Diyet yapamayanlar iradesiz mi?

Yazar: Yasemin Soysal

“Diyet yapamayanlar iradesiz mi?” sorusunun cevabı hayırdır! Diyet yapmak daha çok sizin zihinsel bütünlüğünüz ve isteğinizle ilgilidir.

Ah, irade meselesi. Genellikle, diyet yapma konusunda başarısız olanlar, çevreleri tarafından ‘iradesiz’ olarak etiketlenir. Ancak bu tamamen doğru mudur? Daha önemlisi, ‘irade’ dediğimiz şey tam olarak nedir? Diyet yapamayanlar iradesizlikle suçlanır ama işin aslı öyle değildir.

İradeye dayalı diyetlerin çoğu, genellikle başarısızlıkla sonuçlanır. Neden mi? Çünkü bu diyetler, sürekli bir ‘savaş’ gerektirir ve bu savaş genellikle sürdürülebilir değildir. İnsanlar iradeyi kime karşı gerçekleştiriyordur? Kendilerine mi? Bu mümkün müdür? Yemek istemediğiniz bir şeye karşı, istek duyuyorsanız aslında onu yemek istiyorsunuzdur. Yemek istediğiniz bir şeyi yemeyerek mi gerçek iradeyi ortaya çıkaracaksınız? İrade sizin onu içten yönlendirebildiğiniz bir duygu olmalıdır. 

İradesiz insan yoktur sadece o işi gönülsüz yapmaya çalışan insan vardır!

Yemek istememe ruh halini düşüncelerinizde bitirirseniz zaten içinizden yemek isteyi gelmeyecektir. Böylelikle kafa tutmak zorunda olduğunuz bir irade değil sizin isteklerinizle doğru orantılı bir duygu durumu ortaya çıkacaktır. İradenizle savaşıyorsanız aslında o diyeti siz de yapmak istemiyorsunuzdur. Burada karmaşık olan bir şey yoktur. Peki asıl sorulması gereken soru neden o diyeti zorla yapma ihtiyacı duyuyorsunuz? Kilo vermek için mi? O zaman diğer soruyu sorun “neden kilo aldım?” Çok yemek yediğiniz için mi? Geç yediğiniz için mi? Dengesiz beslendiğiniz için mi? İşte bu sorulara zihninizde verecek bir cevabınız ve değiştirebilecek gücünüz varsa iradeniz sizinle birlikte çalışacaktır. İradesiz insan yoktur sadece o işi gönülsüz yapmaya çalışan insan vardır. Tıpkı diyet yapmaya çalışan bireyler gibi.

“Diyet yapamayanlar iradesiz mi?” sorusuna araştırmalar ne diyor?

2018’de yapılan bir araştırma, diyet yapanların çoğunun, diyetlerini sürdürebilmek için sürekli bir irade savaşı verdiğini ve bu savaşın genellikle sürdürülebilir olmadığını göstermiştir.

Diyet yapamayanlar iradesiz mi? pembe bir arka fon ve bir sürü reçelli ekmeğin ortasında sandaviçini yiyen bir adam fotoğrafın tam ortasında da 'Diyet yapamayanlar iradesiz mi?' yazıyor.

Bir İrade Ve Diyet Masalı

Diyet yapmak bir irade meselesi gibi görünebilir. Ancak bu, diyet yapamayanların ‘iradesiz’ olduğu anlamına gelmez. Belki de sadece insan olduklarını ve insanların bazen çikolatalı kurabiye yemek isteyebileceğini kabul etmeleri gerekiyor. Belki de, diyetlerini sürdürebilmek için bir prenses gibi olmak yerine, sadece kendileri olmayı öğrenmeleri gerekiyor.

“Sonuç olarak diyet yapamayanlar iradesiz mi?” diye kendinizi sorguluyorsanız ve diyet yapamıyorsanız, belki de sorun sizin iradenizde değil, belki de sadece bir insan olduğunuzu ve bazen çikolatalı kurabiye yemek isteyebileceğinizi kabul etmeniz gerekiyor.  İnsan olduğunuzu ve sizi yemeye yönlendiren durumları belki de artık hayatınızda taşımak istemediğinizi fark etmeniz gerekiyor. Toplumun sizden beklediği hayatı değil, kendi istediğiniz hayatı yaşamaya başladığınızda bu yeme ataklarınız bir son bulacaktır ve belki de, bir prenses gibi olmak yerine sadece kendiniz olmayı öğrenmeniz gerekecektir. Unutmayın, her birimiz kendi hikayemizin kahramanıyız ve kendi hikayemizi yazmak için ne kadar iradeye sahip olduğumuz tamamen bize bağlıdır.

Benzer Yazılar