Jantar Mantar, Hindistan’da bir gözlemevi

Yazar: Yasemin Soysal

Hindistan Jantar Mantar Hawal Mahal’in (Kırmızı ve pembe kumtaşından inşa edilen saray) karşısında bulunan bir gözlem ve astroloji merkezidir. Hindistan’da astronomi ve yıldızlar deyince ilk akla Jantar Mantar geliyor. Buraya büyük bir merakla gittik çünkü en eski astronomi merkezlerinden biri olduğunu biliyorduk. Hindistan’daki Jantar Mantar Unesco Dünya Mirası Listesi’ne girmiş astronomik bir gözlemevidir.

Jantar Mantar

Unesco Dünya Mirası Listesi’ndeki Astronomik Bir Gözlemevi, Jantar mantar

Aklımızdaki tek soru acaba içerideki anıtları ya da astrolojik sembolleri anlayabilir miydik? Ancak içeriye girdiğimizde her anıtın altında İngilizce açıklamalarını görünce bir parçada olsa rahatladık çünkü burada kime sorsanız anlatmak için can atan birileri var ve çat pat İngilizcemizle neler yazdığını anlayabiliyorduk.

1734 yılında hizmet vermeye başlamış…

Bazen gördüklerimiz bizi öyle şaşırtıyordu ki eski bir dönemde nasıl böyle bilge işler yapıldığını anlamakta zorlanıyorduk.1734 yılında hizmet vermeye başladığını düşünürseniz ne demek istediğimi anlarsınız. Gerçekten büyük hesaplar ve titiz bir çalışma olduğunu görebiliyorsunuz. Milimetrik hesaplar yapılmış resmen. Neredeyse hiç hata payı yok. Tamamı taş ve mermerden inşa edilmiş.

Dev güneş saati; Büyük Samrat Yantra

Dev güneş saati 2 saniye hassasiyetle ölçüm yapılabiliyor. Dünya ile güneş arasındaki mesafe bile ölçülebiliyor. Hatta acaba İngilizcelerini yanlış mı anladık diye düşündüğümüz anlar oldu.

Ram Yantra

Ram yantra; Güneş ve gezegenlerin yüksekliğini ve azimutunu (Azimut, bir gök cisminin gözlemciye göre istikâmetinin ufuktaki kuzey veya güney noktasından açısal uzaklık olarak ifadesi.) ölçer. Bu taş bloklarının merkezinde eşit yükseklikte bir direk bulunur. Bu direkler ve bloklar, yapının yarıçapına eşit olan, eşit yüksekliktedir.

Ram Yantra sadece Jaipur ve Yeni Delhi’deki Jantar Mantar’da görülür.

Büyük Samrat Yantra (Dev Güneş Saati); 27m yüksekliğinde

Büyük Samrat Yantra; 27m yüksekliğindedir. Jantar Mantarda, günün saatini söyler.
Vrihat Büyük Samrat Yantra

Küçük Laghu Samrat Yantra

Dhruv Darshika Kuzey Kutbu Görünümü Yantra

Rajput kralı Sawai Jai Singh II tarafından yaptırılmış ve 1734’te tamamlanmıştır. Bir tanesi Delhi’de olan mantarlardan biri de Jaipur’da. İklimin ve havanın şartları da göz önüne alınınca Jaipur şehrinde kurulması uygun görülmüş. Ayrıca Maharaca bu rasathane kurulmadan önce adamlarını dünyanın dört bir yanındaki gözlem evlerine gönderdiğini ve buralarda kendilerini geliştirip ülkeye öyle döndüklerini duymuştuk.

Delhi, Jaipur, Varanasi ve Nattura’da da kurulan gözlem evlerinin en bilineni Jaipur. En azından biz böyle biliyoruz.

Bugün, Jaipur’daki Jantar Mantar, 1961’den beri Rajasthan Arkeolojik Siteler ve Anıtlar tarafından korunmaktadır.

İçeriyi gezerken gerçekten şaşkınlık hissettik.

Güneşin acısına, gökyüzünün durumu ve daha bir çok faktöre göre yapıların şekilleri değişiyor. Biri kısacık merdivenlere sahipken başka bir yapı 27 metre uzunluğunda. Merdivenlerin başına çıkıp acıları anlamaya, yazıları çözmeye ve yıllar önce insanların bu konuda yaptığı çalışmaları hayranlıkla anlamaya çalıştık.

Jantar Mantar Hindistan’da bir gözlemevi, sıcakta gitmeyin!

Çok sıcak bir zamanda gitmenizi önermiyoruz çünkü herhangi bir gölgelik yok.

Biz gittiğimizde çok sıcak değildi ama yine de bir parça sıcaktan bunaldık. Güneşin ve yıldızların incelendiği bu alanda kafanızı sokacağınız bir yerin olmaması akşam üstü ya da sabah saatlerini tercih etmenize sebep oluyor. Düz bir alan ve gezmek için ortalama 1 ya da 2 saat yeterli oluyor. O süre içerisinde eğer sıcakta gelirseniz buna katlanamay bilirsiniz.

