Gazimağusa, Kıbrıs Seyahatimiz

Yazar: Yasemin Soysal

Kıbrıs’ın en güzel ilçelerinden biri olan Gazimağusa geçmişten beri birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Özellikle bir zamanlar burada yaşayan Lüzinyanlar sayesinde de oldukça gelişmiştir. Gazimağusa Akdeniz’in en güçlü limanlarından biridir. Ayrıca burası tek derin su limanına da saihiptir. Gazimağusa altın kumsalları sahilleriyle adından oldukça bahsetmektedir. Tabii ki sadece bu güzel sahiller değil aynı zamanda tarihi ve kültürel alanda gezilecek yerlerini bizlere sunar. Ayrıca meşhur hayalet şehir Maraş da burada bulunmaktadır. Kale ve surlarından altın plajlarına kadar Gazimuğa ilçesi sizi bekliyor olacak.

Gazimağusa şehrine gidesiye kadar bu eski şehrin beni bu kadar etkileyeceğini hiç tahmin edemezdim. Sanki zamanda donmuş gibi duran şehir resmen terk edilmişti. Uzun yıllar kapalı olan Gazimağusa yeni yeni turistlere kapılarını açmıştı. Bisiklet kiralayarak her yeri dolaşmaya çalıştık. Zaten çocuğunuzla birlikte gidiyorsanız buraları yürüyerek dolaşmanız mümkün değil, muhakkak bir bisiklet kiralamanızı öneririm. Şehir öylesine terk edilmiş ki vitrinler terk edildiği günkü gibi duruyor. Her şey öylesine aynı ki sanki bir film setinde gibi hissediyorsunuz. İnsanların nasıl bir panikle şehri terk ettiklerini anlamaya çalışıyorsunuz. Camın kenarında duran oyuncak bile aslında insanların nasıl can havliyle Gazimağusa’dan ayrıldıklarını bize gösteriyor. Bence kesinlikle gidilip görülmesi gereken bir yer. Her hikâye ve her anı sizi orada başka dünyalara götürecek. Gazimağusa’ya gitmeden önce muhakkak burasıyla ilgili bilgi edinmeyi unutmayın yoksa göreceğiniz tek şey dört duvar arası evler olacaktır.

Gazimağusa Gezilecek Yerler Nereleridir?

Hayalet Kasaba Maraş

Gazimağusa gezilecek yerler dediğimizde birçoğumuzun adını fazlasıyla duyduğu Hayalet Kasaba Maraş’tan başlayabiliriz. Burası adından da anlayacağınız gibi tam bir hayalet kasaba. Hayalet şehir Maraş aslında bir zamanlar oldukça lüks bir tatil beldesiymiş. 1970 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından bir gecede boşaltılmış ve o günden beri hiçbir şeye dokunulmamış. Tüm giriş çıkışlar o günden beri kapalı tutulmuş ve yasaklanmıştır.

Şimdilerde tekrardan ilçenin kademeli olarak açılmasından dolayı gittiğinizde açılan bölümleri ziyaret edebilirsiniz. Maraş’ın önce sahilleri açıldığı için buradan da şehrin bazı yerlerini uzaktan da olsa görebilirsiniz.

Lala Mustafa Paşa Camii

Kıbrıs’taki birçok camii gibi burası da bir zamanlar Bizans hâkimiyetindeyken katedral olarak kullanılmıştır. Adı da St. Nicholas Katedraliymiş. 1286-1312 yılları arasında inşa edilen bu katedral daha sonra Osmanlıların bölgeye hâkim olmasıyla burası camii olmuş ve bu caminin adına da Lala Mustafa Paşa Camii adını vermişler.

Bu camide iki farklı kültürün unsurlarını farklı bir tarzda görebilirsiniz. Gotik tarzda yapılan bu katedralde iki adet şapel ve yıllardır duran bir incir ağacını da görmeniz mümkün. Gazimağusa Namık Kemal Meydanı’nda yer alan bu camiye yürüyerek ulaşabilir ve ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Namık Kemal Müzesi

Eskiden bir zindan şimdilerde ise bir müze olan bu yer Venedik Sarayı’nın bahçesinde bulunmaktadır. Burası Osmanlılar Dönemi’nde yaşayan genç şair, edebiyatçı Namık Kemal’in bir zamanlar hapis edildiği yer olarak bilinir. Daha sonra Namık Kemal’in eşyalarına dokunulmayarak burayı müze haline getirmişlerdir.

