Zayıflamak için bilinçaltıma nasıl komutlar vermeliyim?

Yazar: Yasemin Soysal

Zayıflamak için bilinçaltıma nasıl komutlar vermeliyim? Bilinçaltımızın eylemlerimizi ve düşüncelerimizi etkilediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu nedenle, zayıflamak konusunda bilinçaltına verilecek doğru komutlar oldukça önemlidir. Aşağıda, bu konuda uygulanabilecek bazı teknikler ve bu teknikleri destekleyen bilimsel araştırmalar bulunmaktadır:

Zayıflamak için bilinçaltıma nasıl komutlar vermeliyim?

Bilinçaltına verilecek komutlar genellikle kendimize nasıl konuştuğumuzla ilgilidir. Yapılan bir araştırmada, olumlu bir dil kullanmanın öz saygıyı artırdığı ve bu durumun kilo verme çabalarına yardımcı olduğu belirtilmiştir. (Kornilaki, E. N. (2017).  Aslında burada önemli olan konuşma değil, kendimize karşı tutunduğumuz olumsuz tavır ve düşünceleri fark ederek engellemektir.

Aslında kendimize karşı gösterdiğimiz bu tutum bilinçaltında çocukken ya da sonrasında oluşmuş inanç kalıplarıdır. Beden algısındaki bozukluklar bugün kendinize karşı olan davranışlarınızı etkiler. “Zayıflamak için bilinçaltıma nasıl komutlar vermeliyim? “sorusuna ilk cevap kendi davranışlarınızı fark edip yapabileceğinize inandırmaktır.

zayıflamak için bilinçaltıma nasıl komutlar vermeliyim? Meditasyon yapmaya çalışan bir adamın kafasında bulutlar ve bulutların ortasında yazıyla ' Zayıflamak için bilinçaltıma nasıl komutlar vermeliyim?' yazıyor. Resmin en altında www.yaseminsoysal.com yazarın internet sitesinin adı yazıyor.

Kilo vermiş, değişmiş halinizi görsel olarak imgelemek de oldukça etkilidir. Yapılan bir çalışma, görsel imgeleme tekniğinin performans ve motivasyon üzerinde olumlu etkileri olduğunu belirtmiştir. (Guillot, A., & Collet, C. (2008). Kendini kilo vermiş olarak imgeleyemeyen biri istese de bilinçaltına uygun komutlar gönderemeyecektir. Eğer yapamıyorsanız başlangıçta başka birinin zayıf bedenini kendi bedeninizmiş gibi hayal edebilir bu konuda uzmanlaştıkça kendi yaratmak istediğiniz bedeni hayal edebilirsiniz. Sonuçta siz bu bedenin mimarısınız ve kilo vererek, spor yaparak yeni bir fizik oluşturabilirsiniz. Fakat bunu gerçekleştirmek için öncelikle yapmak istediğiniz şeyi beyninizde canlandırmak zorundasınız. Yoksa bunu gerçekleştirmekte zihniniz ve bilinçaltınız çok zorlanacaktır. Yoksa bu durum, bir mimarın yapmak istediği binayı tüm ayrıntıları ile zihninde canlandırmadan temel atmasına benzer. Nasıl kilo vermek istiyorsanız lütfen öncesinde tüm ayrıntıları ile bunu zihninizde canlandırın.

Peki zayıflamak için hipnoz işe yarar mı?

Bilinçaltı üzerinde çalışmanın başka bir yolu da hipnozdur. Bir araştırmada, hipnozun kilo verme çabalarına yardımcı olabileceği belirtilmiştir. (Kirsch, I. (1996). Çocukluk travmalarına yapılan bilinçli çalışmalar farkındalığınızı arttırdığı gibi sorunun kökenine dair çözüm de getirecektir. Bilinçaltı komutlarda hipnotik durumlarda yapılan imgelemeler bile size ciddi anlamda başarı getirecektir.

Bakın burada şuna çok dikkat etmeniz gerekiyor, hipnoz sizin sorunlarınızın kökenini fark etmenize ve bilinçli bir çalışmayla tıkanık olduğunuz yeri anlamanıza yardımcı olur. Sonrasında geliştirdiğiniz bu farkındalıkla kilo verme süreciniz çok daha hızlanır. Yani tek başına hipnoz sorunların kaynağını çözmez. O sorunları yine çözecek olan sizsiniz. Burada anlamanız gereken nokta kilo almanıza sebep olan ya da kilo vermek istememenizi sağlayan düşünceleri bulmaktır. Bazen bu düşünceler bilinçaltımızın derinliklerinde saklıdır. Çocukken yaşadığınız durumlar bugünkü algınızı, hayata bakışınızı, korkularınızı, kaygılarınızı vs. etkiler. Doğal olarak geçmişini bilmeyen ve anlamayan biri geleceğini değiştirirken takıldığı noktaları çözmekte zorlanacaktır. Özellikle konu zayıflamaysa…

“Zayıflamak için bilinçaltıma nasıl komutlar vermeliyim?” sorusuna cevap olarak daha sayfalarca size yazabilirim. Çünkü zayıflama ve bilinçaltı inanılmaz bir dünyadır. Kararlı bir giriş yaptıktan sonra kendinizi keşfedeceğinize eminim. Bu bilgilerin hepsi, bilinçaltına nasıl etkili bir şekilde komut verileceğine dair ipuçları sağlar. Ancak, her zaman olduğu gibi, bu tekniklerin etkili olabilmesi için tutarlılık ve pratik gereklidir.

Kaynak

  1. The effects of positive versus negative self-talk on motor performance. Journal of Physical Education and Sport, 17(2), 875.)
  2. Construction of the motor imagery integrative model in sport: a review and theoretical investigation of motor imagery use. International Review of Sport and Exercise Psychology, 1(1), 31-44.)
  3. Hypnotic enhancement of cognitive-behavioral weight loss treatments: another meta-reanalysis. Journal of Consulting and Clinical Psychology, 64(3), 517.)

Benzer Yazılar