Zayıflamak istiyorum, dediğinizde bilinçaltınız neye inanıyor?

Yazar: Yasemin Soysal

Zayıflamak istiyorum dediğinizde bilinçaltınız aslında neye inandığınızı sorgular. Zayıflamak istemek bir niyettir ama inancınız davranışlarınızı etkiler. Zayıflamak istiyorum dediğinizde bilinçaltınız kilo alacağına inanıyorsa büyük ihtimal eylemleriniz ve yeme tutumunuz bu yönde olacaktır.

Zayıflama sürecinde yaşadığımız hayal kırıklıkları öyle büyük oluyor ki, sanki insanlara can simidi atmak istercesine yaşadığımız deneyimleri anlatmak istiyoruz. Ne kadar zor olacağını, diyetin ancak bir hafta sürebileceğini, iradeye hâkim olmanın çok zor olduğunu… Negatif deneyimlerimizi, hastalıklı birinin öksürürken etrafa saçtığı virüsler gibi sürekli saçıyoruz. Zayıflamak istiyorum dediğinizde ve konu açıldığında bu işin ne kadar zor olduğunu, yaşanan acıları, diyet maceralarını, insan istese de o kadar kolay zayıflanamayacağını anlatmak için fırsat kolluyoruz. Dünyanın parasını verip sonra da spor salonlarına nasıl gitmediğimizi anlatıyoruz. Aslında can çekişiyoruz, birileri bizi buradan kurtarsın istiyoruz ama sonra bir bakmışız “Evet, haklısın, yapamazsın.” diyen bir sürü insan olmuş etrafımızda. Sonuçta zayıflamak istiyorum dediğimize pişman olmuşuz.

Zayıflamak istiyorum demek kolay!

Aslında ihtiyacımız olan şey; tüm bu fikirlerin, düşüncelerin ve inançların hayatımızdan çıkması. Günlük hayatta söylediğimiz laflara ve hareketlere odaklanmak. “Gerçekte ben neye inanıyorum?” diye sormak. Gerçekten zayıflamak istiyorum dediğimde buna inanıyor muyum? Ardından tüm bu hüzne, mutsuzluğa, yenilmişliğe düşürecek duygulardan uzak kaldığına emin olmak. Yoksa neden zayıflayamadığını anlatmak aslında ona inanmanı sağlayacak. İşte bunu yapma! Başarısızlığını haklı bir sebebe bağlama.

Her birimiz bir uzman, her birimiz bir zayıflama duayeni…

İşte bu noktada, kara büyücüleriniz aslında size ait olmayan yanlış inançları dışarıya çıkarmak için orada bekleyen masum şifacılarınızdır.

Zayıflamak istiyorum kelimesine bilinçaltınızın da inanıyor olması gerekir.

Bir çok uygulamada pozitif söylemlerin işe yarıyacağı yazıyor. Bunu okuyan okuyucu zayıflamak istediğini sürekli söylediğinde bunun işe yarayacağına inanıyor. Tabi ki bir noktada bu işe yarayacaktır ama siz buna inandığınızda. Peki bilinçaltınız da zayıflamak istediğinize inanıyor mu ya da o da zayıflamak istiyor mu? İşte bu çok önemli bir mesele.

Bilinçaltınız zayıflamak istiyor mu?

Böyle bir şey mümkün mü diye soruyor olabilirsiniz. Eğer ben zayıflamak istiyorsam o zaman biliçaltım da zayıflamak istiyordur diye düşünebilirsiniz fakat burada yanılıyorsunuz. Gerçek aklınızda zayıflamak istediğinizi söylediğinizde zaten alt beyninizde buna inanıyordur. Fakat zayıflamak istiyorum kelimesinin asıl anlamı, zayıflamam gerekiyor, zayıflamaya mecburum, zayıflarsam bu benim için daha iyi olur gibi mantık çerçevesinde söylenmiş söylemlerse işte o zaman bu taktik hiç bir işe yaramıyor. Çünkü kilo almak için bilinçaltınızda haklı bir sebep varsa işte o noktada bırak zayıflamayı bilinçaltınız kilosunu korumak için elinden geleni yapacaktır. Aslında sorunun cevabı çok yakındadır. Kendinizi bir büyüteç altına alabilseniz aslında tüm cevapları orada bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar