Hollywood, Amerika Seyahatimiz

Yazar: Yasemin Soysal

Hollywood Amerika’nın Los Angeles Bölgesi’nin Kaliforniya eyaletine bağlı bulunmaktadır. Hollywood nedir diye sorduğumuzda birçoğumuz aklıma gelenler film sektörü, sinema, film stüdyoları ve ünlüler geçidi olacaktır ki bunların hepsi doğru. Dünyanın sinema kalbinin attığı yer Hollywood günümüzde birçok insanın merak ettiği ve turist akınına uğrattığı bir yerdir. Buradaki bu bol ışıklı ve yaldızlı hayatta gezerken sizler de bir anda kendinizi bir film yıldızı gibi hissedebilirsiniz. Her yıl Oscar ödüllerinin de burada düzenleniyor olması birçok insanın burayı duymasının nerdeyse kaçınılmaz olduğunu gösteriyor.

İlginçtir ki Amerika’da New York Bölgesi daha çok imkâna ve üne sahipken sinema stüdyoları buraya kurulmuş. Bunun iki tane sebebi var: Birincisi hava Hollywood’da her zaman New York’a göre daha güzel olmuş, ikincisi ise New York sinemasında sinema sektörünün telif haklarının çoğunluğunu Thomas Edison’un elinde bulunduruyor olması. Bu bölgede Edison ve avukatlarının etkisi daha az olduğu için sinema sektörü de Edison’a yüklü miktarlarda para ödememek için bu bölgeyi tercih etmişler.

Hollywood’ta birçok otel mevcuttur, bu otellerde kalabileceğiniz gibi aynı zamanda iar bnb’den ev de kiralayabilirsiniz.

Hollywood’taki bazı oteller

Gelelim Hollywood bölgesinde gezilecek yerlere. Burada film stüdyolarından bulvarlara birçok yeri görebilir ve kendinizi bir an bir film sahnesinde hissedebilirsiniz.

Hollywood’da Gezilecek Yerler

Walk of Fame (Şöhret Kaldırımı)

Hollywood’da geçmişten günümüze kadar birçok yıldızın el ve ayak izlerinin olduğu bu yer oldukça geniş üne sahiptir. Bazı film yıldızlarının sadece adının bulunduğu bu yol yıldızlardan oluşmaktadır. Bu gelenek 1960’larda başlayıp günümüze kadar devam etmiştir. Yıldızlarla dolu bu yolda yaklaşık olarak 2.500 ünlünün ismini her bir yıldızın içinde bulabilirsiniz. Bu yolda yürürken çok fazla ünlü ismin adına rastlayacaksınız. Sizler de bu yıldızların el izlerine elinizi koyup resim çekilebilirsiniz.

Bu stüdyo bir harika!

Universal Film Stüdyoları

Sizler de izlediğiniz o muhteşem filmlerin nasıl çekildiğini merak ediyor musunuz? Uçan arabalar, çok yüksekten atlayan insanlar, dinozorlar ve daha fazlası… Bütün bunları ve dahasını Hollywood Universal Stüdyoları’nda bulabilirsiniz. Bu stüdyo içinde bulunan bir tema eğlence parkı alanına yapılmıştır. Universal Stüdyoları’nda gezmek isterseniz tur satın alıp film sahnelerine nasıl hazırlanıldığını görebilirsiniz. Ayrıca stüdyoların içini tramvayla gezebileceğinizi de unutmayın. Bunun dışında burada restoran ve kafeler ve hatta mağazalar ve çeşitli aktiviteler de bulunmaktadır.

Dolby Tiyatrosu

Eski adıyla Kodak Tiyatro olan bu şaşaalı yer aynı zamanda Oscar Törenlerinin yapıldığı yerdir. Burada 3400 kişilik seyirci kapasitesi bulunmaktadır. Hollywood Dolby tiyatrosunda her yıl Oscar töreni yapıldığı gibi yıl içinde de birçok gösteri ve tiyatro etkinliği bulunmaktadır. Bunlardan birini izlemek isterseniz gitmeden önce tiyatronun internet sitesinden programlara bakabilirsiniz.

Hollywood Bulvarı

Birçok sinema ve film stüdyosunun bulunduğu capcanlı ve insanlarla dolu bu bulvarda yürüyüş yapabilirsiniz. Hollywood Bulvarı özellikle akşam saatlerinde kalabalıklaşır ve cıvıl cıvıl bir hal alır. Hatta be nedenle sıklıkla New York’daki Broadway ile kıyaslanır.

