Verdigim kiloları nasıl koruyabilirim?

Yazar: Yasemin Soysal

Verdigim kiloları nasıl koruyabilirim? En çok merak edilen sorulardan biridir. Verilen kiloların korunmasında psikolojik faktörler çok önemlidir. Verilen kilolar zoraki ve kıtlık bilinci yaratacak şekilde olduysa, tekrar hızlıca geri alınma ihtimali yüksektir. Verilen kiloların korunması için, kilonun nasıl verildiği çok önemlidir.

Çoğumuzun yaşadığı kilo verme süreci, aslında bitmeyen bir maraton gibidir. Evet, kiloları verdikten sonra koruma süreci de bu maratonun en zorlu ve en taktik gerektiren etaplarından biridir. Belki bir süreliğine bu sürecin üstesinden gelebiliriz ama şüphesiz ki zihinsel dönüşümün asıl gerektiği yer de burasıdır.

Verdigim kiloları nasıl koruyabilirim? Bir araştırma, kilo kaybının korunmasında psikolojik faktörlerin rolünü ortaya koymaktadır. “Yaşam Tarzı Değişiklikleri ve Kilo Kaybı: Psikolojik ve Davranışsal Faktörler” adlı makale, bilinçli bir şekilde oluşturulan sağlıklı alışkanlıkların kilo kaybının korunmasında önemli bir rol oynadığını vurgulamaktadır (Elfhag & Rössner, 2005).

Verdiğim kiloları nasıl koruyabilirim? Peki, nasıl bir zihinsel dönüşüme ihtiyacımız var?

Kilo verdiğinizde ve daha sonrasında da kilonuzu korumak istediğinizde, zihninizdeki imajın ‘Şişmanlık’ olmaması gerektiğini anlamalısınız. Eğer sürekli kilo almayı düşünürseniz, orada bir problem var demektir. Kilo verme sürecinde odaklanmanız gereken, kendinizi sağlıklı ve enerjik hissetmek olmalıdır. Sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek, yani daha sağlıklı seçimler yapmak, daha çok hareket etmek ve stresi yönetmek gibi konulara odaklanmak, sizin kilo verme ve kilo koruma sürecindeki en büyük yardımcınız olacaktır.

Düşüncelerinizi değiştirmek en iyi çözüm!

Kilo verme sürecini kolaylaştırmak için, düşüncelerinizi değiştirmek en iyi çözüm olabilir. Nasıl mı? Bir tür düşünceyi yeniden şekillendirme yaparak. Çalışmalara göre, düşüncenin yeniden şekillendirilmesi bireyin, kilo kaybını ve kilo korumasını olumlu bir şekilde etkiler ve daha fazla motivasyon sağlar (Weineland et al., 2012).

Verdigim kiloları nasıl koruyabilirim?

İlginç olan şey, kilo verdikten sonra yaşanan kilo alımının tamamen fiziksel bir süreç olmadığıdır. Bu süreç, aynı zamanda psikolojik bir süreçtir ve bu da hikayenin daha karmaşık bir hal almasına neden olmaktadır.

Şöyle düşünün; verdiğiniz kiloları koruma çabası, aslında geri dönmemeye dair bir korkunun sonucudur. Beynimizde durmaksızın tekrar eden bir film şeridi gibi “Kiloları geri almayacağım, kiloları geri almayacağım” diye bir mantra mırıldanıyorsunuz. Ancak, bu tür bir düşünce tarzı, tamamen olumsuz bir imgeye odaklanmamıza neden olur ve bu, bilinçaltımızda gerçekleşen bir çeşit hileye sebep olabilir.

Verdigim kiloları nasıl koruyabilirim? Kilo almak ve vermek üzerine düşünmeyi bırakmak, kilo verme hedefinizi koruma konusunda size yardımcı olabilir. Ancak bu durumda da sorun, düşüncelerinizi nasıl değiştireceğinizi bilememeniz olabilir. 

Kilo verme hedefinizi korumak için düşüncelerinizi nasıl değiştirebilirsiniz?

Verdigim kiloları nasıl koruyabilirim? Dikkatinizi, sağlıklı yaşamaya ve bedeninizi sevmeye yönlendirebilirsiniz. Verdiğiniz kiloları düşünmek yerine, sağlıklı yaşamanın keyfini çıkarmaya ve bedeninize olan sevginizi arttırmaya odaklanabilirsiniz. Kendinize ve bedeninize olan saygıyı arttırmak, diyet yapmak ve egzersiz rutinleri gibi zorunlulukları daha keyifli bir hale getirebilir ve bu da kilo verme hedefinizi korumanıza yardımcı olabilir.

Tabi ki yine aynı şeyi söyleyeceğim zorunlu bir egzersiz ve diyet programı sizi yarı yolda bırakacaktır. Burada egzersize ve sağlıklı beslenmeye olan bakış açınızı değiştirmeniz gerekir. Yoksa kendinize dayatarak yaptığınız diyetler kilonuzu korumanıza yardımcı olmayacaktır. Belki doğru beslenme şeklini ya da size uygun olan egzersiz programını bulamamış olabilirsiniz. Lütfen burada bakış acınızı değiştirin.

Öğrencileriminin bir çocuğunun aslında ruhlarına hitap eden egzersiz yöntemini bulamadıkları için spor yapmak istemediklerini görüyorum. Bazıları adrenalin sporlarını severken bazıları da müzikli sporları seviyor. Ya da göz önünde olunan sahne sporlarını… İlla plates salonuna ya da kardiyo salonuna giderek kilo vermeye çalışmanıza gerek yok. Önce ruhunuzu çocuklar gibi neşelendirecek hareket etmenizi sağlayacak sporu bulun. Bu bir dans olabilir, bu bir doğada yürüyüşü ya da bisiklet olabilir. Bunu siz bulacak ve belirleyeceksiniz. Yine aynı şekilde beslenmenize en iyi gelecek alışkanlıkları bulmanız gerekiyor. Yoksa kilonuzu korumak bir hayal olacaktır. Belki bedeniniz kahvaltıyı sevmiyor ve zorla günün en önemli öğünü saçmalığıyla bedeninizi yemek yedirmeye çalışıyor olabilirsiniz. Bedeninizdeki açlık tokluk sinyallerinizi dinlemediğiniz sürece tekrar söylüyorum verdiğiniz kiloları korumak bir işkenceye dönecektir.

Benzer Yazılar