Othello Kulesi

Lüzinyanlıların bir zamanlar burada yaşadığını ve Gazimağusa şehrini oldukça geliştirdiklerini söylemiştirk. İşte bu Kule de 14. Yüzyılda Lüzinyanlılar tarafından ilçenin Limanı’nı gelebilecek herhangi bir tehlikeye karşı gözetlemek için yapılmıştır. Kule ismini Shekespeare’in ünlü eseri Othello’dan almıştır. Burayı daha sonra Venedikli Nicola Foscari restore etmiştir.

Gazimağusa şehrinde bir antik kent…

Salamis Antik Kenti

Gazimağusa şehrinin 11 km uzağında bulunan Salamis Antik Kenti Gazimağusa’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Burası M.Ö. 11 yüzyıldan itibaren göç alarak bir yerleşim yeri haline gelmiştir. Asurlular, Atinalılar, Fenikeler ve Persler burada bir zamanlar hakimiyet kuran devletler arasındadır.

Günümüzde özellikler çoğunluğu Roma döneminden kalma eserler olan bu yerde her ne kadar bir zamanlar Yahudi isyanları ve depremler tarafından tahrip edilse de tarihe kaynaklık etme görevini sürdürmektedir. Burayı gezerken öğle saatlerine denk gelmemeye dikkat edin zira sıcakta yeterince keyif alarak gezmeniz pek mümkün olmayabilir.

St. Barnabas Manastırı

Gazimağusa St. Barnabas aslen Yahudi bir ailenin oğludur. Eğitim görmeye Kudüs’e gider ve dönüşte Kıbrıs’a gelir ve burada Hristiyanlığın propagandasını yapmaya başlar. Halk bundan çok rahatsız olup Barnabas’ı öldürür ve cesedini de denize atar. Öğrencileri onun cesedinin atıldığını görürler ve gizlice çıkarıp gömerler. Ancak daha sonra nesil onun cesedinin yerini bulamaz.

Aradan geçen zamandan sonra yaklaşık 423 yıl sonra o dönemki psikopos Anthemios rüyasında cesedin yerini görür ve orayı kazmaya başlarlar. Gerçekten de çıkarılan ceset Barnabas’a aittir. Bu durumu İstanbul’daki imparatora bildirirler ve imparator da orayı manastır yaparak bağışta bulunur. İşte o günden beri burası Barnabas manastırdır.

Manastırı gezerken içerideki odaların retore edilmesiyle oluşturan arkeoloji müzesini de gezmeyi unutmayın.

Sinan Paşa Camii

1358 yılında yine bir kilise olarak yapılan bu camii zengin bir tüccar tarafından yaptırılmıştır. Tüccar burayı St. Peter ve St. Paul’un anısına yaptırmıştır. Osmanlıların Gazimağusa bölgesini fethettikten sonra 1571 yılında burası camiye dönüştürülmüştür. Caminin avlusunda 1730 yılında vefat eden ünlü Osmanlı diplomatı Çelebi Mehmet Efendi’nin mezarı bulunmaktadır.

Gazimağusa’da Ne Yenir Ne İçilir?

Kıbrıs’ın birçok yerinde meşhur olan Hellim peynirinden, şeftali kebabına ve tatlılarına kadar birçok yiyeceği Gazimuğa’da da bulabilirsiniz.

Gazimağusa surlarının hemen yanında gezebileceğiniz küçük bir çarşı var. Girişte birçok kafe ve restoran bulabilirsiniz.

Biz Petek Pastanesini tercih ettik ve iyi ki de öyle yapmışız. Tatlı bir yağmur sonrası güzel yemekleri, sıcak çayı ve taze tatlıları ile yorgunluğumuzu giderdik. Sizin de vaktiniz olursa buraya uğrayabilirsiniz.

Benzer Yazılar