Neden diyet yapmak istediğimi söylediğim halde bir türlü konsantre olamıyorum?

Yazar: Yasemin Soysal

Diyet yapma düşüncesi birçok insanın hayatında dönem dönem belirebilen bir kâbusa dönüşebilir. İnanın bana, bu durumu yaşayan tek kişi siz değilsiniz. Peki, neden diyet yapmak istediğimizi söylediğimizde bir türlü kontrol sağlayamıyoruz? Gelin, bu durumu psikolojik açıdan inceleyelim.

Neden diyet yapmak istediğimi söylediğim halde bir türlü konsantre olamıyorum? İlk olarak, beynimizin gizli bir plan peşinde olduğunu kabul etmeliyiz. Evet, kilo vermek istiyoruz ama beynimiz başka bir planın peşinde. Bilinçli zihinle bilinçaltınız aynı şekilde düşünmek zorunda değildir. Diyelim ki canınız bir çikolata çekti, işte tam o an beyin devreye girer ve size “Bunu hak ediyor musun?” diye sorar. Sanki çikolata hak edilmesi gereken bir şeymiş gibi. İşte daha bu noktada yemeklerin zihninizde farklı bir anlamı olduğunu anlarsınız. Doğal olarakta o yiyecekleri hayatınızdan çıkartmak başka bir anlam bozukluğu doğurur. Sadece çikolatayı hayatınızdan çıkartsanız bence bir sorun olmaz. Fakat çikolatayı hak etmiyorum, bunu yemek için yaterince zayıf değilim diye düşünen bir beyin çikolatayı hayatından çıkarttığında buna değer olmayan bir beden düşüncesini de devreye sokar. İşte bu noktada konsantre olmaya çalıştığı şey çok daha farklı bir anlama sahip olur.

Neden diyet yapmak istediğimi söylediğim halde bir türlü konsantre olamıyorum?

Bununla birlikte, stres ve duygusal durumlar da kilo verme hedeflerimizi alt üst eden kilit faktörlerden biridir. “Bugün kötü bir gün geçirdim, bu akşam pizza yiyeceğim kimse bana karışmasın” diyerek kendimizi kandırmak oldukça kolaydır. Aslında kişi burada gerçek anlamda kendini kandırmıyordur gerçekten de durumun böyle olduğuna inanıyordur. Kendi koyduğu yasağa kendi tepki gösterir. İçinde bulunduğu kızgınlık onun bütün yasakları ve kısıtlayıcı diğer durumları ortadan kaldırmasına sebep olur. Aslında onu öfkelendiren tüm durumlara verilmiş bir tepkidir. Yine buradan da anlaşıldığı gibi kişinin kendi isteği ile değil diyet yapmak zorunda olduğu için pizza yasağı varıdır. Böyle bir durum muhakkak ki bir noktada tepki oluşturacaktır. Böyle bir durumda konsantre olamamak şaşırtıcı olmamalıdır.

Diyet yapmak sizi asosyal yaparken nasıl konsantre olacaksınız?

Bir diğer engel de sosyal çevreden kaynaklanıyor. Arkadaşlarınızla dışarıda buluşurken sırf diyetinizi bozacağınız için dışarı çıkmaktan vazgeçerken hayatın size sunduğu dopaminden şikayetçi olmak komik olmaz mı? Motivasyon sağlayan hormonumuz tüm sosyal çevreden soyutlanmışken nasıl kendini daha motive olmuş olarak bulacak. Motivasyona sebep olan faktörler diyet yaptığınız süreçte ortadan kalkıyorsa doğal olarak diyet yaparken ya da zayıflamaya çalışırken konsantre olmanızı engelleyecektir. Bu yüzden gerçekten psikolojik olarak sizi motive eden ortamları koruyarak bu işi yapmanız gerektiğini unutmayın.

Benzer Yazılar