Neden Kilo Vermek İçin Yeterince Motive Olamıyorum?

Yazar: Yasemin Soysal

Neden kilo vermek için yeterince motive olamıyorum? Kilo verme ve yaşam tarzı değiştirmek birçok kişi için zorlayıcı bir süreç olabilir. Ancak bu değişimlerin başlaması için yeterli motivasyonun bulunması gerekir. Kişiler kendileri için en iyi hedefi, kilo verme sebebini bulması gerekir. Yeterli ve tatmin edilememiş hedefler kilo vermek için yeterli motivasyonu oluşturmaz

Dopamin ve Motivasyon İlişkisi

Bilim dünyasında yapılan araştırmalar, motivasyonun büyük ölçüde dopamin adı verilen bir nörotransmiterle ilişkili olduğunu göstermektedir. Dopamin, ödül verici süreçlerin ardından salgılanan bir kimyasaldır ve motivasyonu arttırarak bu sürecin tekrarlanmasını sağlar. Kilo verme sürecinde, başarı elde edildiğinden salgılanan dopamin miktarı, bireysel motivasyonunu artırabilir. Fakat eğer beyniniz gerçekten o hedefe ulaşacağına inanmıyorsa, ya da hedef ulaşılabilir olmaktan uzaksa bu durumda beyin dopamini salgılamayacaktır. Çünkü beyin için ulaşılamayacak bir durum ödül görevi görmeyecektir. Tabi ki şunu da belirtmek istiyorum hedef gayet ulaşılabilir ve kolay olabilir ama kişi bilinçaltında o hedefe ulaşamayacağına inanıyorsa yine beyin için gerçekçi bir hedef değildir. Bu durumda önce beyinde oluşan engeli kaldırmak gerekir. Kişi neden o hedefe ulaşamayacağını düşünüyor onu bulup düzeltmek gerekir. Yoksa kilo verme süreci büyük bir hüsranla sonuçlanır.

Neden Kilo Vermek İçin Yeterince Motive Olamıyorum? yazısının yazıldığı bir kapak resmidir

Korkular ve Özgüven Sorunları

Neden Kilo Vermek İçin Yeterince Motive Olamıyorum? Motivasyon kaybı genellikle bilinçaltındaki duygusal faktörlere dayanabilir. Kilo verme süreci sırasında ortaya çıkan korkular, stresin azalması ve olumsuz duygular, bireyin kendini motive etmesini engelleyebilir. Bu düzenleme, psikolojik destek almak ve bu duygusal engellerle yüzleşmek önemli bir adım olabilir. Korkular ve özgüven sorunları kilo vermeyle ilgili olduğu kadar günlük hayatın içerisinde ki sorunlarlada ilgili olabilir. Diyetler yüzünden bir çok kişi özgüvenini kaybetti. Başladığı diyeti, detoksu, kilo verme sürecini tamamlayacağına dair korkuları var. Hatta bir çok kişi de diyet korkusu oluştu. İnsanlar diyete girmeden günler öncesinde kendini psikolojik olarak bu duruma hazırlamaya çalışıyor. Bu kadar stres ve korku hissedilen bir durumda beynin dopamin merkezlerinin tetikleneceğini düşünmek bir hayal olacaktır. Diyet ve kilo verme süreci bırakın bir ödül olmayı bir çok kişi için büyük bir cezadır ve bu noktada beyin anksiyete ve depresyonda salgıladığı kimyasalları size sunacaktır.

Sosyal destek, motivasyon eksikliğinin aşılmasında önemli bir faktördür. Aile, arkadaşlar veya destek gruplarıyla iletişim kurabilir, bireylerin zorluklarla başa çıkmalarına yardımcı olabilir. Birlikte çalışmak ve birleştirici destek olmak, motivasyonu artırmak. Fakat burada sizinle birlikte diyete giren ve aynı kötü deneyimleri yaşamış topluluklardan bahsetmiyorum. Çünkü gemi batarken içerisinde ki yolcuları da içine çekecektir. Yani bdaha öncesinde sürekli olarak başarısız diyet ve kilo verme deneyimi yaşamış kişilerle yola çıktığınızdan içlerinden biri motivasyonunu kaybettiğinde sizinde direnciniz kırılabilecektir. Bu yüzden destek aldığınız toplulukta muhakkak ki bu işi sonuna kadar götürecek ya da sonuna kadar sizi motive edecek kişiler olmalıdır.

Neden Kilo Vermek İçin Yeterince Motive Olamıyorum?

Kilo verme ve yaşam tarzı değişiklikleriyle ilgili motivasyon eksikliği, bir dizi özellik ve psikolojik faktörden kaynaklanabilir. Dopaminin rolü, bilinçaltındaki duygusal engeller, belirsiz sonuçlar ve sosyal destek eksikliği, bu sorunla başa çıkmada yardımcı olabilecek önemli unsurlardır. Bilimsel ve psikolojik temellerle desteklenen bir motivasyon stratejisi, bireyin kilo vermesini sağlamak ve yaşam tarzını olumlu yönde değiştirmesine yardımcı olabilir. Burada zihninizle iletişim halinde olmanız gerekir. Neden hedeflerine ulaşamayacağını düşünüyor, neden geçici değil kalıcı zayıflayabileceğine dair inancı yok? Bunları tam bir farkındalıkla çözemez ve sorunlarının kökenini bulamazsa, her pazartesi başladığı ve cuma bıraktığı bir diyet yolculuğunun içerisinde kendini bulacak. Başarısız diyet denemeleri sonuçu kendine olan motivasyon ve inancı her geçen gün daha da düşecektir.

Benzer Yazılar