Aslında biz en fazla bir saat içeride kaldık. Ona rağmen sıcaktan etkilendik. Belki sizin merakınız ve yanınızda daha derin açıklamalar yapacak birileri varsa bu süre daha fazla uzayabilir. Ona göre Jantar Mantar’a hazırlıklı gelmekte fayda var.

09.00 – 16.30 saatleri arasında ziyarete açık. Giriş 350 Rupi. Hawal Mahal’in (Kırmızı ve pembe kumtaşından inşa edilen saray) karışışında yer aldığı için Hawal Mahal’i gezmeye gelmişken burayı da gezilecek yerler listenize muhakkak not alın.

İçerideki yapıları daha iyi anlamanız için hepsinin fotoğrafını sizlerle paylaşıyorum. Fotoğraflardan Jantar Mantar’da sizi nelerin beklediğini daha iyi anlayacaksınız.

Jantar Mantar Jaipur’da toplam 19 enstrüman var. Jantar Mantar’ın başlıca enstrümanlarından bazıları Rama Yantra, Samrat Yantra, Rashiwalay Yantra, Disha Yantra, Utaansh Yantra, Chakra Yantra, Jai Prakash Yantra, ve Dingash Yantra’dır.

Jaya Prakash Yantra

Belli açı ve büyüklüklerde olan mermer levhalar aslında gökyüzünün ters görüntüsünü temsil eder ve gökyüzündeki cisimlerin azimutrusunu, yükseltisini, saat açılarını, konumlarını belirlemeye yardımcı olur.

Jai Prakash Yantra

Nadi Valaya

Nadi Valaya Yantra’nın Güney Plakasındaki Sanskritçe yazıt

Ekvator düzleminde iki dairesel kadranı vardır. Biri kuzeye bakar diğeri de güneye. Her iki diskin çubuk şeklindeki kolları, komşu Laghu Samrat Yantra’nın rampasına tam olarak paraleldir. Avrupa güneş saatlerine en çok benzeyen ekinoksta bir güneş saatidir.

Jantar Mantar Hindistan’da bir gözlemevi – BURÇLAR

Burçları ve sembolleri de sizinle paylaşmak istiyorum. Jantar Mantar burç yapılarına kendi burcum olan akrep burcunun fotoğrafını paylaşarak başlıyorum.

Jantar Mantar KOÇ Burcu Sembolü

Hindistan, Aries yani KOÇ burcunun sembolü

BOĞA Burcu Sembolü

Hindistan, Taurus yani BOĞA burcunun sembolü
Taurus BOĞA burcu /Jantar-Mantar Genel Görünüş
Taurus-BOĞA–burcu

İKİZLER Burcu Sembolü

Hindistan, Gemini yani İKİZLER burcunun sembolü

Jantar Mantar Hindistan’da bir gözlemevi, YENGEÇ Burcu Sembolü

Hindistan, Cancer yani YENGEÇ burcunun sembolü
YENGEÇ-Cancer-burcu /Astroloji Merkezi
YENGEC Burcu-Cancer, Astranomi ölçüm taşı
CANSER-Yengeç burcu anıtı

ASLAN Burcu Sembolü

BAŞAK Burcu Sembolü

Hindistan, Virgo yani BAŞAK burcunun sembolü

Jantar mantar, Hindistan’da bir gözlemevi; TERAZİ Burcu Sembolü

Jantar mantar gözlemevinde terazi burcu sembolü
Libra yani TERAZİ burcunun sembolü
Scorpio Vrishchik Part Rasivalaya Yantra AKREP burcu

AKREP Burcu Sembolü

Jantar mantar gözlemevinde akrep burcu sembolü
AKREP(Scorpio) burcunun sembolü
Scorpio yani AKREP burcunun sembolü

Hindistan’da bir gözlemevi, YAY Burcu Sembolü

Jantar mantar gözlemevinde yay burcu sembolü
OĞLAK-Burcu-Capricorn astroloji ölçümü

Hindistan’da bir gözlemevi, OĞLAK Burcu Sembolü

Hindistan Capricorn astroloji ölçümü
Jantar mantar gözlemevinde oğlak burcu sembolü
Hindistan Capricorn yani OĞLAK burcunun sembolü

KOVA Burcu Sembolü

Jantar mantar gözlemevinde kova burcu sembolü
Hindistan, Aquarius yani kova burcunun sembolü
Jantar mantar gözlemevinde KOVA Burcu-Aquarius / Astroloji sembolü
KOVA Burcu-Aquarius / Astroloji
Aquarius-KOVA-Burcu

BALIK Burcu Sembolü

Jantar mantar Hindistan'da bir gözlemevinde balık burcu sembolü
Hindistan, Jantar Mantar / Pisces yani BALIK burcunun sembolü

Artık yorgun düşmüş bir şekilde otelin yolunu tuttuk. New Delhi’de kalan günlerimiz için dinlenme vakti gelmişti. New Delhi yazımızı merak ediyorsanız lütfen Hindistan, seyahat yazımızı okuyun.

Benzer Yazılar