Kilo vermek için kendinizi ödüllendiriyor musunuz?

Yazar: Yasemin Soysal

Kilo vermek için kendinizi ödüllendiriyorsanız bunu kesinlikle yapmayın! Çünkü ödül, beyinde diğer bağımlılıklarla ortak alanı kullanır. Zayıflamaya çalışan biri için yiyecekler ödül olamaz, oldukları sürece kilo almak kaçınılmaz olacaktır.

Çünkü ödül ve zayıflama, beyinde diğer bağımlılıklarla ortak alanı kullanır.

O zaman kesinlikle bunu yapmayın!

Kilo Vermek için yaptığınız çalışmalar sırasında beyninizde neler oluyor biliyor musunuz?

Amerikalıların %40’ının bildirdiği gibi, daha sağlıklı diyetler tüketmenin önündeki en büyük engel, tercih edilen gıdalardan vazgeçme korkusudur (Amerikan Diyetisyenler Birliği, 1997).  

Çünkü ödüller daha fazla tutku yaratır ve yiyecekler ödül olmaya devam ettiği sürece, yiyecekler tutku yaratacaktır. Bu yüzden zayıflama uğruna ortaya koyduğunuz tüm ödüller sonrasında daha büyük tutku yaratacaktır. Başarılı bir diyet sonrası ödül diye koyduğunuz çikolata bir sonraki aşamada daha büyük tutku yaratması kaçınılmazdır.

Zayıflamaya çalışan biri için yiyecekler ödül olamaz, oldukları sürece kilo almak kaçınılmaz olacaktır. Çünkü ödül, beyinde diğer bağımlılıklarla ortak alanı kullanır. Zayıflamaya çalışırken yiyeceklere daha çok bağımlı hale gelmeyin!

Gıdalar öyle tutku yaratıyor ki insanlar onlardan vazgeçmekten korkuyorlar. Yiyeceğin kendisi bir ödül niteliğinde. Peki, bu süreçte beyinde neler olup bitiyor? Gelin, buna bakalım.

Beyinde ödül, çok farklı bir işleyişe sahiptir. Tahmin ettiğinizden çok daha farklı sonuçlar doğurmaktadır. Beynin “ödül devresi” olan mezolimbik dopamin sistemi; seks, kumar ve madde kullanımına nasıl yönlendiriyorsa yemeğin de bir ödül motivasyonu olarak algılanmasını benzer şekilde sağlamaktadır (Berridge ve ark., 2010; Fulton, 2010). 

Kilo vermek ve ödüller

Ödül, beyinde diğer bağımlılıklarla ortak alanı kullanır. İnanılır gibi değil, değil mi? Esasında hedefe ulaşmanızı kolaylaştırıyor gibi görünüyor ama uzun vadede sizi hedefinizden uzaklaştırıyor. Tıpkı sorunlarını çözmek için uyuşturucu kullanan insanların, daha büyük sorunlar yarattıklarını fark etmemeleri gibi.

Kilo Vermek İçin Yapılan Zayıflama Çalışmaları Ve Bağımlılık

Kilo vermek için onca uğraş sizi daha çok bağımlı bir hale getiriyor olabilir mi? Bunu hiç düşündünüz mü? Zayıflamak için yapılan onca uğraştan sonra yemeklere, ruh halinize ve yaşadığınız iniş çıkışlara bağımlı hale geliyor olabilir misiniz? Kesinlikle olabilirsiniz! Konulan ödüllerin yanlışlığı, sürekli bedenin maruz kaldığı aynı kimyasallar, yaşanılan ruh halindeki alışkanlıklar sizi bir bağımlıya dönüştürebilir. Kilo vermeyi istiyor ama sanki hep kilo almak istiyormuş gibi davranıyorsanız davranışlarınıza odaklanmanız gerekiyor çünkü yanlış giden bir şeyler var.

Benzer Yazılar