Diyet yapmadan kilo vermek mümkün mü?

Yazar: Yasemin Soysal

Diyet yapmadan kilo vermek mümkün mü? Evet diyet yapmadan kilo vermeniz mümkündür. Önemli olan beslenme ve yaşam biçiminizde yaptığınız değişimlerdir.

Sahi, “diyet yapmadan kilo vermek nasıl mümkün olabilir ki?” dediğinizi duyar gibiyim. Ah, hayır, şu an belki de bir diyettesiniz ya da bir tabak dolusu salata yiyor olabilirsiniz. Ya da diyetten sıkılmış yoğun bitter kokulu çikolatanın yarısını mideye indirmiş bile olabilirsiniz. Hayır hayır, diyeti bozsanız bile kesinlikle yargılamıyorum ancak o paketin gidişatını değiştirmenin, o bitter kokulu, yoğun çikolatayı girdap gibi yutan midenizin yolculuğunu yönlendirmenin bir yolunu biliyor musunuz? İşte o zaman, haydi, benimle gelin. Daha ne olduğunu anlamadan kendinizi diyet yapmadan kilo verirken bulacaksınız.

Diyet yapmadan kilo vermek mümkün mü?

Tabi ki şunu vurguladıktan sonra anlatacaklarıma geçmek istiyorum. Diyet yapmadan kilo vermek isteyip gidip öğlen yemeğinde ihtiyacınızdan fazlasını yiyin demiyorum. Ama şunu da eklemek istiyorum gerçekten o anlık sadece onu yemek istiyor ve duygusal açlığın eşlik etmediği bedensel bir istek duyuyorsanız işte o zaman öğlen yemeğinde çikolata kaplı dondurmayı yemek bile yapılabilecek iyi bir şeydir.

Gerçekten o anlık sadece onu yemek istiyor ve duygusal açlığın eşlik etmediği bedensel bir istek duyuyorsanız işte o zaman öğlen yemeğinde çikolata kaplı dondurmayı yemek yapılabilecek en iyi şey olabilir.

İşte bu noktada bedenin isteklerine odaklandığınızda farkında olmadan diyetteymiş gibi beslendiğinizi anlamazsınız. Fakat bu beslenme tarzı illa sağlıklı yiyeceklerle dolu olmak zorunda değildir. ‘Sonuç sağlıklı olmalı’ bunu unutmayın! Ne demek istiyorum? Yani sizce her diyet yapan sağlıklı bir sonuç mu elde ediyor? Ben sonuçla ilgileniyorum. Bir haftayı deli gibi aç geçirip sonrasında bir oturuşta tabak tabak pasta yiyorsa ben burada sağlıktan değil yeme ataklarından ve kısıtlanmış yeme düşüncesinden bahsedebilirim. Yaptığınız kısıtlamalar size daha çok yemek yediriyorsa bu diyet sizin için sağlıksız sonuçlar yaratacaktır.

Zihnin gücü ve odaklanma becerisi ile beslenme alışkanlıklarınızı değiştirebilir ve bu süreçte kilo verebilirsiniz. Hadi farklı açılardan yaklaşan araştırmalara birlikte bakalım.

Araştırmalar, düşüncelerimizin ve duygularımızın, bir bardak suyu bile farklı bir biçimde deneyimlememizi sağlayabileceğini göstermektedir. Örneğin, 2011 yılında yapılan bir çalışma, olumlu düşüncelerin bir bardak suyun tat algısını bile değiştirebileceğini göstermiştir. Yani, bir yudum suyu neşeli bir ruh haliyle içmek, suyun tadını daha tatlı hale getirebilir. Yemeklerimizle ve yiyeceklerimizle olan ilişkimizi değiştirerek, bu mantığı kilo verme sürecine de uygulayabiliriz.

Keyifle, bedeninizin sağlığını düşünerek yaptığınız beslenme ile mutsuz bir şekilde yaptığınız diyet arasında ruhsal ve bedensel olarak çok fark vardır. Düşüncelerinizi değiştirmezseniz o diyetler size işkence gibi gelecektir.

Diyet yapmadan kilo vermek mümkün mü?

Bir başka çalışma, bireylerin yemeklerini yavaşça ve farkındalıkla yediklerinde, daha az yediklerini ve daha doyduklarını göstermiştir. Yani, o cips paketinin tamamını bir oturuşta tüketmek yerine, her bir cipsi yavaşça ve keyif alarak yemeyi denemek daha az kalori alımına ve daha fazla haz deneyimlemeye sebep olacaktır. Bu, diyet yapmadan aldığınız kalori miktarını düşürecektir. Aslına bakarsanız bu da bir diyet şeklidir ama kontrolün daha çok siz de olduğu bir yöntemdir.

Kendinizi zayıf ve fit hissetmeye başladığınızda, bedeniniz de bu değişikliği kabul eder ve kilo verme süreci daha kolay hale gelir.

Sonuç olarak, diyet yapmadan kilo vermek, bir ölçüde mümkündür. Ancak bu süreç, diyet yapmak yerine zihninizi eğitmek ve düşüncelerinizi değiştirmek hakkında daha çok şey öğrenmekten geçer. Kendinize güvenin, sabırlı olun ve bedeninize iyi bakın. Kısa süre sonra, belki de o cips paketinin sizi değil, sizin onu kontrol ettiğinizi göreceksiniz.

Benzer Yazılar