Spor Yapmadan Zayıflamak İstiyorum, Mümkün Mü?

Yazar: Yasemin Soysal

Spor yapmadan zayıflamanın yöntemlerini, bu isteğin sağlıklı bir istek olup olmadığını, spor yapmadan zayıflamak isteyen birinin düşüncesinin altındaki gerçek sebebin neler olabileceğini bu yazıda bulabilirsiniz.

Spor yapmadan zayıflamak mümkün mü? Evet tabi ki spor yapmadan zayıflamak mümkündür fakat neden böyle bir soru sormaya ihtiyaç duyduğunu düşünmeden edemiyorum. Çünkü eğer gerçekten haraket edemeyecek önemli bir sebebin ya da geçici bir durumun varsa bunu anlarım. Fakat durum öyle değil ve hareket etmeyi sevmediğin için spor yapmadan zayıflamanın yöntemlerini arıyorsan üzgünüm sana istediğin cevabı vereceğim ve sen zayıflayacaksın fakat bu kalıcı bir çözüm olmayacaktır. Çünkü hareket etmeyi sevmeyen biri kilo almak için tüm koşulları kendi hayatı için hazırlamış olur.

Her zaman şunu düşünürüm, güneşin ilk ışıklarıyla uyanmayı, koşarak dışarı çıkmayı, sabahın soğuk serinliğinde doğanın kokusunu içine deli gibi çekerken koşmayı, yorulan bedenini yeni kesilmiş mis gibi çim kokan topraklarda özgürce hareket etmeyeceksen neden insan bedensel bir değişime istek duyar?

Hadi asıl sorumuza geri dönelim, spor yapmadan zayıflamak mümkün mü? Evet, tabi ki spor yapmadan zayıflamak mümkün ama kilo almanıza sebep olan faktörleri iyi belirlemek gerekiyor. Eğer size kilo aldıran şey fazla kalorili yiyecekler tüketmek ve günlük aldığınız kalori miktarıysa sadece giren kalori ve çıkan kalori dengesini ayarlamak kilo vermenize yardımcı olacaktır. Daha düşük bir kalori alımı spor yapmadan kilo vermenize yardımcı olacaktır. Ayrıca düşünce modeliniz de bunu etkileyen önemli faktörlerden biridir. Çünkü inanç sisteminiz ‘ben kilo veremem’ fikriyle doluysa bu da kilo vermenizi etkileyecektir.

Neden spor yapmadan zayıflamak istersiniz?

Neden spor yapmadan zayıflamak istersiniz? Burada bilinçaltınızda yatan düşünceyi bulmanız gerekiyor. Spor yapmaktan ve hareket etmekten hoşlanmıyor musunuz? Ya da kilo vermenin basit bir yöntemini mi arıyorsunuz? Ya da kilo vermek tamamıyla sizin için bir külfetse ve zorluklarla dolu bu yolda yürümek istemiyorsanız işte o noktada bilinçaltınızdaki tüm bu düşüncelerden kurtulmanız gerekiyor. Aslında bu düşünce bozuklukluklarının size kilo aldıran en büyük faktörlerden biri olduğunu fark etmeniz gerekiyor. Yani demek istediğim şu; kiloyu spor yapmadan vermeniz mümkün, düşüncelerinizi daha kontrollü bir hale getirmek, kalori miktarını azaltmak kilo vermenizi hızlandıracaktır. Fakat asıl soru şu ‘nasıl düşüncelerinizi değiştireceksiniz? Nasıl rahatlıkla kilo verebilirim düşüncesine geçiş yapacaksınız?

Spor yapmadan zayıflamak istiyorum mümkün mü? Spor yapan insanlardan oluşmuş ilistrasyon çalışmasının ortasında 'Spor yapmadan zayıflamak mümkün mü?' yazıyor. ayrıca sol üst köşede yazarın internet sitesi küçük puntolarla yazıyor, www.yaseminsoysal.com

Nasıl rahatlıkla kilo verebilirim düşüncesine geçiş yapabilirsiniz?

Belki spor yapmadan zayıflayabilirsiniz. Belki bir süreliğine daha hafif, daha çevik hissedersiniz. Ancak yaşam tarzınızda, düşünce yapınızda bir değişim olmadığı sürece, verdiğin kilolar, bir hayalet gibi sinsice geri dönecektir. Önce hafif bir dokunuş, sonra giderek artan bir ağırlık… Ve bu ağırlık sadece bedeninde de olmayacaktır. Bir bakmışsın ki hayata karşı hissettiğin duygular da ağırlaşmış.

Düşünce modelinizi değiştirmek zorundasınız çünkü bir şekilde bu düşünce modeli sizi bir yerden yakalayıp tekrar kilo almanıza sebep olacaktır.

Çocuklukta yaşadıkların, bilinçaltının kaosu, şişmanlığa ve bedenine yüklediğin anlamlar düşüncelerini etkileyecektir. Kilo vereceğine inanan insanlar çok daha rahat kilo vermektedir. Fakat kilo vereceğine inanamadığı halde diyet yapan kişiler çok daha zor o kiloları verecektir. Zayıflarken spor yapmak ya da hareket etmek istemeyen biri aslında bilinçaltında tüm bu süreci bir kaos gibi görmektedir. Bilinçaltında ‘kilo vermek zorluklarla doludur’ inancına sahip biri, spor yapmaktan da uzak durmak isteyecektir. Sonuç olarak bu düşünce sistemine sahip biri diğerlerine göre çok daha zor kilo verecektir.

Düşünce modelinizi değiştirmek zorundasınız çünkü bir şekilde bu düşünce modeli sizi bir yerden yakalayıp tekrar kilo almanıza sebep olacaktır.

Spor yapmadan zayıflamak; sporu sadece zayıflamak için yapmak!

Bu yüzden, doyasıya, her zerrenizle yaşamak için kas kütlenizi artırmanızı tavsiye ederim. Ancak bunu sadece zayıflamak ya da kilo vermek için değil, daha da önemlisi, yaşama daha sıkı sarılmak, daha çok hissetmek, daha çok deneyimlemek için yapmalısınız.

Bedeniniz, aynı zamanda yaşamınızın, hikayenizin, maceranızın ve tutkunuzun da bir parçasıdır. Bedeninizi kuvvetlendirin, ona değer verin. Çünkü hayatın en büyük dansı, bedeninizin ritmiyle attığınız adımlarla olacaktır.

Benzer Yazılar