Jaipur seyahati, ne yenir, nereye gidilir, ne yapılır?

Yazar: Yasemin Soysal

Jaipur Pembe Şehir, Hindistan’ın Racasthan eyaletinin başkenti. Golden Triangle yani Altın Üçgen rotasının duraklarından biridir.  Jaipur’un bizim için ayrı bir anısı vardır. Jaipur’a gelmek için inanılmaz heyecanlıydık çünkü Hindistan’ın meşhur Diwali festivalini kutlamak için Jaipur şehrini seçmiştik. Hindistan’a gelmeden önce tarihleri belirlerken özellikle bir festivale denk gelmesi için araştırma yapmıştık.

Jaipur

Hindistan’da bir festival görmeden dönmek yeterince Hindistan’ın ruhunu bize vermeyecekti. Diwali; ışık festivali, seçeceğimiz tarihler için denk gelebileceğimiz harika bir festivaldi. Diwali festivalinde bütün şehir ışıklar altında kalıyor. havai fişekler, maytaplar, patlayıcılar, şehri süsledikleri lambalar…

Anlayacağınız ışık veren her şey bu akşam için hazır hâle getiriliyor. Sokakta deli gibi çat pat patlatan çocuklardan saatlerce gökyüzünü aydınlatan havai fişeklere kadar harika bir festival bizi bekliyordu.

Jaipur şehriyle ilgili yazımı beğendiyseniz, bu yazımı da muhakkak okuyun; 👉🏻 New Delhi

Jaipur’da konaklayacağımız Guest House’u özellikle seçmiştim. İçerisindeki dekor ve otel için turistlerin yaptığı yorumları okuyarak karar vermiştim.

Harika bir çatı katı ve güzel yemeklerin olduğu çatı restoranını olduğunu duyunca işte dedim terasında güzel yemekler yiyip harika biralar içerek ışık festivalini bir terastan izleyebiliriz.

Jaipur şehri bu yüzden daha gitmeden keyif vermişti. Ayrıca Varanisi şehrinden sonra Jaipur bize çok eğlenceli gelmişti.

Şehre varır varmaz otele yerleştik. Tanrım Agra’daki o yataksız aşramdan sonra kendimizi sultan odasında kalıyor gibi hissettik. Hayatımda öyle güzel yatakta yatmadım.

Bir anda her şey çok lüks ve çok konforlu geliyordu. Birbirimize bakıp, biz ne yaşadık gerçekten diyorduk.

Biraz dinlendikten sonra hemen tüm şehri dolaşmaya hazırdık.

Jaipur için otelin tuk tuk şoförü ile anlaştık. Jaipur şehrini çok fazla araştırmamıştık bu yüzden şoför bizi en bilinen noktalara götürdü. Zaten Hindistan’da bu kadar dolu bir programdan sonra artık yavaş yavaş yorulmaya başladığımız için şoförün bizi gezdirecek olması fikri hem çok konforlu hem de çok mutlu etmişti.

Jaipur’da Gezilecek Yerler

Pembe Şehir

Hindistan’ın doğusunda yer alan ve ismi “Zafer Kenti” anlamına gelen Jaipur, Rajastan eyaletinin başkentidir. Delhi ve Agra ile birlikte Golden Triangle (Altın Üçgen) rotasının duraklarından biridir. Hindistan’ın pembe şehri olarak bilinen Jaipur bu hâliyle oldukça fazla turist çekmektedir. 1853 senesinde Kraliçe Victoria ile Galler Prensi Albert’in şerefine tüm şehir pembe renge boyanmıştır. Sonrasında da yapılan tüm binalar da bu renge uygun olarak boyanmaya devam etmiştir.

Jaipur’da Gezilecek Yerler Nereleri? 

Jaipur’da gezilecek pek çok yer vardır. Karakteristik özellikleri ile Hindistan’daki en ilgi çekici yapılardan bazılarına ev sahipliği yapar. 7 kapı ile dışarıya açılan Eski Jaipur, kale surlarına benzer duvarlarla çevrilmiştir. İnsanları, yemekleri ve mimarisiyle sizi renkli bir dünyaya ışınlayacak olan bu tatlı şehirde görmeden dönmemeniz gereken yerlere kısaca göz atalım.

