Diwali Festivali Nedir, Neler Yapılır?

Yazar: Yasemin Soysal

Kelime anlamı olarak “ışık demeti” olan Diwali festivali, Hindistan’a özgü ve yılın belli zamanlarında yapılan bir festivaldir. Bu festivalin ortaya çıkışı aslında şöyledir: Hindistan’ın yaratıcı Tanrısı olan Vishnu yeryüzündeki 7. Avatarı yani temsilcisi olarak kral Rama’yı seçmiştir. Kral Rama’nın eşi bir şeytan tarafından hapsedilmiş ve Kral Rama eşini şeytanın elinden kurtararak kuzeye doğru ilerlemiştir. Kral kuzeye doğru ilerledikçe etrafında ışık dolmuş ve daha da kuzeye çıktıkça bu ışıklar çoğalarak ona eşlik etmeye devam etmiştir. Bu ışıklardan adını alan festival kötülüğe karşı iyiliği temsil etmektedir. Bir diğer rivayete göre ise  ölen kişilerin ruhlarının ışık olup yeryüzünü aydınlatmalarından dolayı bu festival yapılmaktadır.

Bu festival kaç gün sürer?

Diwali festivali her yıl Hindu takviminin 13. Günü, hasat mevsiminin sonunda kutlanmaktadır. Ortalama 1-6 gün süren festival zamanında Hindistan’a gezi planlıyorsanız bilmeniz gerek ki bu günlerde ülkede 5 gün resmi tatil ilan ediliyor. Yine de binlerce ışık ve mum kullanılarak hazırlanan Diwali festivali adeta bir masalı andırırcasına ışıklarla donatılıp oldukça iyi bir enerji yaydığı için resmi tatili umursamayacağınızı ve festivalin tadını çıkaracağınızı düşünüyorum.

Diwali festivali her ne kadar 6 gün sürse de aslında en karanlık geceden sonra gelen gündür çünkü Hindular en karanlık geceden sonra en aydınlık günün geleceğine inanırlar ve bu aydınlık günü de festival olarak kutlarlar. Ancak bazıları bu en karanlık gecenin tam olarak bilinemeyeceğini düşündükleri için takvime göre Hindistan’da karanlık geçen 2 haftadan sonraki 1-6 günü festival olarak kutlarlar.

Diwali festivali nasıl kutlanır?

Gelelim Diwali festivalinin Hindistan’da nasıl kutlandığına… Diwali Festivali esnasında atölyeler kurulur, mum yakma ritüelleri yapılır, birçok kötülükten arınma amacıyla Hindular vücutlarına Hindistan cevizi yağı ve susam yağı gibi yağlar sürerler. Herkes birbirine hediye alır ve bu nedenle festival öncesi ve festival sırasında tüm alışveris merkezleri dolup taşar. Yine bu dönemde Hindular evlerine gelen misafirleri kabul ederler, tapınakları ziyaret ederler. Ayrıca zenginlik Tanrıçası Lakshmi’nin de bu dönemde evlerine gelerek bolluk ve bereket dağıttığına inanırlar.

Sizler de Hindistan’ı ziyaret ederseniz tatilinizin içerisine bu festivali de alacak şekilde planlamanızı tavsiye ederim. Böylece hem Hindistan’ı gezip hem de Hindistan kültürüne ait olan bu önemli ve ışık dolu festivali tanımış olacaksınız. Sadece Hindistan ‘da değil aynı zamanda yakın çevre ülkelerinde de kutlanan Diwali festivali her yıl binlerce turistin ilgisini çekmektedir. Aynı zamanda dünya basınında da yer edinmektedir.

Benzer Yazılar