Hollywood Bulvarı’nda önceden birçok ünlü ismin burada oturması nedeniyle oldukça lüks mağazalar varmış. Bu ünlüler buradan taşındıkça mağazalar da yavaş yavaş kapanmış. Ayrıca açıldığı zamanda ilk zamanlar Çin ve Mısır tiyatroları burada hâkimmiş sonrasında tiyatro çeşitliliği artmıştır. Bulvarı gezerken Şöhret Kaldırımı ve Dolby tiyatrosunun da aynı zamanda bu bulvarda bulunduğunu unutmayın.

Hiç Çin Tiyatrosuna gittiniz mi?

 TLC Çin Tiyatrosu (Hollywood)

Adından da anlaşıldığı üzere Çin Tiyatrosu Çin tasarımıyla yapılmış olan ve Hollywood’da bulunan bir tiyatrodur. Bu tiyatro 1927 yılında açılmış olup turistlerin oldukça ilgisini çeken bir yerdir. Bahçesinde ünlülerin ayak izinden oluşan ve “handprints”denilen bir yer vardır. Yine eğer burada bir tiyatro izlemek isterseniz tiyatro programına göz atıp dilediğinizi izleyebilirsiniz.

Griffith Park and Observatory

Hollywood Santa Monica dağının doğusunda bulunana ve 4200 metrekarelik bir alana kurulan bu park Los Angeles’ın en büyük parkı konumundadır. Parkın içinde golf sahaları, tiyatrolar ve çeşitli aktiviteler bulunmaktadır. Bunlar arasında en gözde çarpan şey Griffith gözlemevidir. Kubbeli büyük yapısıyla hemen gözünüze çarpacaktır.

Hollywood Griffith gözlemevi çeşitli bölümlere ayrılmıştır. Kapıdan girerken sizi  Foucault Pendulum adınyla bilinen ve amacı dünyanın yuvarlak olduğunu ispatlamak olan bir alet karşılıyor. Gözlemevinde hem güneşi hem ayı gözlemleyebileceğiniz teleskoplar, çeşitli aletler bulunuyor. hatta bu güneş teleskoplarından güneşi ücret ödemeden izleyebilirisiniz. İnsanoğlunun hayal gücünü, bilimi oldukça ileri seviyede görebileceğiniz bu gözlemevinde yıl içerisinde çeşitli sergiler düzenliyorlar. Sizler de girdiğinizde burada bazı gözlemleri yapma şansına ulaşabilirsiniz.

Ünlü Tesla’nın çalışmalarına dair birçok şeyi yine buradaki sergilerde bulabilirsiniz. özellikler yüksek voltaj düşük akım ve yüksek frekanstan nasıl yararlanılır neler üretilebilir siz de inceleyebilirisiniz.

Hollywood’da gezilecek yerler bitmiyor…

Capitol Stüdyoları

Hollywood bölgesinde birçok ünlü stüdyo olduğunu söylemiştim. Capitol Stüdyoları da bunlardan biridir. Zaten Hollywood’a geldiğinizde bu yuvarlak ve çok yüksek katlı bina hemen dikkatinizi çekecek çünkü şehrin adeta simgesi olmuş durumda. Capitol Stüdyoları 1956 yılında kurulmuş ve o günden beri birçok ünlü müzisyenin müziklerini kaydetmiş.

 Sunset Strip

Dilimizdeki anlamıyla “günbatımı şerdi” olan bu yer Beverly Hills ile Hollywood arasında kalan bölüm için kullanılır. Burada çeşitli lüks restoranlar, eğlence mekânları, yüksek ve ışıklı reklam panoları bulunmaktadır. Yine bir zamanlar ünlü isimlerin de burada yaşaması sebebiyle oldukça meşhur olan bu yer günümüzde bu özelliğini biraz kaybetmiştir. Özellikle akşamları neon tabelaları eğlence mekânları ışıkları, yolsa yürüyen ve kalabalığı oluşturan insanlar buraya farklı bir hava katarlar.

Hollywood Yazısı

Hollywood bölgesine gelip de bu yazıyı görmeyen yoktur sanırım. Bu yazının yapılış amacı aslında çok farklıymış. Bu yazı 1926 yılında ünlü bir projenin tanıtımı için emlakçılar tarafından yaptırılmış. Hollywood’un meşhur yeşil yamacına yaptırılan bu yazı zamanda buranın bir ikonu hâline gelmiş. Hollywood’un her yerinden görebileceğiniz bu yazının yanına gitmek ve dokunmak ise kesinlikle yasaklanmıştır.

Benzer Yazılar