Hawa Mahal

1799 senesinde inşa edilen Hawa Mahal “Rüzgarların Sarayı” anlamına gelir. Hawa Mahal, ön cepheden giren rüzgarın iç mekanı serinletmesi amacıyla tasarlanmıştır. Bu yüzden de “Rüzgarların Sarayı” lakabını alır. 953 penceresi harem kadınlarının dışarıyı rahatça seyredebilmesi için özel olarak tasarlanmıştır. Ayrıca ön cepheye bakıldığında ön cephenin Hindu Tanrısı Vishnu’nun tacı formunda olduğu görülür.

Şehir Sarayı

19. Yüzyıla ait bu pembe saray Rajastan ve Babür mimarisi karışımı ile göz doldurur. Hâlâ bazı hanedan mensuplarına ev sahipliği yapsa da büyük bir kısmı müze olarak hizmet vermektedir. Rajastan, İslam ve Avrupa mimarisinin karışımı olan Mubarak Mahal’in girişinde Tekstil Müzesi, Silah Müzesi ve konuk evlerini görebilirsiniz. Maharacalar’ın evinde 1.6 metre ile dünyanın en büyük gümüş kabı sergileniyor. Jaipur’un son kralı ve çok sıkı bir Hindu olan Maharaca, kutsal Ganj Nehri’nin suyunu yanında taşımak için bu kapları kullanmıştır.

Jantar Mantar

Dönemin astronomi merkezi olan Jantar Mantar, en büyük tutkusu astronomi olan Kral Maharaca tarafından yaptırılmıştır. Gök cisimlerinin uzaklığını ölçebilen, enlem ve boylam hesabı yapabilen, yıldız konumlarını ve mevsimleri ölçebilen aletler burada sergileniyor. Ayrıca hâlâ dakikası dakikasına hesap yapabilen bir güneş saatinin çalışma prensiplerini test edebilirsiniz.

JANTAR MANTAR DETAYLI YAZISI

Amber Kalesi

Kahverengi tonlarının hakim olduğu ve mimarisinde Babür etkisi görülen Amber Kalesi, uzaktan dikkat çeken bir tepe üzerine inşa edilmiştir. Amber Kalesi’nin içersinde Türk hamamı, bahçeler, tapınaklar vardır. Kalede saymakla bitmeyecek oda bulunur.

Kalenin ismi ise amberden yapılmış büyük Shiva heykelinden gelir.

Amber Kalesine 4×4 araçlarla çıkabilirsiniz. Ayrıca geleneksel bir yöntem olan ve günümüzde turistik amaçla kullanılan fillerle de çıkabilirsiniz .

JAIPUR’DA YAPMANIZ GEREKEN AKTİVİTELER

Jaipur, yürüyerek gezilmesi gereken yerlerden biri. O kadar renkli bir atmosfere sahip ki her köşeden sizi şaşırtacak bir yenilik çıkıyor. Bu yüzden seyahatinizin keyfini ikiye katlayacak bazı etkinlikleri paylaşmak isterim.

  • Yüzlerce maymunun yaşadığı Galtaji Maymun Tapınağı’nı ziyaret edin ve onları yer fıstığı ile besleyin.
  • Bir evden rica edip çatısına çıkın ve gün batımında damlara çıkmış insanların uçurtma gösterisini seyredin.
  • Her sene Ocak ayında düzenlenen ve yazın gelişine denk gelen hasat zamanını kutlamak için düzenlenen uçurtma festivalinde gökyüzünün renklenişine tanık olun.
  • Tüm şehri ayaklarınızın altına serecek olan Nahargarh Kalesi’ndeki eşsiz manzaranın keyfini çıkarın.
  • Mart-Nisan aylarında düzenlenen ve evlilik mutluluğunu esas alan Gangaur Festivali’nde geleneksel ritüelleri seyredin.
  • Dünyanın en büyük edebiyat festivalinde kendinizi okuma, kitap tartışması, müzik, sergi, dans gösterisi, sinema gibi kültürel etkinliklere bırakın.
  • Old Town bölgesinde yer alan pazar stantlarının arasında kaybolun.

