Şişmanlamanıza sebep olan yiyecek hangisi?

Yazar: Yasemin Soysal

Şişmanlamanıza sebep olan yiyecek hangisi diye düşünüyor olabilirsiniz. Bunun cevabını hiç bir zaman bulamayacaksınız. Çünkü gerçek anlamda sizi şişmanlatan, kilo almanıza sebep olan bir yiyecek olmadığını anlamınız gerekecek. Yiyecekler tek başına kilo almanıza sebep olmaz. Çünkü başka biri sizi şişmanlatan yiyeceği hayatı boyunca tatmamış olabilir. Yiyecekler sizin onlara yüklediğin anlam kadar şişmanlatır.

Sizi Gerçekten Zayıflatacak Bir Yiyecek Var Mı?

Yiyecekler tek başına çok fazla anlam ifade etmezler. Kişiler yiyeceklerle bağ kurduğu andan itibaren yiyecekler anlam kazanır. Bir fırsatım olsa da sizin için en önemli yemeğin fotoğrafını bana şimdi atmanızı istesem… O zaman dünyanın her yerinden gelen milyonlarca farklı yiyeceğin fotoğrafını ve hikâyesini size aktarabilirdim. İşte, o zaman şişmanlamanıza sebep olan yiyeceğin aslında sizinki olmadığını gösterebilirdim.

Egzotik bir ülkede yaşayan birinin en sevdiği yiyeceği siz hiç tatmamış olabilirsiniz. İşte, bu yiyecek dünyanın en lezzetli yiyeceği bile olsa sizin için bir şey ifade etmeyecektir. Diyelim ki yurtdışına gittiğiniz bir seyahatte o ülkenin en sevilen yemeğini denediniz. İşte şişmanlamanıza sebep olan yiyecek, sizin dilinizdeki tat reseptörlerinden ve kendi geçmişinizdeki lezzet kültüründen ibarettir. Yani bir başkasının aldığı zevki alabilmeniz için onunla aynı kültürel ve kişisel deneyimleri yaşamış olmanız gerekir. Bu yüzden yurt dışında denediğiniz lezzetler arasında biri olmazsa diğerini seçebilirsiniz. Başka biri için durum öyle değildir, o lezzeti öyle derin ister ki başka bir yemeğin yerini doldurmasına tahammülü yoktur. Zira aslında o yiyecek tat reseptörünün ötesinde zihnine de hitap ediyordur. 

Şişmanlamanıza sebep olan yiyecek başka birinin nefret ettiği bir yiyecek olabilir.

Her hikâyenin kahramanı başka bir yiyecektir. Yiyeceklerin anlamları hayatımızda öyle derindir ki onlardan başka biri gibi bahsederiz. Sanki onlarsız yapamayacakmışız gibi derin bağlar kurarız. Sonra da kilo aldıran yiyeceğin hangisi olduğunu arar dururuz ya da zayıflatacak olanın… Şişmanlamanıza sebep olan yiyecek hangisi?

Üzgünüm, hayatını değiştirecek ya da hayatını alt üst etmiş yiyeceği hiçbir zaman bulamayacaksın çünkü suçlu yiyecekler değil. O zaman şunu sormak isterim sana: Büyürken hangi yiyeceğin hikâyesine âşık oldun? 

Benzer Yazılar