde bir değişim yaşamak, bedeninizin değişmesi için güçlü bir temel oluşturabilir. Kişiler değişim ortaya çıkardığı motivasyonu göz ardı etmektedirler. Aslında kilo vermeye çalışan kişiler, kilo verdikten sonra yapmak istediklerini kilo vermeden önce yapmaya başlasalar, motivasyonlarında ki artışla birlikte daha hızlı zayıflayacaklarını fark edecekler

Neden kilo verip, zayıfladığımda her şeyin değişeceğine inanıyorum? Değişim sürecindeki en önemli şeylerden biri, kendi gücünüzün farkına varmaktır. Kendinizi değiştirebilecek güce sahip olduğunuzu bilmek, zayıflama hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştırabilir. İçsel gücünüzü keşfetmek, gerçek ve kalıcı bir değişim için ilk adımdır. Eğer şuan ki kilolu halinizle kendinizi kabul etmezseniz o mayoyu giyip o havuza gitmeyeceksiniz. Ya da kocaman vücudunuzun bir sahil kenarında oraya buraya savrulduğunu düşünerek koşuya çıkmayacaksınız. Herkesin içerisinde sırf şişman görünüyorsunuz diye hiç bir huzursuzluk hissetmeden o tatlıyı giyemeyeceksiniz. Böyle böyle, küçük bir sürü şeyi hayatınızdan çıkartıyorsunuz. Belki de bir çok şey sizi siz yapan en önemli noktalarınız. Peki siz kendiniz gibi olmadan nasıl gerçek anlamda değişeceksiniz? Nasıl hayallerinizi ertelediğiniz bir noktada gerçek anlamda zayıflayacaksınız? Değişim önce düşüncelerinizde başlayacaktır sonra bedeninize yansıyacaktır. Bu beden durduk yere mi bu hale geldi? hayır tabi ki! Bir çok sorun, duygu durum bozukluğu ya da yeme bozuklukları sonucu tok olduğunuz halde yemek yemediniz mi? Düşünceleriniz bozuktu ve bu bedeninize yansıdı. E peki şimdi neden önce zayıflamayı ve sonra değişmeyi düşünüyorsunuz. Şimdi sizi tıkayan konuları çözüp, yapmak istediklerinizi gerçekleştirmeye başlamalısınız ki gerçek değişim gelsin.

Zayıflama yolculuğunuz, sadece dışarıdan değil, aynı zamanda içeriden başlar.

Benzer Yazılar