JAIPUR’DA NE YENİR?

Jaipur yeme içme denildiğinde yine Hindistan’da çok sevilen lezzetler akla geliyor. Biliyorsunuz Hindistan’da inek eti kutsal sayıldığı için sadece tavuk ve deniz ürünleri tüketiliyor. Meyve, sebze, kuru bakliyat gibi ürünler çok seviliyor. Bol baharatlı yemekleriyle de meşhurdur. Yemek ve tatlı tariflerinde başta tarçın ile köri olmak üzere yüzlerce çeşit baharat kullanılıyor.

Jaipur’da ne yenir diye sorulduğunda akıllara, sabah akşam sofralardan eksik olmayan Samosa ve Kachori gelir. Samosa ve Kachori, bir tür börek olup yağda kızartılarak hazırlanır.

Jaipur Rajastan’ın en meşhur yemeği olan Dal Baati Churma ise 3 farklı yemek türünün birbirini tamamlaması ile ortaya çıkmıştır. Nihari, hydebaradi biryani, chakna ve ünlü bir tatlı olan ghewar da Jaipur Rajastan’da denemeniz gereken lezzetlerden bazılarıdır.

Jaipur Şehri doğaya ve Hayvanlara Olan Saygısı

Jaipur şehrinde dikkatimi çeken bir başka konu ise insanların doğaya ve hayvanlara olan saygıları. Hindistan’ın genelinde zaten böyle bir tablo görmeniz mümkün ama Jaipurda hayvanlar daha sakin ve özgür, doğa daha yeşildi.

Ağacı kesmek yerine duvarı ona göre örmek.
özgürce dolaşan bir fil görüp sarılmamak olmazdı.

İnekler, domuzlar, köpekler hepsi bir arada

Hindistan’da Neden Arabaların altından ayakkabı sarkıyor?

Arabaların altından sarkan ayakkabılar Hindistan’a ilk geldiğimde çok fazla dikkatimi çekmemişti. Sonradan fark ettim ki bir sürü arabanın altında sallanan ayakkabılar var. Neden Hindistan’da arabaların altından ayakkabılar sarkıyor? işte çok basit bir cevabı var;  kazadan ve beladan koruduğuna ve şans getirlikdiğine inanılıyor. Bizim ülkemizde de aynanın önüne bağlanan bebek patikleri gibi düşünebilirsiniz.

Hindistan’da garip olan hayvanlar

Fazladan iki ayağı sırtında olan bu öküz

Tekrar New Delhiye dönüş;

Jaipur’da geçirdiğimiz harika Diwali festivalinden sonra üzerimizdeki yüklerden kurtulmuştuk. Hafiflemiş ve New Delhi’ye dönmeye hazırdık. Artık yavaş yavaş seyahatimizin sonlarına doğru yaklaşıyorduk.

New Delhi’ye döndüğümüzde henüz bir otel seçmemiştik. Konaklayacağımız yer belli değildi. Buna rağmen otel konusunda hiçbirimizin artık bir endişesi yoktu. Yatağı olmayan odalarda bile kaldıktan sonra artık New Delhi’deki tüm oteller bizim için lükstü. Kendimizi o kadar rahat hissediyorduk ki, Hindistan’ın bir parçası gibiydik.

New Delhi’ye geri döndüğümüzde tanıdığımız bir restoranda valizleri bırakıp bir kaç konaklama alternatifi bakmaya gittik. Otelleri görerek hem de fiyat pazarlığı yaparak bir tanesinde karar kıldık. Üzerimizde tarifsiz bir rahatlık, mutluluk ve keyif vardı. New Delhi’de ilk konakladığımız otelin üçte biri fiyatına daha merkezi bir yer bulduk.

Artık insanları, ten renkleri, davranışlarını öyle benimsemiştik ki güvenilir bir yer bulma konusunda hiç zorlanmadık. Kendimizi sokaklara bıraktık. Bir sürü pazar, baharatçı, hediyelik eşya satan dükkan gezdik. En doğal tütsüler ve en ayurvedik ürünleri Türkiye’ye götürmek için çantamızın bir kenarına iliştirdik.

ve artık dönüş için hazırdık.

Benzer Yazılar